REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz: Jak wygląda rynek frachtu lotniczego po II kw. 2011 r.

Michał Grochowski
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza połowa 2011 roku potwierdziła 5-6 proc. tendencję wzrostową w przewozach lotniczych. Mogłoby być jeszcze lepiej, ale w Polsce brakuje inwestycji, które korzystałyby z frachtu lotniczego

Pierwsze dwa kwartały 2011 roku w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, pozwoliły zaobserwować stałą tendencję wzrostową w przewozach lotniczych. W 2010 roku wskaźnik wzrostu był szacowany na poziomie 6%, natomiast teraz IATA (The Air Transport Association) wskazuje, że może on wynieść 5%.

REKLAMA

Można więc mówić o regularnym, umiarkowanym wzroście. Analitycy rynku przewozów lotniczych przewidują powrót do dynamiki wzrostu sprzed kryzysu dopiero w latach następnych. Jednym z czynników generujących taki stan jest brak w Polsce inwestycji wymagających wsparcia usługami frachtu lotniczego.

W jakim kierunku eksport

W ramach eksportu z Polski dominuje kierunek północno-amerykański stymulowany tradycyjnie przez przemysł ciężki, lotniczy i odradzającą się po kryzysie branżę motoryzacyjną. Nowy, zauważalny trend w wymianie handlowej obsługiwanej lotniczo wyznaczają Republika Południowej Afryki, Meksyk oraz Ameryka Południowa. Import, to tradycyjnie domena krajów z Azji z tradycyjnie silną pozycją Chin oraz Indii.

Transport morski wypiera transport lotniczy

REKLAMA

Jeśli mówimy o zmianach w strukturze transportowanych towarów i modeli logistycznych, to w ciągu ostatnich dwóch lat mamy do czynienia z wyraźną migracją towarów tradycyjnych dla transportu lotniczego do transportu morskiego. Szczególnie widoczne jest to w branży elektronicznej. Warto wiedzieć, że czołowi producenci sprzętu komputerowego oficjalnie zakomunikowali wprowadzenie zmiany w swoich modelach logistycznych – z nastawieniem w kierunku transportu morskiego.

Co wywołało te zmiany? Nie da się ukryć, że przyczyniły się do tej sytuacji szybujące do góry ceny paliwa. W strukturze cen za usługi przewozów cargo, linie lotnicze przedstawiają swoim klientom koszty, w których dodatek paliwowy, będący częścią składową kosztów, nierzadko jest wyraźnie wyższy niż stawka frachtowa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecam artykuł: Jak zorganizować transport lotniczy materiałów niebezpiecznych

Dochodzi, zatem do sytuacji, gdzie klienci linii lotniczych płacący nienegocjowane i zmienne dodatki paliwowe są zaskakiwani wyższymi niż zakładali kosztami. Sprzyja to nibezpieczenstwu braku kontroli nad budżetami i w efekcie stawia transport lotniczy w niekorzystnym świetle, jako niestabilny.

Co prawda w drugim kwartale zmienność dodatków paliwowych ustabilizowała się, ale wciąż całkowite koszty w dłuższej perspektywie są dla klientów transportu lotniczego trudne do przewidzenia.

Transport lotniczy: Coraz więcej specjalistycznych usług

REKLAMA

Z kolei w ramach nowych technologii i kierunków rozwoju transportu lotniczego obserwujemy wyraźne zainteresowanie linii lotniczych oraz firm z branży TSL budową infrastruktury do transportu farmaceutyków. Ta nisza została w tym roku dostrzeżona przez linie lotnicze, które zaczęły wychodzić odważnie z ofertą przewozu leków oraz materiałów wymagających temperatury kontrolowanej. Oferta zakłada przewóz w specjalnych, izolowanych kontenerach lotniczych.

Zasilanie agregatów chłodniczych odbywa się akumulatorowo. To również stymuluje agentów handlingowych oraz branżę TSL do inwestycji w infrastrukturę do obrotu towarami wymagającymi specjalnych warunków przechowywania oraz transportu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA