Grzechy kierowców wobec motocyklistów
REKLAMA
REKLAMA
Z winy kierujących samochodami w 2011 roku miało miejsce 32 188 wypadków w których zostało zabitych 2841 osób. Jakie były ich przyczyny? Po pierwsze (tak jak w przypadku motocyklistów) niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (9 179 wypadków), po drugie nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (8 572 wypadki) i po trzecie: nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (4 515 wypadków).
REKLAMA
Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, kto powoduje wypadki w których poszkodowanymi zostali motocykliści – w większości są to samochody osobowe (992 wypadki) lub ciężarowe (48 wypadków). Dlaczego doszło do tych wypadków? Kierowcy samochodów popełniali trzy grzechy główne:
1. nie udzielali pierwszeństwa przejazdu,
2. wykonywali nieprawidłowy manewr skrętu,
3. nieprawidłowo zmienili pas ruchu.
Zobacz też: Hyosung dla posiadaczy prawa jazdy kat. A2
Kierowco, patrz w lusterka!
Wiosna już za pasem i nie ma rady – kierowcy i motocykliści muszą nauczyć się ze sobą koegzystować. Co mogą zrobić by uniknąć wypadku? – Biorąc pod uwagę przyczyny wypadków z udziałem tych obu grup, uczestnicy ruchu powinni zwrócić uwagę na prędkość jazdy oraz zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania manewrów – mówi Magda Zglińska z serwisu Yanosik.pl. – Bezpieczna jazda to jazda przemyślana dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na wspomaganie nawigacją w swoim telefonie – zauważa Zglińska. Z pomocą przychodzą także kampanie społeczne np. ta przygotowana przez Forum Motocyklistów i przypominająca kierowcom o konieczności patrzenia w lusterka. Naklejki „motocykle są wszędzie” zdobyły już sporą popularność i pewnie zapobiegły już niejednemu wypadkowi.
Zobacz też: Start sezonu motocyklowego, a kierowcy aut
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach
Źródło: Yanosik.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.