Drony zastąpią kurierów?
REKLAMA
REKLAMA
Dron dostarcza przesyłkę, którą odbiera dron
Wyobraźmy sobie, że w pobliżu Paczkomatu® InPost ląduje dron-kopter z przesyłką. Czeka na niego mobilny robot lądowy, który przejmuje paczkę, skanuje QR kod i umieszcza przesyłkę we właściwej skrytce terminala. Odbiorcy pozostaje już tylko wygodny odbiór paczki w dogodnym terminie.
REKLAMA
Prezentację nowoczesnych metod dostarczenia przesyłek zobaczyli uczestnicy Parady Robotów 17 czerwca w Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz 18 czerwca na Rynku Głównym. Wydarzenie było częścią ogólnopolskiej konferencji „5 żywiołów” poświęconej głównie zastosowaniu nowoczesnych technologii w przemyśle i wojsku. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m. in. prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.
Zobacz też: Najstarszy kurier w Polsce?
REKLAMA
„Jesteśmy uznawani za głównego innowatora na światowym rynku pocztowo-kurierskim. Nie mogło zabraknąć nas więc na wydarzeniu, które udowodniło, jak wielkie znaczenie dla rozwoju dzisiejszych usług mają nowoczesne technologie. Prezentacja pokazała, że drony świetnie integrują się z naszymi Paczkomatami®, więc kto wie, być może właśnie tak będzie wyglądała poczta lub kurier przyszłości – wyjaśnia obecność Paczkomatów® na Paradzie Robotów Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.
Część lotniczą pokazu zrealizowali członkowie Koła Naukowego High Flyers przy Politechnice Śląskiej. Za umieszczenie przesyłki w Paczkomacie® odpowiedzialni byli z kolei konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej - zwycięzcy międzynarodowych zawodów w USA.
Zobacz też: Zawieszenie działalności a kasa rejestrująca
Komercyjne zastosowanie dronów
REKLAMA
Komercyjne zastosowanie dronów już od jakiegoś czasu znajduje się w polu zainteresowań rynkowych gigantów – za ich pomocą dostarczać swoje przesyłki chcą m.in. Amazon oraz Google. Grupa Integer.pl także nie wyklucza, że w przyszłości tego typu maszyny będą wykorzystywanie w świadczonych przez firmę usługach pocztowo-kurierskich.
- Dzisiejszy pokaz to tylko forma eksperymentu w warunkach polowych, acz kontrolowanych. Zleciliśmy już jednak naszemu działowi R&D w pełni profesjonalne prace analityczne, mające na celu zbadanie potencjału zastosowania dronów i robotów w działalności InPost i Paczkomatów®. Podkreślamy jednak, że to nie jedyne rozwiązanie, nad którym pracujemy. Należy pamiętać, że owszem innowacja jest bardzo ważna, ale usługi pocztowo-kurierskie powinny być także efektywne na kilku innych polach. Muszą zapewniać użytkownikom jeszcze większą wygodę, być stosunkowo niskokosztowe. Niebawem okaże się czy takie przewagi są w stanie zaproponować drony, czy też znajdzie się inne skuteczniejsze rozwiązanie – dodaje Sebastian Anioł, Dyrektor Zarządzający InPost.
Źródło: Materiały prasowe InPost
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.