REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze z funduszu Łącząc Europę

Pieniądze z funduszu Łącząc Europę.
Pieniądze z funduszu Łącząc Europę.
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska ogłosiła pierwszą turę projektów, które zostaną sfinansowane z funduszu Łącząc Europę. Pierwsze 13 miliardów euro zostanie zainwestowane w europejski transport. Sporo zyska również Polska.

Blisko 13,1 mld euro trafi w najbliższych latach na rozbudowę sieci transportowej w UE. W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła pierwszą listę projektów, finansowanych z funduszu Łącząc Europę. Polska jest wśród największych beneficjentów programu.

REKLAMA

Unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc poinformowała, że na liście znalazło się 276 projektów, które wybrano z około 700 zgłoszonych.

"To największy plan inwestycyjny UE w dziedzinie transportu. Projekty, które wybraliśmy będą służyć zarówno obywatelom, jak i firmom, dzięki poprawie infrastruktury i eliminacji wąskich gardeł transportowych" - powiedziała Bulc.

Według niej wdrożenie planów transeuropejskich sieci transportowych TEN-T może wygenerować 10 mln miejsc pracy oraz zwiększyć wzrost PKB Unii o 1,8 proc. do 2030 roku.

Zobacz też: Terminal LNG w Świnoujściu - w tym roku przyjmie pierwszy statek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projekty, które wybrano, wpisują się w rozwój europejskich korytarzy transportowych. Unijne finansowanie otrzymają m.in. inwestycje związane z inicjatywą Rail Baltica, czyli linią kolejową, która ma połączyć Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.

Według ekspertów Komisji Europejskiej Polska będzie jednym z największych beneficjentów tego etapu realizacji programu Łącząc Europę. Priorytetem będą inwestycje kolejowe, na które trafić ma do około 1,5 mld unijnych środków. Finansowane będą m.in. prace na linii kolejowej E75, będącej częścią Rail Baltica (ok. 185,9 mln euro), a także na linii E59 na odcinkach między Wrocławiem a Poznaniem (ok. 284 mln euro) i Poznaniem a Szczecinem-Dąbie (ok. 437 mln euro) oraz na E20 między Warszawą a Poznaniem (ok. 461 mln euro).

Blisko 414 mln euro z unijnych środków trafić ma na budowę drogi ekspresowej S61 między Ostrowią Mazowiecką a przejściem granicznym w Budzisku; droga ta jest częścią korytarza Via Baltica. W ramach programu Łącząc Europę sfinansowane zostaną też projekty dotyczące transportu gazu skroplonego LNG. KE zaznacza, że nie będą to jednak rurociągi.

Zobacz też: Śląsk dostanie 9 miliardów złotych na infrastrukturę kolejową

Unijne dofinansowanie projektów z programu Łącząc Europę to od 20 proc. do 80 proc. wartości inwestycji. Lista wybranych projektów musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i kraje unijne, co ma nastąpić do 10 lipca. Jesienią rozpoczną się negocjacje umów z wnioskodawcami. Inwestycje mają być realizowane do 2020 r.

Bulc zapowiedziała, że jesienią KE ogłosi kolejne wezwanie do zgłaszania projektów w ramach programu Łącząc Europę, a do dyspozycji będzie kwota 7 mld euro.

Na cały program przewidziano w unijnym budżecie na lata 2014-2020 w sumie 24,05 mld euro. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA