REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór operatora logistycznego - na co zwrócić uwagę?

fot. Dachser
fot. Dachser

REKLAMA

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru operatora logistycznego, które będzie odpowiedzialny za dystrybucję na terenie Europy? Po czym poznać dobrą firmę logistyczną?

Proces zarządzania przedsiębiorstwem jest na tyle absorbujący, że wiele firm - tam gdzie jest to efektywne - korzysta z różnego rodzaju usług outsourcingu. Jedną z dziedzin, które są najczęściej wyprowadzane na zewnątrz firmy jest zarządzanie logistyczne. Nic dziwnego, bo operacje logistyczne są z jednej strony kosztowne, z drugiej wymagają doświadczonego zespołu i dużej uwagi.

REKLAMA

Nie dziwi rozkwit firm logistycznych, a na runku jest miejsce dla dużych międzynarodowych graczy o znanej na świecie renomie, jak i dla mniejszych, które działają od niedawna. Jedni i drudzy odpowiadają na potrzeby określonego typu przedsiębiorców. Jednak po czym poznać, że operator logistyczny, jest profesjonalny?

Wybór operatora logistycznego - sprawdź sieć logistyczną

W zależności od tego, czy potrzebujesz operatora logistycznego na terenie kraju, czy całej Europy oceniana sieć z oczywistych względów różne będą wymogi odnośnie sieci. Ale jednym z podstawowych wymogów dotyczących dobrej sieci jest jej odpowiednie położenie. Oddziały i punkty przeładunkowe powinny znajdować się w dogodnym położeniu względem infrastruktury transportowej, centrów handlowo-przemysłowych oraz biur handlowych i miejsc dostaw klientów. Bliskie położenie węzłów komunikacyjnych, autostrad, tras szybkiego ruchu czy bocznic kolejowych optymalizuje łańcuch dostaw oraz koszty transportu.

Wybór operatora logistycznego - system IT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Efektywna, dobrze działająca sieć powinna być przede wszystkim spójna. Zapewnić to może system informatyczny, umożliwiający sprawne zarządzanie całą siecią. Renomowani operatorzy logistyczni stosują wszędzie taki sam, autorski system IT do zarządzania transportem i logistyką magazynową. „Dzięki temu np. przesyłka nadana w Polsce będzie widniała pod jednym numerem w systemie w każdym kraju, w którym operator prowadzi działalność” – powiedział Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. Umożliwia to wysoki poziom kontroli oraz stałe monitorowanie transportu i procesów magazynowych.
Zastosowanie jednego systemu umożliwia optymalizację tras oraz wykorzystania floty. Pomaga zarówno w planowaniu, jak i realizacji zadań, a także w raportowaniu oraz analizie procesów logistycznych. Warto zwrócić uwagę na możliwość połączenia systemu operatora z systemem stosowanym w firmie.

Wybór operatora logistycznego - procedury

Z perspektywy klienta operatora logistycznego najważniejsze jest, aby przesyłki bezpiecznie i na czas dotarły do miejsca przeznaczenia. Gwarantują to procedury stosowane przez operatora oraz system komunikacji z klientem.
W renomowanych firmach komunikacja przebiega wyjątkowo sprawnie. „Przewóz w każdym kraju jest taki sam, ponieważ wszędzie mamy takie same procedury, procesy oraz strukturę organizacyjną. W przypadku jakichkolwiek problemów, pracownicy od razu reagują i szybko wyjaśniają ich przyczynę, a klient jest o tym natychmiast informowany” – wyjaśnił prezes Lichocik.

Wybór operatora logistycznego - najlepsze możliwe rozwiązania

Ważne, aby operator logistyczny, w oparciu o swoją sieć oraz możliwości, mógł zaproponować najbardziej optymalne i dopasowane rozwiązania, maksymalizujące wydajność i minimalizujące koszty. Jedno z nich to proponowane przez Dachser rozwiązanie oparte na magazynie centralnym. „Opiera się ono na optymalizacji kosztów magazynowych. Magazyn centralny, usytuowany geograficznie w sposób optymalny pod względem dystrybucji, obsługuje dostawy do odbiorców w regionie. Rozwiązanie to może obniżyć koszty logistyczne, zmniejszyć liczbę magazynów, administrację i zapasy, przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganych przez odbiorców terminów dostaw oraz wysokiej jakości usług” – wyjaśnia prezes Dachser Polska.

Wybór operatora logistycznego - zaufanie

Obecnie we współpracy z partnerem biznesowym liczy się nie tylko jakość, cena i dopasowanie oferty, ale także wartości, jakie daną firmę charakteryzują. Istotne jest podejście nie tylko do klienta, ale także do własnych pracowników oraz otoczenia. Jeśli firma reprezentuje wysoki poziom kultury organizacyjnej, jest zaangażowana społecznie oraz dba o środowisko naturalne, można spodziewać się po niej odpowiedzialności oraz rzetelności. Przekazując część swojej działalności, przedsiębiorca musi mieć sporą dozę zaufania dla operatora. 

Źródło: Materiały prasowe Dachser Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA