REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku VAT

Solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku VAT
Solidarna odpowiedzialność za zapłatę podatku VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 października 2013 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o podatku od towarów i usług. Kluczową zmianą jest wprowadzenie instytucji solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Dotyczy to transakcji sprzedaży tzw. towarów wrażliwych (wyrobów stalowych, paliwa, czy złota nieobrobionego).

REKLAMA

Kontrowersyjna nowelizacja wprowadziła w ustawie o podatku od towarów i usług zmiany, które zdaniem Ministerstwa Finansów mają na celu przeciwdziałanie przestępstwom podatkowym. Najistotniejsza zmiana dotyczy ustanowienia reguł solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy w handlu towarami wrażliwymi, do których zaliczają się przede wszystkim stal, paliwa oraz złoto. Nabywcy tego typu towarów ponoszą solidarną odpowiedzialność z dostawcą za jego zaległości podatkowe, ograniczoną do tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dostawę dokonaną na rzecz nabywcy. Instytucja solidarnej odpowiedzialności nabywcy znajduje zastosowanie do transakcji, w ramach których wartość netto towarów nabytych od jednego dostawcy w danym miesiącu przekroczy 50.000 zł, a nabywca miał podstawy przypuszczać, że sprzedawca nie odprowadzi podatku VAT z tytułu tej sprzedaży. Przypuszczenia tego typu powinny się u podatnika pojawić przede wszystkim, gdy okoliczności towarzyszące dostawie towarów lub warunki, na jakich została ona dokonana, odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie tymi towarami. Taka sytuacja może mieć miejsce, w szczególności, jeżeli cena za dostarczone podatnikowi towary była niezasadnie niższa od ich wartości rynkowej.

REKLAMA

Solidarną odpowiedzialność nabywcy wyłączono jednakże w przypadku:
• nabycia paliw na stacjach paliw lub stacjach gazu płynnego do standardowych zbiorników pojazdów dla ich napędu
• dostaw paliw dokonywanych przez podatników dostarczających gaz przewodowy za pośrednictwem sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych,
• jeżeli powstanie zaległości podatkowej u sprzedawcy nie wiązało się z jego uczestnictwem w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej,
• złożenia przez sprzedającego odpowiedniej kaucji gwarancyjnej i umieszczenia go w wykazie prowadzonym przez Ministra Finansów,
• jeżeli nabywca wykaże, że okoliczności lub warunki dostawy towarów wrażliwych nie miały wpływu na niezapłacenie podatku.

REKLAMA

Jednocześnie, dla podatników dokonujących dostaw towarów, w odniesieniu do których stosuje się reguły solidarnej odpowiedzialności przewidziano obowiązek składania miesięcznych deklaracji podatkowych (a nie kwartalnych). Regulacja ta znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy wartość sprzedaży netto towarów wrażliwych w danym miesiącu przekracza kwotę 50.000 zł lub 1% wartości ich sprzedaży. Zmiany nie dotyczą dostaw paliw dokonywanych na stacjach paliw i gazu płynnego do standardowych zbiorników pojazdów oraz dostaw dokonywanych przez podatnika dostarczającego gaz przewodowy za pośrednictwem własnych sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych. W takich przypadkach możliwe są kwartalne rozliczenia podatku.

Warto również nadmienić, że już od 20 września 2013 r. obowiązują, wprowadzone tą samą ustawą nowelizującą ustawę o VAT, przepisy dotyczące kaucji gwarancyjnej stanowiącej zabezpieczenie zapłaty podatku w związku z dokonywaniem dostaw towarów wrażliwych. Nabywca nie poniesie negatywnych skutków związanych z zaległościami podatkowymi sprzedawcy, jeżeli ten złożył stosowną kaucję gwarancyjną na poczet przyszłych dostaw towarów wrażliwych. Podmioty, które złożyły kaucję gwarancyjną są upublicznione w prowadzonym przez ministra finansów elektronicznym wykazie.

Tekst: Ewelina Błądek, Młodszy Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA