Zasady ruchu w strefie zamieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Coraz powszechniejszym zjawiskiem na polskich osiedlach jest wyznaczanie - w przeciwieństwie do nie lubianych ogrodzeń i szlabanów - lubianych stref zamieszkania. Początek strefy zamieszkania wyznaczają znaki z narysowanym domkiem, pieszym oraz grającym w piłkę dzieckiem. Z kolei koniec strefy wyznacza analogiczny, tylko przekreślony znak.
REKLAMA
Zasady ruchu i parkowania w strefie zamieszkania
W strefie zamieszkania priorytetem jest ruch pieszych. Piesi mają pierwszeństwo nie tylko podczas schodzenia z chodników ale mogą się poruszać po całej szerokości jezdni. Co więcej, w strefie zamieszkania mogą bez opieki poruszać się dzieci poniżej siódmego roku życia.
Zasady parkowania w strefie zamieszkania są restrykcyjne. Samochody można pozostawiać tylko w wyznaczonych miejscach, a nie trzymanie się zasad może skutkować założeniem blokady na koło lub odholowaniem pojazdu.
Ograniczenie prędkości w strefie zamieszkania
W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. W strefach są zazwyczaj zainstalowane progi zwalniające, które wymuszają na kierowcach obniżenie prędkości. Przy wyjeździe ze strefy zamieszkania, kierowca występuje w roli włączającego się do ruchu.
Tekst: Tomasz Korniejew
Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl
REKLAMA
REKLAMA