REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejsce świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu

samochód dostawczy
samochód dostawczy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nasza firma zamierza nabyć kilka samochodów oraz jeden helikopter w celu rozpoczęcia działalności polegającej na ich wynajmowaniu na okres nie dłuższy niż kilkanaście dni. Samochody te będą udostępniane klientom na terenie Polski. Naszymi klientami będą zarówno firmy polskie jak i zagraniczne. W jaki sposób należało będzie opodatkować podatkiem VAT ww. świadczenia.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), przewidziano specjalne przepisy dotyczące ustalenia miejsca świadczenia usług (kraju opodatkowania). Specyfika usług związanych z wynajmem środków transportu powoduje, iż w zależności od okresu na jaki wynajmowany jest środek transportu, jak również w zależności od podmiotu na rzecz którego usługa tego rodzaju jest świadczona, zastosowanie znajdować będą odmienne zasady ustalania miejsca świadczenia usługi.

REKLAMA

Jak rozumieć środki transportu?

REKLAMA

Na wstępie niniejszego artykułu konieczne jest ustalenie znaczenia sformułowania „środki transportu”. Ustawa o VAT zawiera co prawda definicję nowych środków transportu, jednakże wśród regulacji przedmiotowej ustawy nie znajduje się odrębna definicja sformułowania „środki transportu”. W związku z tym niezbędne jest odwołanie się do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanego dalej rozporządzeniem 282). W przywołanym rozporządzeniu za środki transportu uważa się pojazdy, mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu (art. 38 ust. 1 rozporządzenia 282).

Jak wynika zaś z art. 38 ust. 2 rozporządzenia 282, w którym to przepisie znajduje się przykładowe wyliczenia pojazdów uznawanych za środki transportu, środki transportu, obejmują w szczególności następujące pojazdy:

  •  pojazdy lądowe, takie jak samochody, motocykle, rowery, trójkołowce oraz pojazdy turystyczne;
  • przyczepy i naczepy;
  •  wagony kolejowe;
  •  statki;
  •  statki powietrzne;
  •  pojazdy dostosowane specjalnie do przewozu osób chorych lub rannych;
  •  ciągniki i inne pojazdy rolnicze;
  • pojazdy o napędzie mechanicznym lub elektrycznym przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Miejsce wykonania usługi wynajmu środków transportu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po przedstawieniu kryteriów pozwalających uznać, iż w danym przypadku mamy do czynienia ze środkiem transportu (w oparciu o rozumienie tego zwrotu zawarte w rozporządzeniu 282) należy przejść do właściwej analizy problematyki miejsca świadczenia usługi wynajmu środków transportu.

Krótkoterminowy wynajem środków transportu

Przez krótkoterminowy wynajem środków transportu należy rozumieć ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni. Inaczej jednakże rozumie się krótkoterminowy wynajem w przypadku jednostek pływających, dla których przewidziany został limit 90 dni. W przypadku wynajmu środku transportu, który uznawany będzie na gruncie ustawy o VAT za krótkoterminowy, miejscem świadczenia tej usług jest miejsce w którym dany środek transportu faktycznie oddawany jest do dyspozycji usługobiorcy.

Przykład

Firma „Auto – rent” zajmuje się wypożyczaniem samochodów osobowych. Niemiecka firma „AFA” wypożyczyła od „Auto – rent” samochód osobowy na okres 4 dni w związku z przyjazdem do Polski pracownika niemieckiej firmy w celach służbowych. Wynajmowany samochód osobowy oddany był do dyspozycji na terenie Polski, zatem usługa krótkoterminowego wynajmu środka transportu powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Przykład

REKLAMA

Polska firma „Heli” posiada dwa helikoptery, które wynajmowane są jako powietrzne taksówki. W związku z planowanym otwarciem fabryki na terenie Słowacji japońska firma „Akito” wynajęła od „Heli” helikopter na 3 dni, w celu sprawnego poruszania się pomiędzy proponowanym lokalizacjami przyszłej fabryki. Zgodnie z umową, helikopter oczekiwał na przedstawicieli firmy „Akito” na lotnisku w Bratysławie. Należy przyjąć, iż miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi było terytorium Słowacji, gdyż faktyczne oddanie do dyspozycji wynajętego helikoptera nastąpiło w Bratysławie. Zatem przedmiotowa usługa winna być opodatkowana na terenie Słowacji.

Odpowiadając na pytanie wskazane na wstępie stwierdzić należy, że skoro okres wynajmu samochodów osobowych i helikoptera nie będzie w żadnym przypadku przekraczał 30 dni (będzie wynosił kilkanaście dni), to niewątpliwie wynajem ten będzie uznany za wynajem krótkoterminowy. Świadczone więc przez polską firmę usługi krótkoterminowego wynajmu powinny więc być opodatkowane w Polsce, ponieważ środki transportu będą oddawane do dyspozycji klientów w Polsce.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA