REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r.

Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r. Fot. Fotolia
Rynek magazynowy w Polsce w 2014 r. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

trzeci kwartał 2014 r. okazał się być kolejnym okresem wzrostów na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Według analityków JLL popyt netto na koniec 2014 r. może sięgnąć miliona metrów kwadratowych.

Firma doradcza JLL podsumowała dane i trendy na polskim rynku magazynowym na koniec III kw. 2014 r.

REKLAMA

Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Polsce, JLL, informuje: „Polski rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej formie. Nastroje najemców i deweloperów są nadal pozytywne, a III kwartał był czwartym z rzędu, kiedy odnotowano wzrost popytu rok do roku. Łącznie w III kw. wynajęto 343 000 mkw., z czego 261 000 mkw. przypadło na nowe umowy i ekspansje, a 82 000 mkw. na odnowienia istniejących kontraktów. Co istotne, popyt netto od początku roku sięgnął 787 000 mkw. Przy takim tempie najmu spełniają się nasze prognozy, według których popyt netto może wynieść nawet milion mkw. na koniec 2014. Popyt brutto, uwzględniający nowe umowy, ekspansje i odnowienia dotychczasowych kontraktów, w okresie I – III kw. sięgnął 1,225 mln mkw. i przekroczy 1,5 mln mkw. w tym roku. Głównym odbiorcą projektów magazynowych pozostają operatorzy logistyczni”.

Zobacz też: Układy hybrydowe i elektryczne w wózkach widłowych

Największym zainteresowaniem najemców w III kw. cieszył się Górny Śląsk, gdzie podpisano umowy na ok. 87 000 mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się regiony Okolic Warszawy, Poznania i Wrocławia. Od początku 2014 r. najemcy byli najbardziej aktywni w Okolicach Warszawy (313 000 mkw.) oraz na Górnym Śląsku (255 000 mkw.), które są także największymi rynkami magazynowymi pod względem istniejącej powierzchni.

W III kw. największy, 35-procentowy udział w nowym popycie mieli operatorzy logistyczni. 28% wynajęły sieci handlowe, a kolejne 17% firmy z branży motoryzacyjnej.

Główne transakcje najmu w III kw. 2014 r.

Najemca

Park

Rodzaj umowy

Powierzchnia (mkw.)

GE

BTS Building Bielsko-Biała

Nowa umowa

45 000

Wilshire Holding

Europolis Park Błonie

Ekspansja

15 500

CEVA Logistics

PointPark Poznań

Nowa umowa

14 500

KMC Services

Goodman Kraków Airport Logistics Center

Nowa umowa

11 000

Źródło: JLL, magazyny.pl, III kw. 2014 r.

Zobacz też: Jak zaprojektować magazyn?

Podaż

REKLAMA

Jan Jakub Zombirt, Starszy Analityk Rynku, JLL, informuje: „Pod koniec III kw. 2014 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce sięgnęły 8,2 miliona mkw., co oznacza wzrost o 436 000 mkw. wobec II kw. Najwięcej nowej powierzchni zasiliło rynki we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie otwarto dwa z trzech centrów firmy Amazon. Po oddaniu do użytku tak spektakularnych projektów, jeszcze 539 000 mkw. pozostaje w budowie, a najwyższa aktywność deweloperska nadal rejestrowana jest w Poznaniu i Wrocławiu, na które przypada łącznie 55% powstających obecnie zasobów”.

Znacząco wzrósł udział projektów realizowanych na zasadach spekulacyjnych, czyli niezabezpieczonych umowami najmu. W III kw. wynosił on 24% wobec 9.6% zanotowanych w poprzednim kwartale. Do największych realizacji tego typu należą rozbudowa North-West Logistic Park w Szczecinie (42 500 mkw. – w całości spekulacyjnie), Panattoni Park Ożarów II (20 000 mkw., z czego 16 400 mkw. spekulacyjnie) oraz Panattoni Park Poznań IV (35 000 mkw., z czego 15 000 mkw. spekulacyjnie).

Zobacz też: System zarządzania kluczami w magazynie

Wskaźnik powierzchni niewynajętej

Powierzchnie niewynajęte stanowiły pod koniec III kw. 9,3% całkowitych zasobów, co oznacza spadek w porównaniu z 10,5% w II kw. Spośród głównych rynków najwięcej pustostanów przypada na Warszawę Miasto (15,6%) i Polskę Centralną (15%), a najmniej na Poznań (3,7%) i Wrocław (5,4%).

Czynsze

Stawki czynszowe w obiektach magazynowych pozostają stabilne. Niewielką zmianę odnotowano jedynie w regionie Poznania, gdzie stawki efektywne uległy zmniejszeniu z 2,25-3,15 do 2,25-3,00 euro za mkw. miesięcznie.


Źródło: Materiały prasowe JLL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Formuła E z nowymi oponami. Od 2026 r. dostarczać je będzie Bridgestone

    Bridgestone powraca do sportu motorowego. Od roku 2026 będzie wyłącznym dostawcą opon do Formuły E. Co to oznacza dla japońskiej marki? "Dalszą koncentrację na zrównoważonym rozwoju".

    Jakim samochodem nie wjedziesz do SCT w Warszawie od 1 lipca 2024 r.? Konkretna lista, a na niej ulubieńcy Polaków

    W strefie czystego transportu w Warszawie nie ma miejsca dla ulubieńców Polaków. Nie wjedzie do niej ani Passat B5, ani Golf IV. A to dopiero początek zestawienia. Oto długa lista modeli, które 1 lipca 2024 r. dostaną "bana" na centrum Warszawy.

    Gołoledź na drogach w tym tygodniu. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    REKLAMA

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    REKLAMA

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA