REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności a kasa rejestrująca

Zawieszenie działalności a kasa rejestrująca
Zawieszenie działalności a kasa rejestrująca
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają możliwość zawieszania prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zawieszenie tego typu umożliwia przedsiębiorcom borykającym się z różnorodnymi problemami przetrwanie kryzysowego okresu bez ponoszenia kosztów prowadzenia działalności. Niejednokrotnie jednak w takiej sytuacji podatnicy nie są pewni jak należy postąpić z kasą rejestrującą używaną uprzednio w ramach działalności podlegającej zawieszeniu.

REKLAMA

Żadne przepisy nie nakładają na podatników zawieszających prowadzenie działalności gospodarczej obowiązku likwidowania kas rejestrujących. Regulacji tego typu nie zawiera ustawa o podatku od towarów i usług, przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania ani też przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 w sprawie kas rejestrujących.

REKLAMA

Mając na uwadze, iż przepisy odnoszące się do kas rejestrujących nie nakładają na podatnika obowiązku likwidacji kasy wraz z zawieszeniem działalności gospodarczej, uznać należy, iż także w okresie zawieszenia ciążą na podatniku obowiązki wynikające z posiadania zafiskalizowanej kasy rejestrującej. Z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika bowiem, iż w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca jest uprawniony do wykonywania pewnego rodzaju czynności, a także zobowiązany do spełniania określonych obowiązków. 

Katalog obowiązków zawieszającego działalność zawarty został w art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Na podstawie tego przepisu przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Do takich nałożonych przepisami prawa obowiązków należy natomiast w szczególności dokonywanie obowiązkowego przegląd technicznego kas, nie rzadziej niż co 2 lata, o którym stanowi § 33 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. 

Przykład

Podatnik nabył w lipcu 2011 r. kasę rejestrującą. Ze względu na problemy finansowe w grudniu 2012 r. zawiesił działalność gospodarczą. Do końca 2013 r.. przedsiębiorca nie wznowił prowadzenia działalności. Jednocześnie nie zaszły przesłanki zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym oraz jej likwidacji. W rezultacie podatnik powinien najpóźniej w lipcu 2013 r. dokonać obowiązkowego przeglądu technicznego kasy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowy przegląd techniczny kasy, który należy wykonywać także w okresie zawieszenia działalności gospodarczej obejmuje badanie:

REKLAMA

1) stanu plomb na obudowie kasy, a w przypadku kas bez programu aplikacyjnego (drukarek fiskalnych) - również stanu plomb na module fiskalnym kasy, oraz zgodności ich z zapisem w książce kasy i dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy;
2) stanu obudowy kasy;
3) czytelności dokumentów fiskalnych drukowanych przez kasę;
4) programu pracy kasy i programu archiwizującego, jego wersji co do zgodności z zapisami w książce kasy i dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy;
5) poprawności działania kasy, w szczególności w zakresie emisji dokumentów fiskalnych;
6) poprawności działania wyświetlacza klienta;
7) stanu pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego kasy co do zgodności z dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy;
8) stanu technicznego akumulatorów lub baterii wewnętrznego zasilania kasy.

Pamiętać należy, iż obowiązkowy przegląd techniczny kasy obejmuje również wpis jego wyniku do książki kasy oraz dołączenie do książki kasy zaleceń pokontrolnych oraz kopii dokumentu potwierdzającego wykonanie przeglądu technicznego, w szczególności kopii faktury.
Jeżeli po okresie zawieszenia przedsiębiorca nie podejmuje prowadzenia działalności, ale od razu ją likwiduje, wówczas powinien niezwłocznie zakończyć pracę kasy rejestrującej w trybie fiskalnym. W takim przypadku konieczne będzie odczytanie w obecności pracownika urzędu skarbowego, zawartości pamięci fiskalnej kasy, a następnie sporządzenie na tej podstawie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy oraz protokołu z odczytu według wzoru określonego w rozporządzeniu.

Tekst: Ewelina Błądek - młodszy konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA