REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz: Jak wygląda rynek frachtu lotniczego po II kw. 2011 r.

Michał Grochowski
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza połowa 2011 roku potwierdziła 5-6 proc. tendencję wzrostową w przewozach lotniczych. Mogłoby być jeszcze lepiej, ale w Polsce brakuje inwestycji, które korzystałyby z frachtu lotniczego

Pierwsze dwa kwartały 2011 roku w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, pozwoliły zaobserwować stałą tendencję wzrostową w przewozach lotniczych. W 2010 roku wskaźnik wzrostu był szacowany na poziomie 6%, natomiast teraz IATA (The Air Transport Association) wskazuje, że może on wynieść 5%.

REKLAMA

Można więc mówić o regularnym, umiarkowanym wzroście. Analitycy rynku przewozów lotniczych przewidują powrót do dynamiki wzrostu sprzed kryzysu dopiero w latach następnych. Jednym z czynników generujących taki stan jest brak w Polsce inwestycji wymagających wsparcia usługami frachtu lotniczego.

W jakim kierunku eksport

W ramach eksportu z Polski dominuje kierunek północno-amerykański stymulowany tradycyjnie przez przemysł ciężki, lotniczy i odradzającą się po kryzysie branżę motoryzacyjną. Nowy, zauważalny trend w wymianie handlowej obsługiwanej lotniczo wyznaczają Republika Południowej Afryki, Meksyk oraz Ameryka Południowa. Import, to tradycyjnie domena krajów z Azji z tradycyjnie silną pozycją Chin oraz Indii.

Transport morski wypiera transport lotniczy

REKLAMA

Jeśli mówimy o zmianach w strukturze transportowanych towarów i modeli logistycznych, to w ciągu ostatnich dwóch lat mamy do czynienia z wyraźną migracją towarów tradycyjnych dla transportu lotniczego do transportu morskiego. Szczególnie widoczne jest to w branży elektronicznej. Warto wiedzieć, że czołowi producenci sprzętu komputerowego oficjalnie zakomunikowali wprowadzenie zmiany w swoich modelach logistycznych – z nastawieniem w kierunku transportu morskiego.

Co wywołało te zmiany? Nie da się ukryć, że przyczyniły się do tej sytuacji szybujące do góry ceny paliwa. W strukturze cen za usługi przewozów cargo, linie lotnicze przedstawiają swoim klientom koszty, w których dodatek paliwowy, będący częścią składową kosztów, nierzadko jest wyraźnie wyższy niż stawka frachtowa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecam artykuł: Jak zorganizować transport lotniczy materiałów niebezpiecznych

Dochodzi, zatem do sytuacji, gdzie klienci linii lotniczych płacący nienegocjowane i zmienne dodatki paliwowe są zaskakiwani wyższymi niż zakładali kosztami. Sprzyja to nibezpieczenstwu braku kontroli nad budżetami i w efekcie stawia transport lotniczy w niekorzystnym świetle, jako niestabilny.

Co prawda w drugim kwartale zmienność dodatków paliwowych ustabilizowała się, ale wciąż całkowite koszty w dłuższej perspektywie są dla klientów transportu lotniczego trudne do przewidzenia.

Transport lotniczy: Coraz więcej specjalistycznych usług

REKLAMA

Z kolei w ramach nowych technologii i kierunków rozwoju transportu lotniczego obserwujemy wyraźne zainteresowanie linii lotniczych oraz firm z branży TSL budową infrastruktury do transportu farmaceutyków. Ta nisza została w tym roku dostrzeżona przez linie lotnicze, które zaczęły wychodzić odważnie z ofertą przewozu leków oraz materiałów wymagających temperatury kontrolowanej. Oferta zakłada przewóz w specjalnych, izolowanych kontenerach lotniczych.

Zasilanie agregatów chłodniczych odbywa się akumulatorowo. To również stymuluje agentów handlingowych oraz branżę TSL do inwestycji w infrastrukturę do obrotu towarami wymagającymi specjalnych warunków przechowywania oraz transportu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA