REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r.

Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r. Fot. Fotolia
Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

trzeci kwartał 2014 r. okazał się być kolejnym okresem wzrostów na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Według analityków JLL popyt netto na koniec 2014 r. może sięgnąć miliona metrów kwadratowych.

Firma doradcza JLL podsumowała dane i trendy na polskim rynku magazynowym na koniec III kw. 2014 r.

REKLAMA

Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Polsce, JLL, informuje: „Polski rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej formie. Nastroje najemców i deweloperów są nadal pozytywne, a III kwartał był czwartym z rzędu, kiedy odnotowano wzrost popytu rok do roku. Łącznie w III kw. wynajęto 343 000 mkw., z czego 261 000 mkw. przypadło na nowe umowy i ekspansje, a 82 000 mkw. na odnowienia istniejących kontraktów. Co istotne, popyt netto od początku roku sięgnął 787 000 mkw. Przy takim tempie najmu spełniają się nasze prognozy, według których popyt netto może wynieść nawet milion mkw. na koniec 2014. Popyt brutto, uwzględniający nowe umowy, ekspansje i odnowienia dotychczasowych kontraktów, w okresie I – III kw. sięgnął 1,225 mln mkw. i przekroczy 1,5 mln mkw. w tym roku. Głównym odbiorcą projektów magazynowych pozostają operatorzy logistyczni”.

Zobacz też: Układy hybrydowe i elektryczne w wózkach widłowych

Największym zainteresowaniem najemców w III kw. cieszył się Górny Śląsk, gdzie podpisano umowy na ok. 87 000 mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się regiony Okolic Warszawy, Poznania i Wrocławia. Od początku 2014 r. najemcy byli najbardziej aktywni w Okolicach Warszawy (313 000 mkw.) oraz na Górnym Śląsku (255 000 mkw.), które są także największymi rynkami magazynowymi pod względem istniejącej powierzchni.

W III kw. największy, 35-procentowy udział w nowym popycie mieli operatorzy logistyczni. 28% wynajęły sieci handlowe, a kolejne 17% firmy z branży motoryzacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główne transakcje najmu w III kw. 2014 r.

Najemca

Park

Rodzaj umowy

Powierzchnia (mkw.)

GE

BTS Building Bielsko-Biała

Nowa umowa

45 000

Wilshire Holding

Europolis Park Błonie

Ekspansja

15 500

CEVA Logistics

PointPark Poznań

Nowa umowa

14 500

KMC Services

Goodman Kraków Airport Logistics Center

Nowa umowa

11 000

Źródło: JLL, magazyny.pl, III kw. 2014 r.

Zobacz też: Jak zaprojektować magazyn?

Podaż

REKLAMA

Jan Jakub Zombirt, Starszy Analityk Rynku, JLL, informuje: „Pod koniec III kw. 2014 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce sięgnęły 8,2 miliona mkw., co oznacza wzrost o 436 000 mkw. wobec II kw. Najwięcej nowej powierzchni zasiliło rynki we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie otwarto dwa z trzech centrów firmy Amazon. Po oddaniu do użytku tak spektakularnych projektów, jeszcze 539 000 mkw. pozostaje w budowie, a najwyższa aktywność deweloperska nadal rejestrowana jest w Poznaniu i Wrocławiu, na które przypada łącznie 55% powstających obecnie zasobów”.

Znacząco wzrósł udział projektów realizowanych na zasadach spekulacyjnych, czyli niezabezpieczonych umowami najmu. W III kw. wynosił on 24% wobec 9.6% zanotowanych w poprzednim kwartale. Do największych realizacji tego typu należą rozbudowa North-West Logistic Park w Szczecinie (42 500 mkw. – w całości spekulacyjnie), Panattoni Park Ożarów II (20 000 mkw., z czego 16 400 mkw. spekulacyjnie) oraz Panattoni Park Poznań IV (35 000 mkw., z czego 15 000 mkw. spekulacyjnie).

Zobacz też: System zarządzania kluczami w magazynie

Wskaźnik powierzchni niewynajętej

Powierzchnie niewynajęte stanowiły pod koniec III kw. 9,3% całkowitych zasobów, co oznacza spadek w porównaniu z 10,5% w II kw. Spośród głównych rynków najwięcej pustostanów przypada na Warszawę Miasto (15,6%) i Polskę Centralną (15%), a najmniej na Poznań (3,7%) i Wrocław (5,4%).

Czynsze

Stawki czynszowe w obiektach magazynowych pozostają stabilne. Niewielką zmianę odnotowano jedynie w regionie Poznania, gdzie stawki efektywne uległy zmniejszeniu z 2,25-3,15 do 2,25-3,00 euro za mkw. miesięcznie.


Źródło: Materiały prasowe JLL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA