REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing usług tranportowych - specjalizacja i bezpieczeństwo

Subskrybuj nas na Youtube
TNT Express przetransportowało ważący 6,5 tony dzwon dla Katedry Notre Dame w Paryżu.
TNT Express przetransportowało ważący 6,5 tony dzwon dla Katedry Notre Dame w Paryżu.
Media

REKLAMA

REKLAMA

Czy firmy, które potrzebują specjalistycznego transportu rzeczy o bardzo dużej wrażliwości na zmiany temperatury, czy na wstrząsy mogą skorzystać z oferty zewnętrznych firm transportowych? Czy rynek usług transportowych ma ofertę dla najbardziej wymagających?

Outsourcing dla specjalistycznych towarów

REKLAMA

Niektóre branże charakteryzują się szczególnymi oczekiwaniami wobec usług transportowych – np. dla sektora motoryzacyjnego, IT i farmaceutycznego obok terminowości doręczeń niezwykle istotne są dodatkowe korzyści zdefiniowane przez klienta. W przypadku pierwszego - opierającego swoje dostawy na koncepcji „just in time” – są to potrzeby związane głównie z awaryjnymi dostawami podzespołów i części zamiennych na taśmy produkcyjne. Ważny staje się system przepływu informacji, elastyczność systemów operacyjnych partnerów świadczących usługi transportowe i szeroko rozumiana obsługa klienta. Firmy medyczne i farmaceutyczne potrzebują „odpowiedzialnych” usług kurierskich, ponieważ ich przesyłki charakteryzuje krótka żywotność i bardzo trudna do jednoznacznego zdefiniowania wartość (próbki badań same w sobie nie są warte zbyt dużo, ale ich pozyskanie to gigantyczne koszty). W przypadku firm teleinformatycznych wybór usługi wiąże się z szybkim spadkiem wartości części komputerowych - często kilka dni opóźnienia w dostawie przy dodatkowo niestabilnym kursie walut może pochłonąć całą marżę. Dobrym przykładem odpowiedzi branży transportowej na oczekiwania rynku są specjalne centra koordynacyjne przeznaczone do obsługi klientów branżowych; jedno z pierwszych takich centrów w Polsce, zajmujące się wyłączną obsługą sektora motoryzacyjnego, uruchomiło TNT Express w 2001 roku. W tej chwili firma dodatkowo oferuje klientom z branży medycznej i farmaceutycznej dedykowany zespół fachowców koordynujących realizację zleceń transportu przesyłek w kontrolowanej temperaturze.

Bezpieczeństwo towarów

Kolejnym argumentem przemawiającym za outsourcingiem usług transportowych jest bezpieczeństwo towarów. Wszyscy liczący się przewoźnicy wdrożyli już specjalistyczne programy monitorowania towaru – standardem branży jest wykorzystanie systemu GPS (nawigacji satelitarnej), przez co w istotny sposób ograniczono możliwość utraty przewożonych przesyłek.
TNT Express wdrożyła system we wszystkich samochodach ciężarowych w całej Polsce. W każdym momencie dyspozytor jednej z wyspecjalizowanych stacji monitoringu ma pełne informacje o tym, gdzie znajduje się firmowy samochód, z jaką prędkością się porusza i jak często wykonuje przerwy na trasie. Niemniej ważny jest też aspekt bezpieczeństwa kierowców - system umożliwia bowiem podsłuch kabiny, zdalne odłączenie zapłonu w aucie i zatrzymanie silnika. Każdy sygnał alarmowy jest dokładnie weryfikowany, a informacja o zdarzeniu trafia do oficera dyżurnego najbliższej jednostki policji i centrali TNT Express. W razie wypadku czy próby kradzieży, TNT Express może błyskawicznie reagować, np. wysyłając w żądane miejsce samochód zastępczy.
W autach ukryto czujniki sygnalizujące każde otwarcie drzwi i uruchomienie silnika. Próba odpięcia naczepy poza bazą TNT Express lub zjazd z wyznaczonej trasy natychmiast uruchamia alarm i wywołuje niemal natychmiastową reakcję policji. Czujniki wykorzystują GPS - system nawigacji oparty na 24 aktywnych satelitach. Każdy z takich odbiorników oblicza dokładną pozycję na podstawie pomiaru czasu wysłania sygnału przez satelitę i dotarcia do odbiornika, umożliwiając m.in. ustalenie precyzyjnej pozycji z dokładnością do 20 metrów.
Przewoźnicy, którzy posiadają najbardziej zaawansowaną infrastrukturę informatyczną, umożliwiają ponadto swym klientom sprawdzenie statusu towaru na każdym etapie jej drogi. TNT Express zaimplementowało nowoczesny system informacyjny INCAB, który przetwarza i przesyła dane o przesyłkach znajdujących się w światowej sieci TNT. Dzięki INCAB wszystkie przesyłki mogą być precyzyjnie monitorowane, zaś klient uzyskuje natychmiastową i dokładną informację dotyczącą lokalizacji swej przesyłki. Klienci mogą uzyskać informacje o statusie swojej przesyłki za pośrednictwem internetu, telefonu i poczty elektronicznej.

Tekst przygotowali eksperci TNT Express

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA