REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot towarów - Jak to zorganizować

Grzegorz Urban
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesna obsługa po sprzedażowa obejmuje naprawy pogwarancyjne, wymianę towarów czy logistykę części zamiennych i eksploatacyjnych. Dobrze opracowana strategia zwrotów pomaga firmom w najlepszy sposób wykorzystać ich zasoby i możliwości pracowników, co może wpłynąć także na zwiększenie sprzedaży.

Usługi zwrotne umożliwiają zainicjowanie odbioru, a tym samym dają kontrolę nad procesem zwrotu od samego początku. Po otrzymaniu zlecenia kurier przyjedzie we wskazane miejsce, umieści etykietę zwrotną na paczce, która ma zostać zwrócona i zabierze przesyłkę do dalszej dystrybucji.

REKLAMA

Podstawowym elementem, na którym opiera się proces zwrotów, jest opatrzona kodem kreskowym etykieta zwrotna. Umożliwia ona nadanie przesyłek, monitorowanie zwracanych towarów, a także zapewnia dotarcie przesyłek do miejsca docelowego.

Etykieta taka generowana jest przez Klienta, który jest odbiorcą przesyłki lub stroną trzecią i można ją przygotować i dostarczyć do Nadawcy na dwa sposoby:

  • Elektroniczna etykieta zwrotna – etykieta wysyłana jest do klienta (zwracającego towar) pocztą elektroniczną. Klient może następnie wydrukować etykietę, dołączyć ją do paczki i zlecić jej odbiór UPS.
  • Drukowana etykieta zwrotna – etykieta zwrotna może być wcześniej wydrukowana i dołączona do nadawanej przesyłki lub wysłana oddzielnie. Po jej otrzymaniu klient dołącza ją do paczki i zleca odbiór UPS.

REKLAMA

Rozbudowaną ofertę usług zwrotnych stanowią usługi kontraktowe. Pozwalają one na realizację specjalnych potrzeb charakterystycznych dla branży reprezentowanej przez klienta. Usługi kontraktowe opracowane są z myślą o pilnych zwrotach lub przesyłkach o wysokiej wartości.

Przykładami rozszerzenia podstawowej oferty w przypadku UPS są usługi UPS Returns® Exchange i UPS Returns® Pack&Collect. W przypadku tej pierwszej, kurier dostarcza towar na wymianę, odbierając jednocześnie zwracany produkt. Cały proces usprawniany jest dzięki ponownemu wykorzystaniu opakowania towaru. Klient ma możliwość jego stałego monitorowania.

W usłudze UPS Returns Pack and Collect – zapewniona jest możliwość odbioru zwracanych towarów z określonego miejsca i w dogodnych ramach czasowych. Kurier pojawia się ze specjalnie zaprojektowanym opakowaniem, sprawdza czy zwracany towar jest tym, który ma zostać oddany, a następnie towarzyszy klientowi podczas pakowania.

Jak przygotować przesyłkę zwrotną? 

Użytkownik przygotowujący przesyłkę zwrotną może to zrobić np. poprzez konto klienta na stronie www. Etapy przygotowania przesyłki obejmują: 

  • Wprowadzenie danych adresowych i informacji o płatnościach. Firma UPS umożliwia kilka opcji uiszczenia opłaty za wysyłkę zwrotną. Jej koszty może pokrywać nadawca, odbiorca lub trzeci płatnik.
  • Przekazanie informacji o paczce. Istotne jest by były one jak najbardziej precyzyjne. Należy unikać określeń ogólnych, takich jak dokumenty czy materiały drukowane.
  • Nadanie numeru referencyjnego. Pozwala monitorować przesyłkę zwrotną zarówno użytkownikowi, jak i firmie. Powstaje przy użyciu wartości, cyfr czy liter określonych przez firmę
  • Nadanie przesyłki zwrotnej – w ramach nadania możliwe jest również powiadomienie o przesyłce drogą mailową. Opcja taka realizowana jest poprzez wprowadzenie adresów email oraz wiadomości, które zostaną wysłane po wejściu przesyłki zwrotnej do systemu UPS.

Usługi zwrotne zarządzane przez klientów

REKLAMA

Automatyzacja zwrotów pozwala klientom na składanie zleceń zwrotnych na firmowej witrynie. Konsumenci otrzymują tym samym dostęp do systemu obsługi zwrotów. Podobnie jak w przypadku innych usług, możliwe jest stałe monitorowanie bieżącej lokalizacji zwrotu. 

• Klient składa zamówienie zgodne z zasadami obowiązującymi w firmie
• Etykieta zwrotna dostępna jest w przeglądarce lub przez pocztę elektroniczną
• Klient drukuje i przykleja etykietę, a paczkę ze zwracanym towarem dostarcza pod wskazany adres lub przekazuje bezpośrednio kurierowi.

Korzyści wynikające z usług zwrotnych:

• Budowa przewagi konkurencyjnej – dzięki sprawnemu i szybkiemu przetwarzaniu przesyłek zwrotnych.
• Wzrost zysków firmy dzięki skutecznemu zarządzaniu zwrotami.
• Większa sprzedaż możliwa do uzyskania dzięki poprawie relacji z klientem.
• Lepsza kontrola nad kosztami zwrotów.
• Dopasowanie do potrzeb klienta: elastyczne terminy zwrotów, wygoda zwrotów.
• Stała kontrola nad procesem zwrotu dzięki narzędziom monitorującym.
• Ochrona środowiska – niższa emisja CO2 dzięki mniejszej liczbie wyjazdów kuriera.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    REKLAMA

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    REKLAMA