REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku VAT

Solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku VAT
Solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 października 2013 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o podatku od towarów i usług. Kluczową zmianą jest wprowadzenie instytucji solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Dotyczy to transakcji sprzedaży tzw. towarów wrażliwych (wyrobów stalowych, paliwa, czy złota nieobrobionego).

REKLAMA

Kontrowersyjna nowelizacja wprowadziła w ustawie o podatku od towarów i usług zmiany, które zdaniem Ministerstwa Finansów mają na celu przeciwdziałanie przestępstwom podatkowym. Najistotniejsza zmiana dotyczy ustanowienia reguł solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy w handlu towarami wrażliwymi, do których zaliczają się przede wszystkim stal, paliwa oraz złoto. Nabywcy tego typu towarów ponoszą solidarną odpowiedzialność z dostawcą za jego zaległości podatkowe, ograniczoną do tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dostawę dokonaną na rzecz nabywcy. Instytucja solidarnej odpowiedzialności nabywcy znajduje zastosowanie do transakcji, w ramach których wartość netto towarów nabytych od jednego dostawcy w danym miesiącu przekroczy 50.000 zł, a nabywca miał podstawy przypuszczać, że sprzedawca nie odprowadzi podatku VAT z tytułu tej sprzedaży. Przypuszczenia tego typu powinny się u podatnika pojawić przede wszystkim, gdy okoliczności towarzyszące dostawie towarów lub warunki, na jakich została ona dokonana, odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie tymi towarami. Taka sytuacja może mieć miejsce, w szczególności, jeżeli cena za dostarczone podatnikowi towary była niezasadnie niższa od ich wartości rynkowej.

REKLAMA

Solidarną odpowiedzialność nabywcy wyłączono jednakże w przypadku:
• nabycia paliw na stacjach paliw lub stacjach gazu płynnego do standardowych zbiorników pojazdów dla ich napędu
• dostaw paliw dokonywanych przez podatników dostarczających gaz przewodowy za pośrednictwem sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych,
• jeżeli powstanie zaległości podatkowej u sprzedawcy nie wiązało się z jego uczestnictwem w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej,
• złożenia przez sprzedającego odpowiedniej kaucji gwarancyjnej i umieszczenia go w wykazie prowadzonym przez Ministra Finansów,
• jeżeli nabywca wykaże, że okoliczności lub warunki dostawy towarów wrażliwych nie miały wpływu na niezapłacenie podatku.

REKLAMA

Jednocześnie, dla podatników dokonujących dostaw towarów, w odniesieniu do których stosuje się reguły solidarnej odpowiedzialności przewidziano obowiązek składania miesięcznych deklaracji podatkowych (a nie kwartalnych). Regulacja ta znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy wartość sprzedaży netto towarów wrażliwych w danym miesiącu przekracza kwotę 50.000 zł lub 1% wartości ich sprzedaży. Zmiany nie dotyczą dostaw paliw dokonywanych na stacjach paliw i gazu płynnego do standardowych zbiorników pojazdów oraz dostaw dokonywanych przez podatnika dostarczającego gaz przewodowy za pośrednictwem własnych sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych. W takich przypadkach możliwe są kwartalne rozliczenia podatku.

Warto również nadmienić, że już od 20 września 2013 r. obowiązują, wprowadzone tą samą ustawą nowelizującą ustawę o VAT, przepisy dotyczące kaucji gwarancyjnej stanowiącej zabezpieczenie zapłaty podatku w związku z dokonywaniem dostaw towarów wrażliwych. Nabywca nie poniesie negatywnych skutków związanych z zaległościami podatkowymi sprzedawcy, jeżeli ten złożył stosowną kaucję gwarancyjną na poczet przyszłych dostaw towarów wrażliwych. Podmioty, które złożyły kaucję gwarancyjną są upublicznione w prowadzonym przez ministra finansów elektronicznym wykazie.

Tekst: Ewelina Błądek, Młodszy Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

  Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

  Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

  Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

  Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

  Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

  Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

  Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

  REKLAMA

  Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

  Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

  Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

  Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

  Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

  Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

  Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

  Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

  REKLAMA

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

  Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

  REKLAMA