REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sezonowa wymiana opon to nie wszystko. Błędy w sposobie ich przechowywania są kosztowne i są groźne dla bezpieczeństwa

Opony przechowuj w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej w temperaturach 5-30°C
Opony przechowuj w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej w temperaturach 5-30°C
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sezonowa wymiana opon to doskonały moment, aby zadbać o prawidłowe przechowywanie kompletu, który nie będzie używany przez najbliższe miesiące. Źle przechowywane opony mogą ulec deformacji, stracić swoje właściwości, a nawet stać się niebezpieczne podczas jazdy. 

Opony z felgami można przechowywać ułożone jedna na drugiej (maksymalnie osiem sztuk) lub zawieszone na hakach.

REKLAMA

Ale to nie wszystko.

Przechowywanie opon czekających na swój sezon

Pamiętaj, aby nie układać więcej niż cztery opony jedna na drugiej, ponieważ może to doprowadzić do ich deformacji. Opony bez felg należy przechowywać w pozycji pionowej, obracając je co kilka tygodni.

– Opony przechowuj w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej w temperaturach 5-30°C. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia i źródeł ciepła, takich, jak grzejniki. Pamiętaj również, że opony nie lubią mrozu! Przechowywanie w temperaturze poniżej -5°C może doprowadzić do pękania mieszanki gumowej. Idealna wilgotność powietrza do przechowywania opon nie może przekraczać 75%; zbyt wysoka może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów – radzi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Kluczowe wytyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Temperatura przechowywania opon powinna być pokojowa, w przedziale 5-30ºC
  • Pomieszczenie magazynowe, w którym przechowywane są opony i koła, powinno być zadaszone i osłonięte przed oddziaływaniem promieni UV, w tym słonecznych
  • Pomieszczenie magazynowe musi być suche, bez nadmiernej wilgotności (ponad 75%) oraz mieć dobrą wentylację
  • W pomieszczeniu magazynowym nie mogą być przechowywane paliwa, oleje, rozpuszczalniki ani inne chemikalia
  • Opony nie mogą być składowane w pobliżu źródeł ciepła ani urządzeń elektrycznych wytwarzających iskry (np. prostowników).

Przechowywanie opon: pozycja ma znaczenie

REKLAMA

Opony bez felg należy ustawiać pionowo na podłożu, a raz na miesiąc należy je obracać, aby zapobiec ewentualnym deformacjom. Wskazane jest również umieszczenie ich na stojaku kilka centymetrów nad ziemią lub ułożenie płasko w stosie na równym i czystym podłożu. Nie zaleca się zawieszania opon na hakach – co może prowadzić do odkształceń, szczególnie tzw. stopki czyli miejsca przylegania do felgi. Opony z felgami mogą być przechowywane jedna na drugiej lub umieszczone w specjalnych stojakach, a także podwieszone za felgę na hakach.

Oprócz odpowiedniej temperatury, wilgotności i pozycji, kluczowym aspektem prawidłowego przechowywania opon jest ochrona przed kurzem, brudem i chemikaliami. Te czynniki mogą negatywnie wpływać na stan opon, powodując ich degradację i utratę właściwości.

Jak ważna dla dobrego przechowania jest czystość opon

REKLAMA

Czyszczenie opon przed przechowywaniem jest kluczowym krokiem w dbaniu o ich kondycję i wydłużenie ich trwałości. Przed umieszczeniem opon w magazynie warto dokładnie je umyć, usuwając z nich wszelkie zabrudzenia i pozostałości drogowego brudu. Ważne jest, aby do czyszczenia nie używać agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię opony lub materiał, z którego są wykonane. Zamiast tego zaleca się korzystanie z łagodnych detergentów – takich, jak woda z mydłem lub specjalny preparat do czyszczenia opon – który nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia, ale także chroni powierzchnię opony przed szkodliwymi substancjami.

Ponadto pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan opon – nawet, jeśli są przechowywane w odpowiednich warunkach. Prawidłowe przechowywanie opon jest kluczowe dla zachowania ich jakości i bezpieczeństwa. Regularne czyszczenie, odpowiednie umieszczenie oraz rotacja opon pomagają uniknąć deformacji i utraty właściwości. Bezpieczne przechowywanie opon zapewni, że będą gotowe do użytku w odpowiednim stanie, gdy przyjdzie kolejny sezon.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA