REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

AC Porath
Agencja celna
TSL, transport, spedycja, logistyka
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.
rozwiń >

Te trendy będą kształtować branżę TSL w 2025: transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

• W 2025 roku branżę TSL czekają kolejne wyzwania, a spodziewane trendy to m.in.: cyfryzacja, bezpieczeństwo, regionalizacja łańcuchów dostaw;
• Dla wielu firm z tego sektora ożywienie gospodarcze będzie szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej;
• W 2025 roku eksperci z branży TSL prognozują rozwój koncepcji „antykruchości”, czyli zdolności nie tylko do przetrwania, ale także rozwoju w warunkach niepewności.

Trendy, które będą kształtować branżę TSL w 2025 roku to odpowiedź na globalne wyzwania, nowe regulacje prawne oraz zmieniające się oczekiwania klientów. Konieczna jest strategiczna adaptacja do zmieniających się warunków rynkowych. Oto 5 najważniejszych trendów:

REKLAMA

1. Kompleksowa transformacja cyfrowa

Eksperci wskazują na konieczność rewolucji w zarządzaniu łańcuchem dostaw, opartej na sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych technologiach. Już teraz można obserwować bezprecedensowe przyspieszenie procesów digitalizacji w branży TSL. Firmy systematycznie modernizują infrastrukturę IT, inwestując w trzy kluczowe technologie: sztuczną inteligencję, blockchain oraz Internet rzeczy (IoT). Szczególnego znaczenia nabierają systemy śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym oraz analityka prognoz, które znacząco usprawniają procesy decyzyjne.
Wdrożenie nowego systemu Import Control System 2 będzie jednym z największych wyzwań technologicznych nadchodzącego roku. Firmy muszą być przygotowane na dostosowanie swoich systemów informatycznych i procesów operacyjnych do nowych przepisów – podkreśla Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

2. Zrównoważony rozwój i dekarbonizacja

Nowe regulacje, dotyczące zrównoważonego rozwoju, które wejdą w życie w 2025 r. przyspieszą wprowadzanie polityki nisko- lub zeroemisyjnej. Rygorystyczne przepisy to z jednej strony wyzwanie dla branży, z drugiej szansa na reorganizację i unowocześnienie firmy. – Przewoźnicy, którzy najszybciej dostosują się do nowych wymogów zyskają przewagę konkurencyjną. Może wiązać się to z koniecznością modernizacji floty i optymalizacją procesów transportowych – mówi Joanna Porath. Już teraz branża aktywnie inwestuje w alternatywne paliwa, optymalizację tras oraz energooszczędne technologie. Wyzwaniem pozostają ograniczenia infrastrukturalne oraz koszty przyszłej transformacji.

3. Strategiczna restrukturyzacja i zmiana podejścia do zasobów ludzkich

Nowa zdigitalizowana rzeczywistość wymusza zmiany w firmach, a odpowiedzią na te potrzeby może być restrukturyzacja w celu bardziej efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich. Pomimo obecnych wyzwań rynkowych firmy konsekwentnie inwestują w rozwój zespołów oraz ich know how. – To przemyślana strategia, szczególnie w kontekście prognozowanego ożywienia gospodarczego w 2025 roku. Szkolenia i wdrażanie nowych rozwiązań cyfrowych może podnieść jakość obsługi łańcucha dostaw. W sektorze przeładunkowym obserwujemy znaczący wzrost inwestycji w specjalistyczne pozwolenia, takie jak Magazyn Czasowego Składowania czy Skład Celny. Firmy coraz częściej decydują się też na outsourcing wybranych usług, np. księgowości i kadr, koncentrując zasoby na swoich kluczowych obszarach – wyjaśnia Joanna Porath.

4. Bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw

Eksperci podkreślają, że już widoczny trend w 2025 roku to rosnące znaczenie bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw, zarówno w kontekście cyberbezpieczeństwa, jak i zgodności z regulacjami międzynarodowymi. – Firmy muszą być świadome odpowiedzialności karnej, zwłaszcza w kontekście sankcji międzynarodowych i współpracy z krajami podwyższonego ryzyka. To nie tylko kwestia zgodności działań z obowiązującymi normami, ale fundamentalny element zarządzania ryzykiem w nowoczesnej firmie logistycznej – zaznacza Joanna Porath.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Regionalizacja łańcuchów dostaw

REKLAMA

Globalne zakłócenia i geopolityczna niepewność ostatnich lat przyspieszyły trend regionalizacji łańcuchów dostaw. Firmy aktywnie dążą do redukcji kosztów i ryzyka poprzez wzmacnianie sieci wewnątrzregionalnych. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie lokalnymi rozwiązaniami magazynowymi i dystrybucyjnymi. To odpowiedź na potrzebę większej elastyczności i kontroli nad łańcuchem dostaw – komentuje właścicielka agencji celnej AC Porath.

W 2025 roku eksperci z branży TSL prognozują rozwój koncepcji „antykruchości”, czyli zdolności nie tylko do przetrwania, ale także rozwoju w warunkach niepewności. – To właśnie kompleksowa transformacja cyfrowa, wraz z naciskiem na zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i regionalizację łańcuchów dostaw pozwoli firmom nie tylko adaptować się do zmian, ale także budować przewagę konkurencyjną w długiej perspektywie – podsumowuje Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA