REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technika jazdy na motocyklu - podstawy

Technika jazdy na motocyklu - podstawy. Fot. Fotolia
Technika jazdy na motocyklu - podstawy. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczna jazda na motocyklu wymaga dużej odpowiedzialności i umiejętności. Jaką technikę jazdy powinni szlifować początkujący motocykliści?

Technika jazdy motocyklem - ostrożnie na liniach i pasach

Podróżowanie przed siebie teoretycznie nie wydaje się skomplikowane. W praktyce oznacza jednak omijanie licznych przeszkód, prowadzenie motocykla w zakręcie, zmianę kierunku jazdy w łuku, czasem także awaryjne hamowanie. W każdym z tych momentów motocykl powinien zachować stabilność, kierowca równowagę, a opony przyczepność. Warto unikać gwałtownych ruchów podczas jazdy. Kierowanie motocykla angażuje całe ciało. Potrzebna jest więc sprawna koordynacja, umiejętność balansowania ciałem oraz refleks.

REKLAMA

Zobacz też: Co sprawdzić przed zakupem używanego motocykla?

REKLAMA

Płynna jazda zdecydowanie zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad jednośladem, dlatego tak istotne jest skupienie oraz umiejętność kontrolowania otoczenia: innych kierowców, pieszych i drogi. Aby jazda była bezpieczna, należy pamiętać dodatkowo o dobrym stanie jednośladu. Hamulce, zawieszenie i amortyzatory powinny działać niezawodnie. – Warto pamiętać, że wpływ na nasze bezpieczeństwo mają właściwie dobrane opony - mówi motocyklista, Bartłomiej Jureczka z Działu Analiz Oponeo.pl. – Należy regularnie kontrolować głębokość bieżnika oraz ciśnienie w kołach. Od ich stanu zależy komfortowa jazda i nasze życie.

Motocyklista powinien pamiętać o newralgicznych miejscach na ulicy takich jak wymalowane przejścia dla pierwszych, wszelkie znaki poziome czy tory tramwajowe. Przyczepność na nich jest dużo mniejsza, co zwiększa ryzyko wywrotki.

Prędkość, z jaką porusza się motocyklista, powinna być dostosowana do możliwości kierowcy i warunków pogodowych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2013 roku motocykliści uczestniczyli w 2 210 wypadkach. Spowodowali prawie 44% z nich. W zdarzeniach zginęło ponad 250 motocyklistów. Te statystyki warto mieć na uwadze szczególnie, że większość z nich związana była ze zbyt brawurową jazdą. - Podstawą bezpiecznej, choćby szybkiej jazdy jest rozważna ocena sprzętu, jakim się poruszamy i sytuacji, w jakiej jesteśmy – dodaje ekspert Oponeo.pl. – Rozsądny kierowca wie, kiedy warunki pozwalają na to, by przyśpieszyć, a kiedy należy zwolnić, choć dopuszczalna jest wyższa prędkość.

Zobacz też: Akumulator do motocykla - porada przed zakupem

Jak sprawnie hamować motocyklem?

Niezależnie od typu prowadzonego motocykla istotne jest, by kierowca potrafił go zatrzymać. O kryzysową sytuację na drodze nietrudno, dlatego każdy metr podczas hamowania jest na wagę złota. Aby poprawnie zahamować, należy przede wszystkim przewidywać. Ryzyka należy unikać. Zaplanowanie hamowania jest równie istotne jak samo jego wykonanie. Baczna obserwacja innych użytkowników drogi, odpowiednio szybkie sygnalizowanie manewru skrętu są podstawowym warunkiem bezpiecznego zatrzymania motocykla. Jednoczesne zastosowanie hamulców zasadniczych wraz z umiejętnością hamowania silnikiem potrafi znacząco skrócić drogę hamowania oraz poprawić stabilność motocykla.
Choć dynamika jednośladu niejednokrotnie prowokuje, by osiągać nim zawrotne prędkości, każdy kierowca musi pamiętać, że jego zatrzymanie jest trudniejsze niż rozpędzenie. Rozważna jazda sprawdza się szczególnie przy wjeździe na skrzyżowania oraz w korkach.


Początkujący motocyklista może podszkolić swoja jazdę podczas specjalistycznych kursów. Warto też spędzić nieco czasu na mniej uczęszczanych drogach lub parkingach i tam przećwiczyć umiejętności.

Źródło: Oponeo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • kodi
    2021-12-05 06:29:27
    Artykuł w stylu żeby hamować bezpiecznie trzeba hamować bezpiecznie.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

REKLAMA

Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

REKLAMA

Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

REKLAMA