Czy leasing zabrania pożyczania samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Czy leasing zabrania pożyczania samochodu?
REKLAMA
Leasing samochodu jest wygodną alternatywą dla kredytu. Wiąże się to z mniejszymi formalnościami, jak również z dodatkowymi profitami z czego zdają sobie sprawę przedsiębiorcy.
REKLAMA
Jednak w przypadku leasingowania samochodu, nie jesteśmy jego właścicielami, co wiąże się z różnego rodzaju ograniczeniami. Umowa leasingowa może zawierać konkretne zapisy regulujące co wolno, a co nie leasingodawcy. Zatem zdecydujemy się na leasing samochodu, powinniśmy najpierw dokładnie dowiedzieć się czego oczekuje od nas leasingodawca. Zwłaszcza, że nieprzestrzeganie zapisów umowy może powodować wypowiedzeniem umowy przez firmę leasingową.
Przede wszystkim bez godny firmy leasingowej leasingobiorca nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej. Taki zakaz wynika z treści art. 70912 par. 1 Kodeksu cywilnego. Naruszenie przez leasingobiorcę takiego zakazu może spowodować wypowiedzenie umowy przez firmę leasingową ze skutkiem natychmiastowym. Takie uprawnienie wynika z art. 70912 par. 2 Kodeksu cywilnego.
Czy pracodawca może użyczyć leasingowane auto pracownikowi?
Wątpliwości rodzące się na tle art. 70912 Kodeksu cywilnego, często jeszcze powiększają „oszczędne” zapisy umowy z leasingodawcą, która milczy na ten temat.
Przyjmuje się jednak, że powierzenie samochodu pracownikowi, w odniesieniu do kwalifikacji prawnej takiej sytuacji, przyjmuje postać zastępczego dzierżenia (art. 338 Kodeksu cywilnego). W takiej sytuacji przyjmuje się, iż przekazanie samochodu pracownikowi nie wymaga zgody firmy leasingowej.
Niezależnie od tego warto jednak zadbać o zgodę leasingodawcy. Może być ona wyrażona zarówno w samej treści umowy leasingu, jak również po jej zawarciu.
Źródło: Moto.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA