REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdjęcie z fotoradaru - odwołanie

Zdjęcie z fotoradaru - odwołanie
Zdjęcie z fotoradaru - odwołanie
/
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy, którzy otrzymali zdjęcie z fotoradaru mogą dochodzić swoich praw i nie muszą od razu przyjmować mandatu.

W przypadku zarejestrowania pojazdu przez fotoradar stacjonarny, na adres właściciela auta zostanie wysłane oświadczenie do wypełnienia. Może on wówczas:
• przyznać się do popełnienia wykroczenia i przyjąć mandat lub odmówić jego przyjęcia,
• wskazać osobę kierującą pojazdem lub osobę, której powierzył pojazd,
• nie wskazać osoby kierującej pojazdem i przyjąć mandat za niewskazanie jej lub odmówić jego przyjęcia.
W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku odmowy podczas kontroli drogowej. Sprawa również jest kierowana do sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że sędziów nie obowiązuje taryfikator mandatów i w razie przegranej, kierowca może zostać ukarany wysoką grzywną. Jednak praktyka pokazuje, że w większości przypadków ewentualna grzywna oscyluje wokół kwoty mandatu. 

Kiedy pomiar z fotoradaru jest nieważny

Kierowca może poprosić o sprawdzenie daty ważności legalizacji fotoradaru, który uwiecznił jego auto na zdjęciu. Jeżeli nie jest ona aktualna, to pomiar wykonany przez dane urządzenie nie może stanowić podstawy do ukarania kierowcy. Lista dat dostępna jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. To sama zasada odnosi się również do innych urządzeń pomiarowych.

Legalne ostrzegacze przed fotoradarmi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiadomo, że generalnie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Mogłoby się wydawać, że w przypadku mandatów – łatwo powiedzieć, ale kierowcy dysponują różnymi sposobami na zniwelowanie ryzyka otrzymania mandatu. Trzeba jednak uważać, żeby nie kolidowały one z prawem, paradoksalnie bowiem za niektóre z tych sposobów można właśnie mandat otrzymać. Niezgodne z prawem jest np. korzystanie z antyradarów i jammerów oraz zasłanianie tablic rejestracyjnych. Za używanie ww. urządzeń kierowcy grozi wysoka grzywna i 3 punkty karne. Za zakrywanie tablic natomiast – 100 zł kary. Kierowcy mogą jednak skorzystać z legalnych możliwości jak popularne cb radio lub specjalne aplikacje na smartfony. Informują one o zdarzeniach na drodze z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu kierowcy zwracają większą uwagę na prędkość z jaką się poruszają. – Nasi użytkownicy za pośrednictwem aplikacji otrzymują informacje o miejscach, w których np. znajduje się fotoradar lub może odbywać się kontrola – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl – Aplikacja pełni więc rolę zapobiegawczą. Kierowcy jeżdżą bezpieczniej i nie otrzymują mandatów. – dodaje.

Źródło: Materiały prasowe Creandi.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA