REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do dłuższej trasy?

Anna Matelska
Jak przygotować się do podróży? Fot. Fotolia
Jak przygotować się do podróży? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podróże na dwóch kółkach dają mnóstwo frajdy i możliwości. Turystyka motocyklowa wymaga jednak przygotowań, które pomogą uniknąć niemiłych niespodzianek na trasie. Jak najlepiej przygotować się do wyjazdu?

Spontaniczne wyjazdy w nieznane mają niewątpliwie wiele zalet, jednak całkowita beztroska może skończyć się w najlepszym wypadku mało udaną wycieczką. Nawet najwięksi miłośnicy przygód poświęcają trochę czasu  na przygotowania przed wyjazdem.

REKLAMA

Przegląd techniczny motocykla, sprawdzenie poszczególnych podzespołów i dokonanie niezbędnych wymian to absolutne minimum. Wiele osób decyduje się również na „podrasowanie” sprzętu przed wyprawą i dostosowanie go do specyficznych warunków na trasie – warto zastanowić się chociażby nad sposobem przewożenia bagażu. O tym, jak przygotować motocykl do podróży można przeczytać TUTAJ [link do tekstu Jak przygotować motocykl do dłuższej trasy?].

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do dłuższej trasy?

Kierowca na medal

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeździec, który decyduje się na daleką wyprawę, musi wiedzieć, że to zupełnie inny rodzaj motocyklizmu niż codzienne dojazdy do pracy. Wielogodzinne prowadzenie motocykla wymaga kondycji fizycznej i psychicznej, ogromnej wytrwałości i koncentracji.

Jeśli wcześniej nie podróżowaliśmy na moto, nie porywajmy się od razu na wyprawę na drugi koniec świata. Warto wprawić się, zaczynając na przykład od weekendowych wypadów za miasto. Nie zaszkodzi również zadbać o naszą formę fizyczną przed wyjazdem i poćwiczyć choćby podnoszenie motocykla po upadku.

Zobacz też: Dlaczego opony w motocyklu przedwcześnie się zużywają?

Motocyklista musi być również przygotowany pod względem ubioru –  nie może być mowy o podróżowaniu w dżinsach i podkoszulku. Wybór odpowiedniego stroju jest istotną kwestią, warto więc zastanowić się wcześniej, jakie warunki mogą panować na trasie.

Czy ważniejsza będzie ochrona przed upałem, w czym pomaga oddychająca membrana, czy może powinniśmy skupić się na osłonie przed deszczem i zainwestować w wodoodporne buty i rękawice? Przy wielodniowych wyprawach szczególnie narażeni jesteśmy na przewianie – cierpią zwłaszcza nerki i stawy kolanowe. Być może warto więc pomyśleć o zakupie pasu nerkowego i ocieplaczy na kolana.

Towarzystwo nie bez znaczenia

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 2

W przypadku dłuższych wyjazdów szczególnie ważne jest, by nie zabierać na motocykl byle kogo. Jeśli planujemy wyjechać z pasażerem, dobrze jeśli jest to osoba, która już wcześniej miała kontakt z jednośladami i wie, jak zachować się w trakcie jazdy. Pamiętajmy, że z punktu widzenia pasażera wielogodzinne siedzenie bez ruchu na motocyklu jest dużo mniej atrakcyjne niż dla kierowcy. Pasażer oczywiście musi być również ubrany w profesjonalny strój.

Warto też przemyśleć kwestię podróżowania grupowego – wyjazdy w „stadzie” mają swój urok, jednak diametralnie różnią się od wypraw samotnych. Przed wyruszeniem w drogę musimy ustalić kilka zasad, choćby to w jakim szyku jedziemy i do kogo dostosowywana będzie prędkość, jeśli w przedsięwzięciu biorą udział jeźdźcy mniej doświadczeni lub posiadający słabsze maszyny.

Zobacz też: Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 1

Planowanie trasy

Zwolennicy map i fani GPS-ów prędko nie znajdą kompromisu – z jednej strony planowanie podróży palcem po mapie ma swój urok, z drugiej strony zdobycze techniki skutecznie utrudniają zgubienie się i błyskawicznie poinformują nas o najkrótszej możliwej trasie. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Na pewno jadąc za granicę warto zgromadzić niezbędne informacje o rejonie, po którym planujemy się poruszać – o obowiązującej walucie, jakości dróg, dostępności paliwa i lokalnych przepisach drogowych. Jeśli myślimy o bardziej dogłębnym poznaniu odwiedzanych miejsc, przyda się wcześniejsze poczytanie o ciekawszych zabytkach czy atrakcjach turystycznych. Gdy już decydujemy się na urlop na dwóch kółkach, nie szczędźmy starań, by był to wyjazd maksymalnie udany!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA