Technika jazdy na motocyklu - podstawy
REKLAMA
REKLAMA
Technika jazdy motocyklem - ostrożnie na liniach i pasach
Podróżowanie przed siebie teoretycznie nie wydaje się skomplikowane. W praktyce oznacza jednak omijanie licznych przeszkód, prowadzenie motocykla w zakręcie, zmianę kierunku jazdy w łuku, czasem także awaryjne hamowanie. W każdym z tych momentów motocykl powinien zachować stabilność, kierowca równowagę, a opony przyczepność. Warto unikać gwałtownych ruchów podczas jazdy. Kierowanie motocykla angażuje całe ciało. Potrzebna jest więc sprawna koordynacja, umiejętność balansowania ciałem oraz refleks.
REKLAMA
Zobacz też: Co sprawdzić przed zakupem używanego motocykla?
REKLAMA
Płynna jazda zdecydowanie zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad jednośladem, dlatego tak istotne jest skupienie oraz umiejętność kontrolowania otoczenia: innych kierowców, pieszych i drogi. Aby jazda była bezpieczna, należy pamiętać dodatkowo o dobrym stanie jednośladu. Hamulce, zawieszenie i amortyzatory powinny działać niezawodnie. – Warto pamiętać, że wpływ na nasze bezpieczeństwo mają właściwie dobrane opony - mówi motocyklista, Bartłomiej Jureczka z Działu Analiz Oponeo.pl. – Należy regularnie kontrolować głębokość bieżnika oraz ciśnienie w kołach. Od ich stanu zależy komfortowa jazda i nasze życie.
Motocyklista powinien pamiętać o newralgicznych miejscach na ulicy takich jak wymalowane przejścia dla pierwszych, wszelkie znaki poziome czy tory tramwajowe. Przyczepność na nich jest dużo mniejsza, co zwiększa ryzyko wywrotki.
Prędkość, z jaką porusza się motocyklista, powinna być dostosowana do możliwości kierowcy i warunków pogodowych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2013 roku motocykliści uczestniczyli w 2 210 wypadkach. Spowodowali prawie 44% z nich. W zdarzeniach zginęło ponad 250 motocyklistów. Te statystyki warto mieć na uwadze szczególnie, że większość z nich związana była ze zbyt brawurową jazdą. - Podstawą bezpiecznej, choćby szybkiej jazdy jest rozważna ocena sprzętu, jakim się poruszamy i sytuacji, w jakiej jesteśmy – dodaje ekspert Oponeo.pl. – Rozsądny kierowca wie, kiedy warunki pozwalają na to, by przyśpieszyć, a kiedy należy zwolnić, choć dopuszczalna jest wyższa prędkość.
Zobacz też: Akumulator do motocykla - porada przed zakupem
Jak sprawnie hamować motocyklem?
Niezależnie od typu prowadzonego motocykla istotne jest, by kierowca potrafił go zatrzymać. O kryzysową sytuację na drodze nietrudno, dlatego każdy metr podczas hamowania jest na wagę złota. Aby poprawnie zahamować, należy przede wszystkim przewidywać. Ryzyka należy unikać. Zaplanowanie hamowania jest równie istotne jak samo jego wykonanie. Baczna obserwacja innych użytkowników drogi, odpowiednio szybkie sygnalizowanie manewru skrętu są podstawowym warunkiem bezpiecznego zatrzymania motocykla. Jednoczesne zastosowanie hamulców zasadniczych wraz z umiejętnością hamowania silnikiem potrafi znacząco skrócić drogę hamowania oraz poprawić stabilność motocykla.
Choć dynamika jednośladu niejednokrotnie prowokuje, by osiągać nim zawrotne prędkości, każdy kierowca musi pamiętać, że jego zatrzymanie jest trudniejsze niż rozpędzenie. Rozważna jazda sprawdza się szczególnie przy wjeździe na skrzyżowania oraz w korkach.
Początkujący motocyklista może podszkolić swoja jazdę podczas specjalistycznych kursów. Warto też spędzić nieco czasu na mniej uczęszczanych drogach lub parkingach i tam przećwiczyć umiejętności.
Źródło: Oponeo.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.