REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt, a leasing - różnice

Subskrybuj nas na Youtube
Kredyt, a leasing - różnice.
Kredyt, a leasing - różnice.

REKLAMA

REKLAMA

Czy zakup samochodu lub sprzętu specjalistycznego do firmy sfinansować kredytem, czy leasingiem? To zależy na czym przedsiębiorcy zależy. Jakie są różnice pomiędzy kredytem, a leasingiem?

Podejmując decyzję o zakupie środka trwałego, warto zawsze zadać sobie pytanie w jaki sposób powinniśmy taki zakup sfinansować. Ze środków własnych? Z kredytu? Czy może właśnie w formie leasingu? Finansując ze środków własnych teoretycznie nie ponosimy dodatkowych kosztów, jednak zamrażamy kapitał, który moglibyśmy wykorzystać w inny sposób – środki obrotowe, remonty, inwestycje w kapitał ludzki lub udział własny w finansowaniu kilku środków trwałych.

REKLAMA

- Zewnętrzne finansowanie jest korzystne przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają wystarczającej gotówki na sfinansowanie potrzebnego sprzętu, czy pojazdu lub nie chcą naruszać stanu swoich oszczędności. Dzięki skorzystaniu z usług instytucji zewnętrznej, inwestujący może skupić się na jakości i wydajności potrzebnego sprzętu, a nie na jego cenie – mówi Daniel Mrozek, Dyrektor Marketingu i wsparcia sprzedaży BZ WBK Leasing.

Zobacz też: Prawidłowe dokumentowanie wydatków szkoleniowych w przedsiębiorstwie

Kredyt, a leasing - różnice

Przy ostatecznej decyzji – kredyt czy leasing – należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów najistotniejszych z punktu widzenia prowadzonego biznesu. W zależności od specyficznych czynników tj. np. forma rozliczeń podatkowych, przedsiębiorcy mogą zdecydować się na najbardziej korzystny dla siebie sposób finansowania. W związku z tym trzeba rozważyć m.in. korzyści podatkowe, liczbę dokumentów niezbędnych dla sprawdzenia zdolności spłaty, wkład własny czy skutki formalno-prawne takie jak, własność finansowanego przedmiotu, sposób rozwiązania umowy i ubezpieczenia. Wynik ich porównania w przypadku kredytu i leasingu będzie wskazówką, która opcja finansowania będzie najbardziej optymalna dla danego przedsiębiorstwa.

Kryterium Kredyt Leasing
Formalności Dostarczenie wymaganych dokumentów (min. zaświadczenie o wpisie do CEiDG i nadaniu REGON, w przypadku spółek – umowa, dowód tożsamości, oświadczenie majątkowe, dokumenty finansowe z Urzędu Skarbowego i ZUS, koncesje) Dostarczenie wymaganych dokumentów przy procedurze uproszczonej (FV od dostawcy na przedmiot do leasingu, dokumenty rejestrowe, oświadczenia dotyczące prowadzonej działalności)
Własność sprzętu Własność kredytobiorcy Własność leasingodawcy
Zabezpieczenie np. w formie hipoteki  np. weksel + własność przedmiotu po stronie leasingodawcy
Koszty uzyskania przychodu Tylko część odsetkowa raty Opłata wstępna + cała rata leasingowa
Wkład własny Od 0 do 20% Od 1%
Harmonogram rat Zazwyczaj sztywny Elastyczny harmonogram spłat lub możliwość dostosowania do sezonowości przychodów klienta

 Źródło: BZ WBK Leasing

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jaki system zarządzania wybrać do floty firmy transportowej?

Kredyt bankowy

REKLAMA

Jest to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na własności finansowanego sprzętu. Z tego powodu przyznanie kredytu inwestycyjnego bank uzależnia bardzo często od przedstawienia przez kredytobiorcę dodatkowych zabezpieczeń rzeczowych, np. w postaci hipoteki na nieruchomości, czasami w ogóle pomijając jako zabezpieczenie finansowy przedmiot.

- Ubiegając się o kredyt inwestycyjny zyskujemy korzyści w postaci własności, ale za to musimy liczyć się z koniecznością dostarczenia wymaganych dokumentów, opinii oraz zaświadczeń, z których część nie może być często starsza niż jeden miesiąc – tłumaczy Daniel Mrozek.

Zdolność kredytowa jest kluczową kwestią, od której zależna jest wysokość kredytu oraz długość okresu finansowania. Należy liczyć się z tym, że składając wniosek o przyznanie kredytu, po pierwsze nasza zdolność kredytowa może nie pozwolić na pokrycie całości inwestycji, po drugie należy pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do wpłaty wkładu własnego, który w zależności od oferty banku może wynieść do nawet 40% wartości inwestycji.

Zobacz też: Monitoring floty pozwoli zmniejszyć koszt jej ubezpieczenia

Co to jest leasing?

Leasing jest uniwersalną formą finansowania w oparciu o umowę, na podstawie której leasingobiorca w pełni dysponuje przedmiotem leasingowanym nie będąc jego właścicielem.

REKLAMA

- Warto podkreślić, że czynsze leasingowe, które płaci leasingobiorca, mogą pochodzić z przychodów osiągniętych dzięki wykorzystaniu danego środka trwałego. W takim wypadku leasingowany sprzęt zarabia sam na siebie - tłumaczy Daniel Mrozek. - Dla większości przedsiębiorców korzystniejszy pod względem podatkowym jest leasing, zwłaszcza operacyjny. Dzięki tej formie finansowania przedsiębiorcy mają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty wstępnej oraz rat leasingowych.

Dodatkowo konstrukcja leasingu, w której leasingodawca jest właścicielem środka trwałego i stanowi on dla niego główne zabezpieczenie umowy sprawia, że leasing jest zazwyczaj tańszy i wymaga mniejszej liczby formalności. Powszechnie stosowane są uproszczone procedury oceny wniosków, a liczba obejmowanych przez nie branż i środków trwałych jest bardzo szeroka.

Zobacz też: Jak obniżyć koszt ubezpieczenia floty?

Firmy leasingowe mają dobrze rozwiniętą sieć kontaktów z dostawcami i mają możliwość dostarczenia leasingowanego przedmiotu po atrakcyjnych cenach. Niewątpliwie dużą korzyścią dla leasingobiorcy są także usługi dodatkowe oferowane przez firmy leasingowe: należą do nich ubezpieczenia, karty paliwowe, serwisowanie czy rejestracja pojazdów.

- Wybór formy finansowania inwestycji to poważna decyzja, która zobowiązuje do regularnego spłacania rat przez kilka najbliższych lat. Dlatego warto porównać oferty, aby na wyborze zyskać jak najwięcej. Należy dokładnie przeszukać rynek i zadać sobie kilka pytań: czego dokładnie oczekujemy, jakie są nasze potrzeby i za co jesteśmy w stanie zapłacić.– podsumowuje Daniel Mrozek.

Źródło: Materiały prasowe BZWBK Leasing

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA