Straż miejska a kontrola kierowcy
REKLAMA
REKLAMA
Kontrola kierowców przez funkcjonariuszy straży miejskiej wzbudza w naszym kraju kontrowersje. Wszystko za sprawą głośnych nadużyć, których dopuszczały się straże gminne i miejskie w zakresie karania kierowców mandatami za przekroczenia prędkości zarejestrowane przez fotoradary.
REKLAMA
Faktem jest, że w Polsce ani nie ma potrzeby, ani pieniędzy na to, by straż miejska dublowała pracę funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego policji ale z drugiej strony praca strażników miejskich i gminnych jest dla lokalnych społeczności ważna.
Jednym z priorytetowych obowiązków strażników miejskich powinno być oprócz dbania o bezpieczeństwo i spokój mieszkańców miast i wsi dbanie o porządek m.in. w zakresie parkowania pojazdów. Przy czym kontrola ruchu drogowego przez straż miejską wydaje się niepotrzebna.
Tymczasem polskie prawo daje strażnikom miejskim upoważnienie do wykonywania kontroli ruchu drogowego jednak pod ściśle określonymi warunkami.
Należy zaznaczyć, że kontrola ruchu drogowego wykonywana przez strażników miejskich może się odbywać na podstawie upoważnienia do wykonywania kontroli ruchu drogowego wydanego przez właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) policji.
Katalog uprawnień strażników miejskich wobec kierowców jest skromny. Strażnik może sprawdzić dokumenty związane z kierowaniem pojazdem i jego używaniem. Prawo pozwala mu też na legitymowanie uczestnika ruchu i wydawanie mu wiążących poleceń, jeśli chodzi o sposób korzystania z drogi bądź pojazdu. Strażnik miejski może też wydawać polecenia osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu.
Tekst: Tomasz Korniejew
Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl
REKLAMA
REKLAMA