REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny listonosz - czy e-dokumenty zmniejszą wartość rynku pocztowo - kurierskiego?

Aneta Jarczyńska
Czy e-faktury mają wpływ na rynek usług pocztowych i kurierskich?
Czy e-faktury mają wpływ na rynek usług pocztowych i kurierskich?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

E-faktury upraszczają procedury i minimalizują formalności. Wpływają na ograniczenie liczby przesyłek w firmie. Mają więc duży wpływ na rynek usług pocztowych i kurierskich.

Komisja Europejska od kilku lat działa na rzecz zniesienia barier prawnych i technologicznych, uniemożliwiających wystawianie e-faktur między kontrahentami. 

REKLAMA

E-faktury upraszczają procedury i minimalizują formalności, które ograniczają rozwój biznesu. Elektroniczny obrót dokumentami finansowymi pozwala nie tylko zmniejszyć koszty druku i wysyłki, ale także zredukować koszty zużycia papieru i energii potrzebnej na transport, co w dużej skali przekłada się na zmniejszenie emisji CO2. Ponadto przyspieszając obieg e-faktur – mogą się skracać terminy płatności i można lepiej zarządzać finansami. Z drugiej strony zmniejszy się liczba przesyłek, co w znacznym stopniu ogranicza ilość korespondencji, a więc ma wpływ na rynek usług pocztowych i kurierskich.

Ponad miliard faktur w przesyłkach

W Polsce przesyła się 1,5 miliarda (!) faktur rocznie. Przeważająca ich część jest nadal wysyłana tradycyjną drogą pocztową, a tylko ok. 10 procent w formie elektronicznej. Wzrost wymiany cyfrowej – kierunek w którym zmierza całą Unia Europejska – nieuchronnie wpłynie na spadek wymiany papierowej. Stanie się to z dużą korzyścią dla środowiska naturalnego, choć – być może – ze stratą dla tradycyjnej, nieefektywnej już wymiany papierowej. 

Liberalizacja rynku pocztowego

REKLAMA

Trudno jednak przewidzieć dziś czy nastąpi to od razu po uwolnieniu rynku, czy też po pewnym czasie. Liberalizacja rynku pocztowego powinna przynieść spadek cen tradycyjnych usług pocztowych – zwłaszcza cen listów i przekazów pocztowych. Zmieni się zapewne struktura tych usług, np. na rzecz większych przesyłek, czyli paczek – po prostu poczta będzie musiała jeszcze silniej konkurować z firmami kurierskimi.

Z pewnością usługi dotyczące - e-fakturowania będą tez ewaluować nie pozostawiając szans tradycyjnym usługom pocztowym. Instytut Maszyn Matematycznych (IMM) zaopiniował innowacyjność serwisu miedzyfirmami.pl, który oferuje nowe, niedostępne wcześniej na polskim rynku rozwiązania technologiczne oraz prawne w zakresie obrotu dokumentami elektronicznymi, w tym e-fakturami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Serwis pełni funkcję elektronicznego listonosza: umożliwia zarejestrowanym w nim firmom i przedsiębiorcom bezpieczną wymianę dokumentów elektronicznych, w tym np. e-faktur, ograniczając do minimum związane z tym formalności. Zakres usług i funkcjonalności dostępnych w serwisie przeznaczonym do wystawiania i [przesyłania e-dokumentów będzie się rozwijać, szczególnie w kierunku dostosowania portalu do potrzeb jego użytkowników.

W najbliższym czasie miedzyfirmami.pl zamierza udostępnić m.in. dwie nowe funkcjonalności. Pierwsza to uruchomienie usług archiwizacji w ramach portalu – czyli dedykowane archiwum. Następnym krokiem będzie jeszcze lepsze dostosowaniu serwisu do specyficznej grupy odbiorców, którzy są szczególnie zainteresowani regularnym wykorzystaniem serwisu tj. biura rachunkowe.

Jak to wpłynie na rynek usług pocztowych, czas pokaże, ale wydaje się w obliczu postępującej cyfryzacji od elektronicznego listonosza nie ma odwrotu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA