REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejsce świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu

Subskrybuj nas na Youtube
samochód dostawczy
samochód dostawczy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nasza firma zamierza nabyć kilka samochodów oraz jeden helikopter w celu rozpoczęcia działalności polegającej na ich wynajmowaniu na okres nie dłuższy niż kilkanaście dni. Samochody te będą udostępniane klientom na terenie Polski. Naszymi klientami będą zarówno firmy polskie jak i zagraniczne. W jaki sposób należało będzie opodatkować podatkiem VAT ww. świadczenia.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), przewidziano specjalne przepisy dotyczące ustalenia miejsca świadczenia usług (kraju opodatkowania). Specyfika usług związanych z wynajmem środków transportu powoduje, iż w zależności od okresu na jaki wynajmowany jest środek transportu, jak również w zależności od podmiotu na rzecz którego usługa tego rodzaju jest świadczona, zastosowanie znajdować będą odmienne zasady ustalania miejsca świadczenia usługi.

REKLAMA

Jak rozumieć środki transportu?

REKLAMA

Na wstępie niniejszego artykułu konieczne jest ustalenie znaczenia sformułowania „środki transportu”. Ustawa o VAT zawiera co prawda definicję nowych środków transportu, jednakże wśród regulacji przedmiotowej ustawy nie znajduje się odrębna definicja sformułowania „środki transportu”. W związku z tym niezbędne jest odwołanie się do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanego dalej rozporządzeniem 282). W przywołanym rozporządzeniu za środki transportu uważa się pojazdy, mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu (art. 38 ust. 1 rozporządzenia 282).

Jak wynika zaś z art. 38 ust. 2 rozporządzenia 282, w którym to przepisie znajduje się przykładowe wyliczenia pojazdów uznawanych za środki transportu, środki transportu, obejmują w szczególności następujące pojazdy:

  •  pojazdy lądowe, takie jak samochody, motocykle, rowery, trójkołowce oraz pojazdy turystyczne;
  • przyczepy i naczepy;
  •  wagony kolejowe;
  •  statki;
  •  statki powietrzne;
  •  pojazdy dostosowane specjalnie do przewozu osób chorych lub rannych;
  •  ciągniki i inne pojazdy rolnicze;
  • pojazdy o napędzie mechanicznym lub elektrycznym przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Miejsce wykonania usługi wynajmu środków transportu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po przedstawieniu kryteriów pozwalających uznać, iż w danym przypadku mamy do czynienia ze środkiem transportu (w oparciu o rozumienie tego zwrotu zawarte w rozporządzeniu 282) należy przejść do właściwej analizy problematyki miejsca świadczenia usługi wynajmu środków transportu.

Krótkoterminowy wynajem środków transportu

Przez krótkoterminowy wynajem środków transportu należy rozumieć ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni. Inaczej jednakże rozumie się krótkoterminowy wynajem w przypadku jednostek pływających, dla których przewidziany został limit 90 dni. W przypadku wynajmu środku transportu, który uznawany będzie na gruncie ustawy o VAT za krótkoterminowy, miejscem świadczenia tej usług jest miejsce w którym dany środek transportu faktycznie oddawany jest do dyspozycji usługobiorcy.

Przykład

Firma „Auto – rent” zajmuje się wypożyczaniem samochodów osobowych. Niemiecka firma „AFA” wypożyczyła od „Auto – rent” samochód osobowy na okres 4 dni w związku z przyjazdem do Polski pracownika niemieckiej firmy w celach służbowych. Wynajmowany samochód osobowy oddany był do dyspozycji na terenie Polski, zatem usługa krótkoterminowego wynajmu środka transportu powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Przykład

REKLAMA

Polska firma „Heli” posiada dwa helikoptery, które wynajmowane są jako powietrzne taksówki. W związku z planowanym otwarciem fabryki na terenie Słowacji japońska firma „Akito” wynajęła od „Heli” helikopter na 3 dni, w celu sprawnego poruszania się pomiędzy proponowanym lokalizacjami przyszłej fabryki. Zgodnie z umową, helikopter oczekiwał na przedstawicieli firmy „Akito” na lotnisku w Bratysławie. Należy przyjąć, iż miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi było terytorium Słowacji, gdyż faktyczne oddanie do dyspozycji wynajętego helikoptera nastąpiło w Bratysławie. Zatem przedmiotowa usługa winna być opodatkowana na terenie Słowacji.

Odpowiadając na pytanie wskazane na wstępie stwierdzić należy, że skoro okres wynajmu samochodów osobowych i helikoptera nie będzie w żadnym przypadku przekraczał 30 dni (będzie wynosił kilkanaście dni), to niewątpliwie wynajem ten będzie uznany za wynajem krótkoterminowy. Świadczone więc przez polską firmę usługi krótkoterminowego wynajmu powinny więc być opodatkowane w Polsce, ponieważ środki transportu będą oddawane do dyspozycji klientów w Polsce.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA