REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagrożenia podczas jazdy latem

Poślizg, fot. Oponeo
Poślizg, fot. Oponeo
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Okres wiosenno-letni jest tylko z pozoru mniej wymagający kierowców spędzających dużo czasu za kierownicą. Jakie zagrożenia w ruchu drogowym są typowe dla wiosny i lata?

Koniec zimy wcale nie oznacza, że trudne warunki drogowe ominą kierowców. Drogi latem mogą być równie niebezpieczne, co trasy zasypane śniegiem. Stosując kilka ważnych zasad będziesz odpowiednio przygotowany do różnych awaryjnych zdarzeń, które możesz napotkać na drodze latem. 

REKLAMA

Najczęściej występujące niebezpieczne zdarzenia związane z latem - nagłe ominięcie przeszkody

W razie konieczności ominięcia przeszkody pamiętaj o 3 podstawowych krokach:
1. Mocno hamujesz,
2. Bezpośrednio przed przeszkodą puszczasz hamulec,
3. Wykonujesz szybki skręt, aby ominąć przeszkodę.

Najczęściej występujące niebezpieczne zdarzenia związane z latem - aquaplaning

REKLAMA

Aquaplaning to zjawisko utraty przyczepności auta na mokrej nawierzchni. Powstaje ponieważ opona nie nadąża z odprowadzaniem wody z obszaru styku opony z drogą.
Wiemy jak można zapobiec aquaplaningowi jeszcze przed wyruszeniem w podróż – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl – Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu opon. Szczególną uwagę należy zwracać na głębokość bieżnika: opona z bieżnikiem poniżej 3 mm ma znacznie gorsze parametry jezdne. Trzeba pamiętać również o utrzymywaniu prawidłowego poziomu ciśnienia. – tłumaczy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A jak zareagować na aquaplaning w czasie jazdy? W każdej sytuacji, a więc i w przypadku utraty przyczepności na mokrej nawierzchni, przede wszystkim musisz zachować spokój. Będąc w sytuacji poślizgu na wodzie, należy stopniowo wytracać prędkość i pamiętać, aby nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów kierownicą. Spokój oraz delikatne operowanie gazem i kierownicą powinno wystarczyć.

Najczęściej występujące niebezpieczne zdarzenia związane z latem - wyprzedzanie na koleinach

Chcesz wyprzedzić pojazd, ale na drodze znajdują się koleiny dodatkowo wypełnione wodą?
W tej sytuacji znowu pamiętaj o tym, żeby nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Manewr wyprzedzania wykonuj zdecydowanie, ale jednocześnie spokojnie, zwróć uwagę na to, aby zachować bezpieczną odległość od wyprzedzanego pojazdu. Powrót na swój pas ruchu rozłóż na dłuższy odcinek drogi niż gdybyś był na równej nawierzchni. Najlepiej jest nie wjeżdżać w tor jazdy podyktowany przez koleiny, ponieważ z powodu obecnej tam wody auto może wpaść w aquaplaning i wówczas trudno będzie je opanować.

Prawidłowa pozycja za kierownicą

REKLAMA

W każdej sytuacji zwiększysz swoje szanse na uniknięcie wypadku lub kolizji, gdy zadbasz o prawidłową pozycję za kierownicą. To od ułożenia w fotelu zależy tempo, a więc i skuteczność reakcji na zdarzenie drogowe. Prawidłowa pozycja daje ogromne szanse na to, że unikniesz skutków niebezpiecznej sytuacji. Aby utrzymać prawidłową pozycję za kierownicą, trzeba pamiętać o zaledwie kilku zasadach. 

Po pierwsze: kierowca powinien trzymać kierownicę oburącz („za piętnaście trzecia”). Po drugie należy unikać „kanapowego” ułożenia ciała w fotelu. Odpowiednia pozycja ciała to: wyprostowane plecy (oparte w całości o fotel), lewa noga w czasie naciskania pedału sprzęgła musi się uginać, przy wyprostowanych rękach nadgarstki powinny dotykać kierownicy, a zagłówek powinien być ustawiony tak, aby chronił szyjny odcinek kręgosłupa w czasie wypadku. Nieprawidłowe ułożenie rąk na kierownicy to najpopularniejszy problem wśród kierowców, dlatego warto być wyczulonym na tym punkcie.

Źródło: Materiały prasowe Oponeo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA