REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r.

Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r. Fot. Fotolia
Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

trzeci kwartał 2014 r. okazał się być kolejnym okresem wzrostów na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Według analityków JLL popyt netto na koniec 2014 r. może sięgnąć miliona metrów kwadratowych.

Firma doradcza JLL podsumowała dane i trendy na polskim rynku magazynowym na koniec III kw. 2014 r.

REKLAMA

Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Polsce, JLL, informuje: „Polski rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej formie. Nastroje najemców i deweloperów są nadal pozytywne, a III kwartał był czwartym z rzędu, kiedy odnotowano wzrost popytu rok do roku. Łącznie w III kw. wynajęto 343 000 mkw., z czego 261 000 mkw. przypadło na nowe umowy i ekspansje, a 82 000 mkw. na odnowienia istniejących kontraktów. Co istotne, popyt netto od początku roku sięgnął 787 000 mkw. Przy takim tempie najmu spełniają się nasze prognozy, według których popyt netto może wynieść nawet milion mkw. na koniec 2014. Popyt brutto, uwzględniający nowe umowy, ekspansje i odnowienia dotychczasowych kontraktów, w okresie I – III kw. sięgnął 1,225 mln mkw. i przekroczy 1,5 mln mkw. w tym roku. Głównym odbiorcą projektów magazynowych pozostają operatorzy logistyczni”.

Zobacz też: Układy hybrydowe i elektryczne w wózkach widłowych

Największym zainteresowaniem najemców w III kw. cieszył się Górny Śląsk, gdzie podpisano umowy na ok. 87 000 mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się regiony Okolic Warszawy, Poznania i Wrocławia. Od początku 2014 r. najemcy byli najbardziej aktywni w Okolicach Warszawy (313 000 mkw.) oraz na Górnym Śląsku (255 000 mkw.), które są także największymi rynkami magazynowymi pod względem istniejącej powierzchni.

W III kw. największy, 35-procentowy udział w nowym popycie mieli operatorzy logistyczni. 28% wynajęły sieci handlowe, a kolejne 17% firmy z branży motoryzacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główne transakcje najmu w III kw. 2014 r.

Najemca

Park

Rodzaj umowy

Powierzchnia (mkw.)

GE

BTS Building Bielsko-Biała

Nowa umowa

45 000

Wilshire Holding

Europolis Park Błonie

Ekspansja

15 500

CEVA Logistics

PointPark Poznań

Nowa umowa

14 500

KMC Services

Goodman Kraków Airport Logistics Center

Nowa umowa

11 000

Źródło: JLL, magazyny.pl, III kw. 2014 r.

Zobacz też: Jak zaprojektować magazyn?

Podaż

REKLAMA

Jan Jakub Zombirt, Starszy Analityk Rynku, JLL, informuje: „Pod koniec III kw. 2014 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce sięgnęły 8,2 miliona mkw., co oznacza wzrost o 436 000 mkw. wobec II kw. Najwięcej nowej powierzchni zasiliło rynki we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie otwarto dwa z trzech centrów firmy Amazon. Po oddaniu do użytku tak spektakularnych projektów, jeszcze 539 000 mkw. pozostaje w budowie, a najwyższa aktywność deweloperska nadal rejestrowana jest w Poznaniu i Wrocławiu, na które przypada łącznie 55% powstających obecnie zasobów”.

Znacząco wzrósł udział projektów realizowanych na zasadach spekulacyjnych, czyli niezabezpieczonych umowami najmu. W III kw. wynosił on 24% wobec 9.6% zanotowanych w poprzednim kwartale. Do największych realizacji tego typu należą rozbudowa North-West Logistic Park w Szczecinie (42 500 mkw. – w całości spekulacyjnie), Panattoni Park Ożarów II (20 000 mkw., z czego 16 400 mkw. spekulacyjnie) oraz Panattoni Park Poznań IV (35 000 mkw., z czego 15 000 mkw. spekulacyjnie).

Zobacz też: System zarządzania kluczami w magazynie

Wskaźnik powierzchni niewynajętej

Powierzchnie niewynajęte stanowiły pod koniec III kw. 9,3% całkowitych zasobów, co oznacza spadek w porównaniu z 10,5% w II kw. Spośród głównych rynków najwięcej pustostanów przypada na Warszawę Miasto (15,6%) i Polskę Centralną (15%), a najmniej na Poznań (3,7%) i Wrocław (5,4%).

Czynsze

Stawki czynszowe w obiektach magazynowych pozostają stabilne. Niewielką zmianę odnotowano jedynie w regionie Poznania, gdzie stawki efektywne uległy zmniejszeniu z 2,25-3,15 do 2,25-3,00 euro za mkw. miesięcznie.


Źródło: Materiały prasowe JLL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA