REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najstarszy kurier w Polsce?

Franciszek Zygmanowski, urodzony 31.01.1940 r. – najstarszy kurier w Siódemce. Fot. Siódemka
Franciszek Zygmanowski, urodzony 31.01.1940 r. – najstarszy kurier w Siódemce. Fot. Siódemka
Media

REKLAMA

REKLAMA

Prawdopodobnie najstarszym kurierem w Polsce jest Pan Franciszek Zygmanowski. Ma siedemdziesiąt cztery lata, był pilotem i nie wybiera się na emeryturę.

W Siódemce pracuje już siedem lat. - Można powiedzieć, że obchodzę w tym roku nasz firmowy jubileusz - śmieje się pan Franciszek. Na rejonie wokół Konstantynowa Łódzkiego doręcza dziennie około 50 paczek. Ponieważ rejon ten jest dość rozległy, każdego dnia Renault Master kuriera Franciszka przemierza ponad 200 km. - Ale to nie problem. Praca sprawia mi wielką satysfakcję, bardzo ją lubię – zaznacza i dodaje - Mam na prawdę bardzo ciekawe i radosne życie. 

REKLAMA

REKLAMA

Po skończeniu technikum mechanicznego wstąpił do szkoły oficerskiej. Studiował razem z pierwszym i jak na razie jedynym polskim kosmonautą - Mirosławem Hermaszewskim. - Mirek! – na wspomnienie kolegi ze szkolnej ławy pan Franciszek aż się uśmiecha. 

REKLAMA

W latach 1963-1970 był pilotem wojskowym. Na początku swojej przygody z lotnictwem oblatywał szkoleniowe Junaki. Były to jeszcze samoloty z silnikami tłokowymi. Następnie, na dwa lata przesiadł się na bojowe Biesy, a karierę pilota kończył na Migach 15. - Jako podchorąży byłem rezerwistą, który w warunkach zagrożenia mógł zostać powołany do czynnej służby - dodaje z dumą.
Po powrocie do cywila pracował jako mechanik. Następnie pełnił funkcje kierownicze w wielu firmach i instytucjach, po czym postanowił pójść na swoje. Założył firmę transportową. - Moja flota liczyła pięć samochodów. Jednak po kilku latach, gdy koniunktura dla małych przewoźników uległa znacznemu pogorszeniu, zamknąłem swój biznes. Wówczas mogłem już spokojnie odejść na emeryturę, lecz nie miałem najmniejszego zamiaru! – podkreśla. Rozpoczął kolejną życiową przygodę – został kurierem Siódemki.

- Potwierdzam opinie, że to nie jest łatwa praca. Trzeba być dobrze zorganizowanym, systematycznym, obowiązkowym i odpowiedzialnym. I jest jeszcze coś – trzeba mieć wewnętrzny luz. Mi - w moim wieku - dystansu do życia już nie brakuje, a proszę mi wierzyć, że to często w naszej profesji się przydaje – twierdzi pan Franciszek.
Dwa lata temu dostał przesyłkę składającą się z czterech paczek – każda 40 kg. Jak się później okazało była to drewniana szafa. - Pogoda fatalna, padający ciągle deszcz. Osiedle zamknięte, więc droga do mieszkania na czwartym piętrze jeszcze dłuższa i bez możliwości podjazdu. Wniosłem to wszystko pod wskazany adres i dzwonię do drzwi. Otworzyła kobieta i stwierdziła, że paczki, choć nieznacznie i tylko powierzchownie, to jednak są wilgotne, więc ich nie przyjmie. Nie pozostało mi nic innego jak zabrać je z powrotem do samochodu – wzdycha na wspomnienie niefortunnego doręczenia pan Franciszek. Następnego dnia kurier ponownie zawiózł i wniósł wszystkie paczki na 4. piętro. Klientka, po upewnieniu się, że niewielka dawka wilgoci nie zaszkodziła szafie odebrała przesyłkę. 

- Stosunki z klientami mam bardzo dobre – podkreśla kurier Franciszek. - Jestem urodzonym optymistą, więc moim dobrym nastrojem często zarażam otoczenie. Klienci czasem wyrażają zdziwienie, bo nie ma co ukrywać, mój wiek jest wyższy niż średnia moich kolegów. Zdrowie całe szczęście dopisuje, więc cieszę się życiem – zapewnia.
Po pracy, pan Franciszek nie zwalnia tempa. Lubi spędzać czas na swojej działce pracowniczej. - To 500 m2 i wszystko robię tam samodzielnie. Nawet niewielki domek własnoręcznie postawiłem - podkreśla z dumą. - Ale to nie wszystko. Zajmuję się również pszczelarstwem, a w sezonie intensywnie wędkuję.
Ma trzech synów. Najstarszy policjant – już w stanie spoczynku. Drugi prawnik, a trzeci skończył budownictwo jako najlepszy student na roku. - Urodził się 18 lat po drugim i miała być wreszcie córka – śmieje się pan Franciszek. A na poważnie, wszyscy to fantastyczni chłopcy! 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koniec naszego spotkania kurier Franciszek zamyśla się: - Nie wolno siedzieć bezczynnie, życie ucieka, lat przybywa, trzeba wykorzystać każdą chwilę swojego życia. Przede wszystkim trzeba chcieć. Jak się ma ułożony dom, rodzinę, to wszystko się udaje. Do tego praca, którą się lubi... To jest życie!

Źródło: Siódemka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA