REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpraszacze do samolotów 767

REKLAMA

REKLAMA

Rozpraszacze stosowane przez UPS w Boeingach 767 mają na celu zmniejszenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych związków do atmosfery.

REKLAMA

Rozpraszacze wirów brzegowych (winglet) to niewielkie płaty o kształcie strzał montowane na końcach skrzydeł. Poprawiają sprawność samolotu, przyczyniają się do oszczędności paliwa dzięki zmniejszeniu oporu oraz zmniejszają hałas wytwarzany przez samolot dzięki poprawie wydajności podczas startu. W opinii ekspertów ta zmiana pozwoli firmie UPS zaoszczędzić 22 miliony litrów paliwa rocznie i zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ponad 62 tysiące ton. Specjaliści UPS szacują oszczędność paliwa na poziomie 4% przy każdym locie samolotów 767.

REKLAMA

– UPS pozostaje branżowym liderem w zakresie praktyk biznesowych na rzecz zrównoważonego rozwoju – mówi David Abney, dyrektor ds. operacyjnych UPS. – Oferując najszerszy zakres usług w branży, nieustannie poszukujemy sposobów na zmniejszenie emisji i kosztów operacyjnych, by móc oferować klientom rozwiązania pozwalające być konkurencyjnym w globalnej gospodarce. Rozpraszacze są doskonałym przykładem zrównoważonego rozwoju w praktyce. To przykład gospodarności i dobrego zarządzania.

Modyfikacja zwiększa długość skrzydła o około półtora metra, a wysokość rozpraszacza to prawie trzy i pół metra. Masa samolotu zwiększy się o ok. 1300 kg – składa się na to waga samych rozpraszaczy oraz wzmocnienie konstrukcji skrzydła. Mimo swoich rozmiarów i wagi rozpraszacze zmniejszą ilość paliwa zużywaną w czasie lotu.

Rozpraszacze poprawiają aerodynamikę skrzydła, zwiększając jego długość i zmniejszając opór.

REKLAMA

UPS korzysta obecnie z 54 samolotów 767, a kolejnych pięć zostało zamówionych. Firma planuje zainstalować rozpraszacze na wszystkich samolotach 767 do końca 2014 roku. Zainstalowano je już na należących do firmy samolotach 747 i MD-11, a samoloty A300-600 wyposażone zostały już w inny typ rozpraszacza – wingtip fence.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt ten wdrożono w ramach inicjatywy linii UPS Airlines na rzecz zrównoważonego rozwoju. Firma posiada jedną z najmłodszych i najbardziej wydajnych pod względem spalania paliwa flot powietrznych w sektorze towarowym i pracuje nad zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do roku 2020 o 20% w porównaniu z rokiem 2005. Inne działania podejmowane w ramach inicjatywy oszczędzania paliwa to m.in. komputerowa optymalizacja tras przelotu, zarządzanie czasem kołowania samolotu i wykorzystanie alternatywnych paliw dla sprzętu obsługi naziemnej.

Źródło: Materiały prasowe UPS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA