REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: wymiana termostatu

Robert Kuśpiel
Opel Astra F wymiana termostatu.
Opel Astra F wymiana termostatu.

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzony termostat ma negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu chłodzenia. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić termostat w Oplu Astra F.

Termostat jest odpowiedzialny za otwarcie dużego obiegu układu chłodzenia po odpowiednim nagrzaniu silnika. Jeżeli termostat pozostaje zamknięty to temperatura silnika staje się zbyt wysoka. Taką usterkę można bardzo łatwo zdiagnozować. Wskaźnik temperatury jest na czerwonym polu, natomiast chłodnica pozostaje zimna. Drugą usterką termostatu może być jego niezamykanie się przy zimnym silniku. Objawem takiej usterki jest bardzo powolny wzrost temperatury silnika.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana chłodnicy

Opis będzie zawierał poszczególne grupy silników. Nie we wszystkich silnikach wymiana będzie przebiegać szybko. Będą przypadki, gdzie będzie konieczne zdemontowanie paska rozrządu. Operacja ta wymaga więcej czasu oraz odpowiednich narzędzi, dlatego nie będzie szeroko opisywana (odpowiedni opis w oddzielnym poradniku).

Silniki 8-zaworowe o pojemności 1.4 i 1.6

Pierwszy krok to spuszczenie cieczy chłodzącej. Na początku odkręcamy korek na zbiorniczku wyrównawczym. Jeżeli silnik jest rozgrzany to zalecamy to wykonać poprzez szmatkę, żeby uniknąć poparzenia. Teraz musimy wymontować osłonę pod chłodnicą, jeśli jest na wyposażeniu. W tym celu należy unieść przód samochodu. Podstawiamy pod chłodnicę puste naczynie i luzujemy opaskę zaciskową na dolnym przewodzie chłodnicy.

Zobacz też: Opel Astra F: demontaż miski olejowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odłączamy przewód od chłodnicy i czekamy aż spłynie cała ciecz. Warto wiedzieć, że w niektórych modelach zostały zastosowane opaski sprężyste. Chcąc je zdjąć, należy ścisnąć końce za pomocą szczypiec tak, żeby można było je przesunąć do tyłu. W razie uszkodzenia można je zastąpić opaskami śrubowymi.

Kolejny krok to wymontowania paska rozrządu. Dokładny opis znajduje się w odrębnym poradniku poświęconym wymianie paska rozrządu. Kiedy wymontujemy go, należy odkręcić pokrywę obudowy wałka rozrządu. Następnie odkręcamy obudowę termostatu i wyjmujemy termostat. Znajduje się on z boku przy głowicy, bezpośrednio poniżej koła zębatego wałka rozrządu.

Przechodzimy do wymiany termostatu. Nowy termostat wkładamy razem z uszczelką. Pamiętajmy, że rowek w termostacie musi obejmować występ na głowicy. Dokręcamy obudowę termostatu i przykręcamy tylną osłonę paska zębatego. Następnie przykręcamy koło zębate wałka rozrządu oraz obudowę wałka rozrządu wraz z nową uszczelką. Na końcu pozostaje nam zamontowanie paska rozrządu i uzupełnienie układu chłodzenia.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana i kontrola pasków klinowych

Podłączamy do chłodnicy dolny przewód i odłączamy przewód elektryczny od czujnika temperatury. Wykręcamy czujnik, który znajduje się przy kolektorze dolotowym. Wlewamy płyn chłodniczy do zbiornika wyrównawczego do momentu, aż zacznie wypływać przez otwór po wykręconym czujniku. Wkręcamy go ponownie i podłączamy przewód elektryczny. Udajemy się na jazdę próbną i po powrocie sprawdzamy poziom płynu chłodniczego. W razie potrzeby uzupełniamy.

Silniki 8-zaworowe o pojemności 1.8 i 2.0

REKLAMA

Pierwszy krok pozostaje taki sam. Spuszczamy ciecz chłodzącą zgodnie z opisem przedstawionym dla silników 1.4 i 1.6. Następnie luzujemy opaskę zaciskową i odłączamy przewód gumowy od obudowy termostatu. Odkręcamy obudowę termostatu i wyjmujemy. Pamiętajmy, że termostat jest na stałe połączony z obudową i nie można go wymieniać oddzielnie.

Przechodzimy do zamontowania. Przykręcamy obudowę termostatu razem z nowym pierścieniem uszczelniającym. Nie należy zbyt mocno dokręcać śruby, moment dokręcania to 15Nm. Podłączamy przewód gumowy i zabezpieczamy go opaską zaciskową. Na końcu napełniamy układ chłodzenia w taki sam sposób, jak to miało miejsce w silnikach 1.4 i 1.6.

Zobacz też: Opel Astra F: wymontowanie pompy cieczy chłodzącej

Silnik Diesla 1.7D

Pierwszy krok to podstawienie pustego naczynia pod obudowę termostatu. Następnie odkręcamy pokrywę termostatu od obudowy i odkładamy na bok razem z podłączonym przewodem gumowym. Wyjmujemy termostat razem z pierścieniem gumowym i przechodzimy do montażu nowego. Wkładamy termostat z nowym pierścieniem gumowym, zwracając uwagę, żeby strzałka była skierowana do dołu. Pokrywę termostatu dokręcamy momentem 15Nm. Na końcu zalewamy cały układ nowym płynem chłodniczym.

Silnik Diesla 1.7TD

Podstawiamy puste naczynie pod obudowę termostatu i demontujemy przewód gumowy z pokrywy termostatu. Teraz odkręcamy pokrywę termostatu i możemy swobodnie wyjąć termostat. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Czyścimy dokładnie powierzchnie styku obudowy oraz pokrywy. Wkładamy termostat tak, żeby otwór znalazł się na górze. Przykręcamy pokrywę termostatu wraz z nową uszczelką. Podłączamy przewód gumowy i napełniamy układ chłodzenia.

Silniki 16-zaworowe

We wszystkich silnikach 16-zaworowych wymiana przebiega w taki sam sposób. Na początku należy spuścić ciecz chłodzącą. Wykonujemy to w taki sam sposób, jak w przypadku silników 8-zaworowych. Odkręcamy korek na zbiorniczku wyrównawczym. Następnie demontujemy osłonę pod chłodnicą, jeśli jest na wyposażeniu. W tym celu należy unieść przód samochodu. Podstawiamy pod chłodnicę puste naczynie i luzujemy opaskę zaciskową na dolnym przewodzie chłodnicy.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy oleju

Odłączamy przewód od chłodnicy i czekamy aż spłynie cała ciecz. W niektórych modelach zostały zastosowane opaski sprężyste. Należy ścisnąć końce za pomocą szczypiec tak, żeby można było je przesunąć do tyłu. Teraz demontujemy przewód gumowy od obudowy termostatu. Następnie odkręcamy obudowę termostatu i zdejmujemy ją po czym wyjmujemy termostat. W silniku 2.0 spotykane jest również drugie rozwiązanie, które wymaga dociśnięcia termostatu przed wykręceniem. Najlepiej zrobić to za pomocą szczypiec.

W silniku 1.8 termostat wymienia się zawsze razem z obudową. Przystępujemy do montażu. Na początku czyścimy dokładnie powierzchnie styków i wkładamy nową uszczelkę. Następnie instalujemy termostat i zaczepiamy go w mocowaniu. Przykręcamy obudowę termostatu i podłączamy przewód gumowy, który zabezpieczamy za pomocą opaski zaciskowej. Na końcu przechodzimy do uzupełnienia układu chłodzenia.

W silnikach 16-zaworowych wykręcamy śrubę z łbem walcowym w obudowie termostatu. Wlewamy ciecz do zbiornika wyrównawczego aż zacznie wypływać przez otwór po wykręconej śrubie. Teraz wkręcamy śrubę stosując masę uszczelniającą. Uzupełniamy ciecz chłodzącą do zbiorniczka do oznaczenia KALT. Zakręcamy korek na zbiorniczku wyrównawczym i uruchamiamy silnik. Nagrzewamy go do momentu, aż otworzy się termostat.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana paska rozrządu

Dolny przewód chłodniczy powinien być gorący. Sprawdzamy czy nie widać jakichkolwiek wycieków i wyłączamy silnik. Czekamy aż opadnie temperatura i sprawdzamy ponownie poziom cieczy chłodzącej. W razie konieczności uzupełniamy poziom do odpowiedniego stanu. Na końcu montujemy dolną osłonę chłodnicy.

Przy wymianie termostatu zalecamy zalewać układ chłodniczy nowym płynem. Zużytą ciecz oraz wymontowany termostat oddajemy do punktu utylizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

REKLAMA