REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po czym poznać, że kierowca powinien przebadać wzrok?

Po czym poznać, że kierowca powinien przebadać wzrok?
Po czym poznać, że kierowca powinien przebadać wzrok?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wady wzroku są szczególnie niebezpieczne dla kierowców zawodowych. Po czym poznać, że wizyta u okulisty jest konieczna?

Co to jest ślepota zmierzchowa?

REKLAMA

Parametry układu wzrokowego, istotne dla prawidłowego prowadzenia pojazdu, to przede wszystkim: ostrość wzroku, widzenie obuoczne, pole widzenia, rozpoznawanie barw, widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienia. Wada tylko widzenia zmierzchowego powoduje tzw. ślepotę zmierzchową. Ślepota zmierzchowa jest po części odpowiedzialna za wypadki, do których dochodzi o tej porze dnia. Powoduje ona błędy w ocenie odległości i prędkości poruszających się pojazdów.

REKLAMA

Błędy popełniane za kierownicą, będące wynikiem dysfunkcji wzroku, rozproszenia, zmęczenia, zostały określone przez amerykańskich naukowców pojęciem – „patrzy i nie widzi” (ang. look but fail to see). Szacuje się, że właśnie te przyczyny mogą powodować 1/4 wszystkich wypadków w Stanach Zjednoczonych.

„Wielu kierowców od momentu otrzymania prawa jazdy nie badała oczu. Brak takiego wymogu powoduje, że po naszych drogach porusza się wielu kierowców z wadą wzroku. Lekarze specjaliści zalecają kierowcom, którzy noszą okulary korekcyjne, przynajmniej raz w roku przeprowadzać badania wzroku” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Kiedy zauważysz, że gorzej widzisz o zmierzchu idź do okulisty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby, które okularów nie noszą powinny udać się na badanie, gdy tylko zauważą, że widzą nieostro lub gorzej o zmierzchu czy w okularach przeciwsłonecznych” - dodaje Radosław Jaskulski.

Jeśli mamy przepisane okulary przyłóżmy się do dopasowania ich do roli, w której będą wykorzystywane. Jeśli mają nam służyć tylko do jazdy samochodem, powinniśmy nie tylko podążać za trendami mody, ale także zwrócić uwagę na ich walory użytkowe. Kształt oprawki będzie wpływał na nasze pole widzenia.

REKLAMA

Wybierając szkła, zdecydujmy się na te, które wyposażone są w powłoki antyrefleksyjne. Uchronią nas przed oślepieniem, gdy promienie słoneczne odbiją się od śniegu czy innego pojazdu. Podczas jazdy w słońcu korzystajmy z okularów przeciwsłonecznych. Dzięki temu nasze oczy nie będę się tak męczyły.

Dbając o oczy, dbajmy również o odpowiedni stan czystości szyb w samochodzie oraz odpowiednie działanie świateł. Oczy, szczególnie podczas jazdy w trudnych warunkach nie powinny dodatkowo rozpraszać się na brudnej szybie czy słabych, nieskutecznych światłach. Nasz wzrok zmęczy się dużo szybciej.

Ćwiczenia oczu dla kierowców

Podczas jazdy pamiętajmy o przerwach. Nasze oczy odpoczną, będziemy mogli przeprowadzić krótkie ćwiczenia relaksujące. Wystarczy zamknąć je na chwilę, a później otwierać i zamykać powieki, dzięki temu nasze oczy się nawilżą. Możemy również nie poruszając głową kierować wzrok w prawo, lewo, w górę i dół, a później zataczać wzrokiem ósemki. Krótkie ćwiczenia wzmocnią oczy i poprawią komfort jazdy.

Ponieważ wzrok słabnie wraz z wiekiem, szczególną grupą kierowców narażonych na niedowidzenie są kierowcy po 65 roku życia. Wady wzroku wydłużają proces reakcji, od zauważenia przez decyzję, aż po działania. Konieczne w związku z tym jest szczególne dbanie o tą grupę kierowców i zachęcanie do częstego badania wzroku.

Źródło: Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA