REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagrożenia podczas jazdy latem

Subskrybuj nas na Youtube
Poślizg, fot. Oponeo
Poślizg, fot. Oponeo
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Okres wiosenno-letni jest tylko z pozoru mniej wymagający kierowców spędzających dużo czasu za kierownicą. Jakie zagrożenia w ruchu drogowym są typowe dla wiosny i lata?

Koniec zimy wcale nie oznacza, że trudne warunki drogowe ominą kierowców. Drogi latem mogą być równie niebezpieczne, co trasy zasypane śniegiem. Stosując kilka ważnych zasad będziesz odpowiednio przygotowany do różnych awaryjnych zdarzeń, które możesz napotkać na drodze latem. 

REKLAMA

Najczęściej występujące niebezpieczne zdarzenia związane z latem - nagłe ominięcie przeszkody

W razie konieczności ominięcia przeszkody pamiętaj o 3 podstawowych krokach:
1. Mocno hamujesz,
2. Bezpośrednio przed przeszkodą puszczasz hamulec,
3. Wykonujesz szybki skręt, aby ominąć przeszkodę.

Najczęściej występujące niebezpieczne zdarzenia związane z latem - aquaplaning

REKLAMA

Aquaplaning to zjawisko utraty przyczepności auta na mokrej nawierzchni. Powstaje ponieważ opona nie nadąża z odprowadzaniem wody z obszaru styku opony z drogą.
Wiemy jak można zapobiec aquaplaningowi jeszcze przed wyruszeniem w podróż – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl – Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu opon. Szczególną uwagę należy zwracać na głębokość bieżnika: opona z bieżnikiem poniżej 3 mm ma znacznie gorsze parametry jezdne. Trzeba pamiętać również o utrzymywaniu prawidłowego poziomu ciśnienia. – tłumaczy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A jak zareagować na aquaplaning w czasie jazdy? W każdej sytuacji, a więc i w przypadku utraty przyczepności na mokrej nawierzchni, przede wszystkim musisz zachować spokój. Będąc w sytuacji poślizgu na wodzie, należy stopniowo wytracać prędkość i pamiętać, aby nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów kierownicą. Spokój oraz delikatne operowanie gazem i kierownicą powinno wystarczyć.

Najczęściej występujące niebezpieczne zdarzenia związane z latem - wyprzedzanie na koleinach

Chcesz wyprzedzić pojazd, ale na drodze znajdują się koleiny dodatkowo wypełnione wodą?
W tej sytuacji znowu pamiętaj o tym, żeby nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Manewr wyprzedzania wykonuj zdecydowanie, ale jednocześnie spokojnie, zwróć uwagę na to, aby zachować bezpieczną odległość od wyprzedzanego pojazdu. Powrót na swój pas ruchu rozłóż na dłuższy odcinek drogi niż gdybyś był na równej nawierzchni. Najlepiej jest nie wjeżdżać w tor jazdy podyktowany przez koleiny, ponieważ z powodu obecnej tam wody auto może wpaść w aquaplaning i wówczas trudno będzie je opanować.

Prawidłowa pozycja za kierownicą

REKLAMA

W każdej sytuacji zwiększysz swoje szanse na uniknięcie wypadku lub kolizji, gdy zadbasz o prawidłową pozycję za kierownicą. To od ułożenia w fotelu zależy tempo, a więc i skuteczność reakcji na zdarzenie drogowe. Prawidłowa pozycja daje ogromne szanse na to, że unikniesz skutków niebezpiecznej sytuacji. Aby utrzymać prawidłową pozycję za kierownicą, trzeba pamiętać o zaledwie kilku zasadach. 

Po pierwsze: kierowca powinien trzymać kierownicę oburącz („za piętnaście trzecia”). Po drugie należy unikać „kanapowego” ułożenia ciała w fotelu. Odpowiednia pozycja ciała to: wyprostowane plecy (oparte w całości o fotel), lewa noga w czasie naciskania pedału sprzęgła musi się uginać, przy wyprostowanych rękach nadgarstki powinny dotykać kierownicy, a zagłówek powinien być ustawiony tak, aby chronił szyjny odcinek kręgosłupa w czasie wypadku. Nieprawidłowe ułożenie rąk na kierownicy to najpopularniejszy problem wśród kierowców, dlatego warto być wyczulonym na tym punkcie.

Źródło: Materiały prasowe Oponeo

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA