REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technika jazdy na motocyklu - podstawy

Technika jazdy na motocyklu - podstawy. Fot. Fotolia
Technika jazdy na motocyklu - podstawy. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczna jazda na motocyklu wymaga dużej odpowiedzialności i umiejętności. Jaką technikę jazdy powinni szlifować początkujący motocykliści?

Technika jazdy motocyklem - ostrożnie na liniach i pasach

Podróżowanie przed siebie teoretycznie nie wydaje się skomplikowane. W praktyce oznacza jednak omijanie licznych przeszkód, prowadzenie motocykla w zakręcie, zmianę kierunku jazdy w łuku, czasem także awaryjne hamowanie. W każdym z tych momentów motocykl powinien zachować stabilność, kierowca równowagę, a opony przyczepność. Warto unikać gwałtownych ruchów podczas jazdy. Kierowanie motocykla angażuje całe ciało. Potrzebna jest więc sprawna koordynacja, umiejętność balansowania ciałem oraz refleks.

REKLAMA

Zobacz też: Co sprawdzić przed zakupem używanego motocykla?

REKLAMA

Płynna jazda zdecydowanie zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad jednośladem, dlatego tak istotne jest skupienie oraz umiejętność kontrolowania otoczenia: innych kierowców, pieszych i drogi. Aby jazda była bezpieczna, należy pamiętać dodatkowo o dobrym stanie jednośladu. Hamulce, zawieszenie i amortyzatory powinny działać niezawodnie. – Warto pamiętać, że wpływ na nasze bezpieczeństwo mają właściwie dobrane opony - mówi motocyklista, Bartłomiej Jureczka z Działu Analiz Oponeo.pl. – Należy regularnie kontrolować głębokość bieżnika oraz ciśnienie w kołach. Od ich stanu zależy komfortowa jazda i nasze życie.

Motocyklista powinien pamiętać o newralgicznych miejscach na ulicy takich jak wymalowane przejścia dla pierwszych, wszelkie znaki poziome czy tory tramwajowe. Przyczepność na nich jest dużo mniejsza, co zwiększa ryzyko wywrotki.

Prędkość, z jaką porusza się motocyklista, powinna być dostosowana do możliwości kierowcy i warunków pogodowych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2013 roku motocykliści uczestniczyli w 2 210 wypadkach. Spowodowali prawie 44% z nich. W zdarzeniach zginęło ponad 250 motocyklistów. Te statystyki warto mieć na uwadze szczególnie, że większość z nich związana była ze zbyt brawurową jazdą. - Podstawą bezpiecznej, choćby szybkiej jazdy jest rozważna ocena sprzętu, jakim się poruszamy i sytuacji, w jakiej jesteśmy – dodaje ekspert Oponeo.pl. – Rozsądny kierowca wie, kiedy warunki pozwalają na to, by przyśpieszyć, a kiedy należy zwolnić, choć dopuszczalna jest wyższa prędkość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Akumulator do motocykla - porada przed zakupem

Jak sprawnie hamować motocyklem?

Niezależnie od typu prowadzonego motocykla istotne jest, by kierowca potrafił go zatrzymać. O kryzysową sytuację na drodze nietrudno, dlatego każdy metr podczas hamowania jest na wagę złota. Aby poprawnie zahamować, należy przede wszystkim przewidywać. Ryzyka należy unikać. Zaplanowanie hamowania jest równie istotne jak samo jego wykonanie. Baczna obserwacja innych użytkowników drogi, odpowiednio szybkie sygnalizowanie manewru skrętu są podstawowym warunkiem bezpiecznego zatrzymania motocykla. Jednoczesne zastosowanie hamulców zasadniczych wraz z umiejętnością hamowania silnikiem potrafi znacząco skrócić drogę hamowania oraz poprawić stabilność motocykla.
Choć dynamika jednośladu niejednokrotnie prowokuje, by osiągać nim zawrotne prędkości, każdy kierowca musi pamiętać, że jego zatrzymanie jest trudniejsze niż rozpędzenie. Rozważna jazda sprawdza się szczególnie przy wjeździe na skrzyżowania oraz w korkach.


Początkujący motocyklista może podszkolić swoja jazdę podczas specjalistycznych kursów. Warto też spędzić nieco czasu na mniej uczęszczanych drogach lub parkingach i tam przećwiczyć umiejętności.

Źródło: Oponeo.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA