REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdjęcie z fotoradaru - odwołanie

Zdjęcie z fotoradaru - odwołanie
Zdjęcie z fotoradaru - odwołanie
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy, którzy otrzymali zdjęcie z fotoradaru mogą dochodzić swoich praw i nie muszą od razu przyjmować mandatu.

W przypadku zarejestrowania pojazdu przez fotoradar stacjonarny, na adres właściciela auta zostanie wysłane oświadczenie do wypełnienia. Może on wówczas:
• przyznać się do popełnienia wykroczenia i przyjąć mandat lub odmówić jego przyjęcia,
• wskazać osobę kierującą pojazdem lub osobę, której powierzył pojazd,
• nie wskazać osoby kierującej pojazdem i przyjąć mandat za niewskazanie jej lub odmówić jego przyjęcia.
W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku odmowy podczas kontroli drogowej. Sprawa również jest kierowana do sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że sędziów nie obowiązuje taryfikator mandatów i w razie przegranej, kierowca może zostać ukarany wysoką grzywną. Jednak praktyka pokazuje, że w większości przypadków ewentualna grzywna oscyluje wokół kwoty mandatu. 

Kiedy pomiar z fotoradaru jest nieważny

Kierowca może poprosić o sprawdzenie daty ważności legalizacji fotoradaru, który uwiecznił jego auto na zdjęciu. Jeżeli nie jest ona aktualna, to pomiar wykonany przez dane urządzenie nie może stanowić podstawy do ukarania kierowcy. Lista dat dostępna jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. To sama zasada odnosi się również do innych urządzeń pomiarowych.

Legalne ostrzegacze przed fotoradarmi

Wiadomo, że generalnie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Mogłoby się wydawać, że w przypadku mandatów – łatwo powiedzieć, ale kierowcy dysponują różnymi sposobami na zniwelowanie ryzyka otrzymania mandatu. Trzeba jednak uważać, żeby nie kolidowały one z prawem, paradoksalnie bowiem za niektóre z tych sposobów można właśnie mandat otrzymać. Niezgodne z prawem jest np. korzystanie z antyradarów i jammerów oraz zasłanianie tablic rejestracyjnych. Za używanie ww. urządzeń kierowcy grozi wysoka grzywna i 3 punkty karne. Za zakrywanie tablic natomiast – 100 zł kary. Kierowcy mogą jednak skorzystać z legalnych możliwości jak popularne cb radio lub specjalne aplikacje na smartfony. Informują one o zdarzeniach na drodze z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu kierowcy zwracają większą uwagę na prędkość z jaką się poruszają. – Nasi użytkownicy za pośrednictwem aplikacji otrzymują informacje o miejscach, w których np. znajduje się fotoradar lub może odbywać się kontrola – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl – Aplikacja pełni więc rolę zapobiegawczą. Kierowcy jeżdżą bezpieczniej i nie otrzymują mandatów. – dodaje.

Źródło: Materiały prasowe Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    REKLAMA

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA