Jak zorganizować transport w temperaturze kontrolowanej
REKLAMA
REKLAMA
Substancje szczególnie wrażliwe na zmianę temperatury to m.in. ludzkie i zwierzęce tkanki i organy, preparaty laboratoryjne, próbki medyczne i próbki leków, odczynniki chemiczne, różnego rodzaju żywność.
REKLAMA
Zapotrzebowanie na transporty w kontrolowanej temperaturze nieustannie wzrasta. Dzięki zastosowaniu specjalnych opakowań Medpak Thermo i urządzeń do pomiaru temperatury przewożone substancje nie zmieniają składu chemicznego pod wpływem wahań temperatury.
Przykładem takiego transportu jest np. przewóz zastawek serca dla Banku Zastawek Serca Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki specjalnym opakowaniom warunki przechowywania tkanek ludzkich, narażonych na uszkodzenia termiczne są stale monitorowane oraz właściwie zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.
Specjalistyczne opakowania
REKLAMA
Usługa w temperaturze kontrolowanej powinna być realizowana jest przy zachowaniu rygorystycznych procedur bezpieczeństwa. Obok specjalistycznego przeszkolenia personelu, koordynującego przewozy, a także atestowanych opakowań, na system ten składa się monitorowanie przesyłki na każdym etapie podróży.
Klient w każdym momencie powinien mieć możliwość sprawdzenia statusu i lokalizacji dostawy poprzez internet lub telefon. Substancje są transportowane w specjalnych pojemnikach Medpak Thermo.
Opakowania te są atestowane i spełniają wymogi IATA. Posiadają także certyfikaty przyznane przez niezależne instytucje badawcze zajmujące się oceną opakowań: DGP (UK) LTD oraz Topa Institute.
Ustalenie parametrów transportu
Transport np. zastawek serca z Centrum Zdrowia Dziecka odbywa się według ściśle określonej procedury. Przy zamówieniu zastawek przez zewnętrzny ośrodek medyczny na początku trzeba ustalić czy druga strona potrzebuje tkanki w stanie zamrożonym czy gotowym do transplantacji.
REKLAMA
Jeżeli zastawka ma być użyta zaraz po przetransportowaniu jej do punktu docelowego, wówczas w laboratorium CZD wyjmowana jest z ciekłego azotu, z temperatury sięgającej minus 170 stopni Celsjusza, i ogrzewana do temperatury 2-8 stopni, w której będzie transportowana.
Natomiast jeżeli lekarze, którzy zgłaszają się do CZD po zastawkę, nie mają pewności czy stan pacjenta pozwoli na operację zaraz po przywiezieniu jej do nich, wówczas jest ona przenoszona jest do pojemnika z suchym lodem (czyli dwutlenkiem węgla w postaci stałej) o temperaturze minus 70 stopni i przechowywana w takich warunkach termicznych podczas całego transportu.
Po ustaleniu warunków transportu, Centrum Zdrowia Dziecka kontaktuje się z firmą transportową (w tym przypadku z TNT) by umówić transport. Firma doradza jaki pojemnik wybrać, dostarcza go i aranżuje formalności.
Wraz z Medpak Thermo przesyłamy także Data Logger, którego zadaniem jest mierzenie na bieżąco temperatury w pojemniku. Kurier przyjeżdża na miejsce po to by wymienić list przewozowy na dostarczony wcześniej Medpak i rozpoczyna się podróż zastawki serca do miejsca docelowego, gdzie nastąpi operacja jej wszczepienia. Specjalnie przeszkolony personel koordynuje transport przesyłek przez całą dobę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.