Mercedes W210: wymiana pompy cieczy chłodzącej w silniku Diesla 2.9 (602)
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszy krok to odłączenie ujemnej klemy akumulatora. Następnie unosimy przód pojazdu i demontujemy dolna osłonę silnika. Możemy do tego wykorzystać tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Teraz przystępujemy do spuszczenia cieczy chłodzącej.
REKLAMA
Na dole chłodnicy znajduje się króciec spustowy, na który zakładamy odpowiedni wąż elastyczny (średnica 12mm). Podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i wsadzamy do niego wcześniej zamontowany przewód. Odkręcamy korek spustowy i czekamy aż spłynie cała ciecz. Następnie wsuwamy drugi przewód o średnicy 14mm na korek spustowy w kadłubie silnika. Podstawiamy naczynie pod silnik i wykręcamy korek spustowy. Zlewamy całkowicie ciecz chłodzącą.
Teraz demontujemy przewód powietrza doładowanego. Znajduje się on w górnej części z przodu silnika. Następnie należ wymontować sprzęgło wentylatora. Odkręcamy nakrętkę mocującą za pomocą klucza płaskiego. W celu ułatwienia zalecamy przytrzymać koło pasowe pompy cieczy chłodzącej. Nakrętka ma lewy gwint. Teraz zdejmujemy sprzęgło razem z wentylatorem. Wykręcamy trzy śruby mocujące i oddzielamy sprzęgło od wentylatora.
Zobacz też: Mercedes W210: wymiana termostatu
Luzujemy śruby koła pasowego pompy cieczy chłodzącej. Nie należy ich całkowicie odkręcać. Demontujemy na górze sztywny przewód powietrza doładowanego i zdejmujemy osłonę silnika. Kolejnym krokiem jest demontaż paska wieloklinowego. Odciągamy w prawo napinacz paska wieloklinowego, odkręcamy i ściągamy koło pasowe pompy cieczy chłodzącej.
Do pompy cieczy chłodzącej przymocowane są przewody. Luzujemy i zdejmujemy opaski mocujące a następnie ściągamy przewody. Kolejny krok to wymontowanie alternatora. Na początku odłączamy ujemną (masową) klemę akumulatora. Pamiętajmy, żeby wykonywać to na wyłączonym zapłonie. Zalecamy zabezpieczyć tę klemę, żeby nie doszło do przypadkowego styku z biegunem akumulatora.
Teraz musimy podnieść przód samochodu. Wystarczy do tego tradycyjny lewarek i komplet „kobyłek”. Ostrożnie unosimy auto i podkładamy podstawki i demontujemy dolną osłonę silnika. W silniku 2.9 należy wymontować przewód powietrza doładowanego, który znajduje się pomiędzy filtrem powietrza a turbosprężarką. W ten sposób ułatwimy sobie dostęp do alternatora. Przewód zamocowany jest na opaskach.
Kolejny krok to zdjęcie paska wieloklinowego. Odciągamy napinacz i zdejmujemy pasek tylko i wyłącznie z koła pasowego alternatora. Ściągamy osłonę ze złącza alternatora i odkręcamy dwa przewody elektryczne. Pozostaje nam odkręcić śruby od wspornika alternatora i wyjąć z auta. Następnie nakładamy klucz na środkową śrubę koła pasowego i obracamy je w prawo.
W ten sposób ułatwiliśmy sobie dostęp do dolnej śruby wspornika alternatora, który również należy zdemontować. Teraz odłączamy dolny przewód powietrza doładowanego. Odkręcamy obudowę pompy cieczy chłodzącej i zdejmujemy ją razem z pompą. Podczas tej operacji należy odłączyć przewód powrotny ogrzewania. Odkręcamy i wyjmujemy pompę cieczy chłodzącej. Czyścimy dokładnie powierzchnie uszczelniające.
Zobacz też: Mercedes W210: wymiana silniczków wycieraczek
Przechodzimy do montażu. Przykręcamy pompę cieczy chłodzącej używając nowej uszczelki papierowej. Następnie dokręcamy obudowę cieczy chłodzącej również stosując nową uszczelkę papierową. Podłączamy przewód powrotny ogrzewania powlekając pierścień uszczelniający cieczą chłodzącą. Nie należy stosować oleju. Montujemy dolny przewód powietrza doładowanego oraz wspornik alternatora.
W tym momencie osadzamy alternator na swoje miejsce i przykręcamy śruby mocujące. Teraz podpinamy wszystkie przewody elastyczne i zabezpieczamy je opaskami zaciskowymi. Dokręcamy koło pasowe pompy cieczy chłodzącej i zakładamy pasek wieloklinowy. Montujemy osłonę silnika oraz górny przewód powietrza doładowanego. Dokręcamy śruby mocujące pompę cieczy chłodzącej momentem 15Nm (warto zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny).
Zobacz też: Mercedes W210: demontaż chłodnicy
Instalujemy sprzęgło wentylatora oraz przedni, sztywny przewód powietrza doładowanego. W tym momencie możemy zamontować dolną osłonę silnika. Należy się wcześniej upewnić czy są dokręcone korki spustowe cieczy chłodzącej. Opuszamy samochód i przechodzimy do napełnienia układu cieczą chłodzącą. Odpowiedni opis znajduje się w poradniku dotyczącym wymiany płynu chłodniczego. Jeżeli płyn nie był wymieniany dłuższy czas to zalecamy użycie nowego.
Na końcu podłączamy ujemną klemę akumulatora i uruchamiamy samochód. Dla sprawdzenia warto wykonać jazdę próbną.
REKLAMA
REKLAMA