REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać opony do motocykla

Jak wybrać opony do motocykla. Fot. Fotolia
Jak wybrać opony do motocykla. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając opony do motocykla należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Liczą się nie tylko rozmiar felgi i indeks prędkości.

Jak wybrać opony do motocykla - zwróć uwagę na zastosowanie i styl jazdy

Wybór opon należy uzależnić nie tylko od typu motocykla, ale przede wszystkim zastosowania i stylu jazdy. Inne opony wybiorą właściciele chopperów i cruiserów preferujący pokonywanie długich dystansów, inne właściciele sportowych oraz turystycznych motocykli, a jeszcze inne ci, którzy jeżdżą crossami po nieutwardzonej nawierzchni. – Kupując ogumienie warto zaufać producentom motocykli, gdyż homologują oni swoje pojazdy z jednym dopuszczalnym rozmiarem oraz typem konstrukcji opon – wyjaśnia miłośnik motocykli, Bartłomiej Jureczka z Działu Analiz Oponeo.pl. – Nie zaleca się wprowadzania w tym zakresie żadnych modyfikacji.
Motocyklista przygotowujący się do zakupu, powinien sprawdzić rozmiar ogumienia, ale również odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czego oczekuje od opony oraz jaki styl jazdy preferuje.

REKLAMA

Zobacz też: Gdzie można zaparkować jednoślad?

Opony turystyczne są najczęściej stosowane przez motocyklistów

Najszerzej stosowane są opony turystyczne. Stanowią one uniwersalny produkt, który zaspokoi potrzeby większości motocyklistów. Takie ogumienie dobrze sprawdza się na różnorodnych nawierzchniach i w zmiennych warunkach atmosferycznych. Kierowcy chwalą je za wysoki komfort jazdy. Do motocykli turystycznych i sportowo-turystycznych przeznaczona jest opona Michelin Pilot Road 2 oraz jej następczyni: opona Michelin Pilot Road 3. Pierwsza z nich zwyciężyła we wszystkich testach Moto Revue i Motorrad od 2007 do 2011 roku. Druga pozostaje bezkonkurencyjna jeśli chodzi o przyczepność na mokrej nawierzchni. – Obie opony znajdują się w pierwszej piątce modeli najchętniej kupowanych przez motocyklistów – dodaje ekspert Oponeo.pl. - Charakteryzują się wysoką trwałością i dobrą przyczepnością niezależnie od kąta pochylenia maszyny w zakręcie, zapewniając kierowcy bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Zobacz też: Nowe przepisy odnośnie badań technicznych motocykli

Opony typu chopper i cruiser: w długie podróże

Kierowcom ceniącym bezpieczeństwo oraz precyzję prowadzenia profesjonaliści polecają ogumienie typu chopper lub cruiser dostosowane do motocykli takiego właśnie rodzaju. Bardziej niż prędkość liczy się w nich wygoda podczas długiej podróży. Wysokie przebiegi gwarantuje model Metzeler ME880 Marathon. Motocykliści doceniają go za dobre trzymanie w zakrętach oraz wzmocnioną konstrukcję, która pozwala na płynną jazdę również przy większym obciążeniu. Właściciele ciężkich maszyn mogą także wybrać model Dunlop D404 z bieżnikiem homologowanym przez Harley-Davidson. Dobra przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni, wysoka żywotność to charakterystyczne cechy tego modelu. W produkcji opony zastosowano mieszankę dwuskładnikową, która gwarantuje kierowcom wydłużone przebiegi oraz dobrą przyczepność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Motorower bez ogranicznika prędkości – konsekwencje i kary

Opony sportowe do szybkiej jazdy

Do szybkiej i bezpiecznej jazdy dobrze sprawdzają się sportowe opony wzorowane na technologii rodem z torów wyścigowych. Zapewniają one dobrą przyczepność i dynamiczne prowadzenie pojazdu. Dunlop Sportmax Roadsmart 2 oraz Bridgestone S20 gwarantują stabilność przy wysokich prędkościach oraz pewne pokonywanie zakrętów. Właściciele motocykli wybierają je ze względu na wysoką jakość i zastosowane w ich produkcji nowoczesne technologie zapewniające bezpieczną oraz wygodną jazdę.

Zobacz też: Kategoria prawa jazdy AM - kogo obowiązuje

Typ offroad dla tych co podążają nieutwardzonymi ścieżkami

REKLAMA

Na podróże nieutwardzoną drogą profesjonaliści zalecają opony typu offroad. Ich cechą charakterystyczną jest odporność na zużycie i mocna konstrukcja. Dzięki doskonałej przyczepności motocykl na takim ogumieniu dobrze wchodzi w zakręty. Jedną z najchętniej kupowanych opon offroadowych jest Metzeler Tourance, część oryginalnego wyposażenia BMW R 1200 GS. Minimalizuje ona prawdopodobieństwo poślizgu, dzięki czemu kierowca ma możliwość lepszego wykorzystania osiągów motocykla.

Ogumienie wraz z zawieszeniem oraz układem hamulcowym są odpowiedzialne za bezpieczeństwo motocyklisty. Planując zakup nowych opon, warto wziąć pod uwagę rekomendacje doświadczonych kierowców, a w przypadku wątpliwości poradzić się profesjonalnych sprzedawców.

Źródło: Oponeo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA