REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować motocykl do sezonu? Część 1

Anna Matelska
przygotowanie motocykla do sezonu
przygotowanie motocykla do sezonu

REKLAMA

REKLAMA

Sumienne przygotowanie maszyny do sezonu to podstawa. Pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych niespodzianek na drodze i kosztownych napraw. Jakie czynności należy wykonać, by motocykl na początku sezonu był w pełnej gotowości?

Przede wszystkim przygotowania do wiosny należałoby rozpocząć jeszcze przed końcem sezonu poprzedniego. Odpowiednie zimowanie motocykla to podstawa, zwłaszcza jeśli  nie planujemy śmigać po mieście w trakcie chłodów.

REKLAMA

Idzie zima – co robić?

Jakie więc czynności powinniśmy wykonać jeszcze jesienią? Przede wszystkim należy zastanowić się, gdzie nasz rumak prześpi całą zimę. Niestety, jeśli nie mamy garażu do dyspozycji, sytuacja się komplikuje.

Zobacz też: Dlaczego motocykl po zimie nie chce odpalić?

Pomijając problem z ochroną motocykla przed złodziejami, (co nie jest takie oczywiste nawet na parkingu strzeżonym), warunki panujące na dworze nigdy nie będą dość dobre dla naszej maszyny. Niskie temperatury przyspieszają parcienie gumy i powodują zamarzanie wody zbierającej się w zakamarkach silnika.

Parkingi znajdują się też zwykle blisko ulic, które na zimę są posypywane solą, ta zaś niszczy metalowe elementy maszyny. Rdza to niestety wielka bolączka motocyklistów, którzy nie mogą zapewnić swojemu sprzętowi dachu nad głową.

Lepiej wcześniej niż później

Gdy już znajdziemy domek dla naszego motocykla, powinniśmy pomyśleć o wymienieniu oleju wraz z filtrem. Na ogół zaleca się tą wymianę właśnie przed zimą, by materiał naniesiony przez olej nie zapychał kanałów i przewodów olejowych. Inna szkoła mówi co prawda, że olej przez zimę może stracić część swoich właściwości, jednak obecnie najnowsze oleje syntetyczne nie mają tego problemu.

Zobacz też: Jak transportować motocykl?

Warto spuścić też paliwo z gaźników, by zapobiec osadzaniu się wytrącanych osadów na dnie komór pływakowych. W tym celu odkręcamy na chwilę śruby spustowe znajdujące się na dnie komór gaźnikowych. Jeśli nie zrobimy tego przed zimą, będziemy i tak zmuszeni zająć się tą czynnością na wiosnę.

By uniknąć wiosennych problemów z odpaleniem motocykla, koniecznie zadbajmy o akumulator. Powinniśmy wyjąć go z maszyny i w okresie zimowym przechować w ciepłych warunkach. Należy go również systematycznie doładowywać, najlepiej co około dwa tygodnie.

Zanim pożegnamy nasz motocykl na kilka miesięcy, warto również sprawdzić, czy ciśnienie w oponach jest właściwe i ewentualnie je dopompować. Idealnie, jeśli motocykl stoi przez zimę z kołami nad ziemią  – zapobiega to odkształcaniu się opon.

Zobacz też: Rodzaje silników motocyklowych

Stojący w garażu motocykl możemy przynajmniej kilka razy w zimie odwiedzić i odpalić. Stopniowo rozgrzejmy silnik i „przelećmy” przez wszystkie biegi, przy okazji słuchając, w jaki sposób pracuje.

Nareszcie wiosna!

Dni stają się coraz cieplejsze, ptaszki śpiewają, kwiatki kwitną, a za oknem coraz częściej słyszymy znajomy ryk silnika – to oznaki, że nadeszła ulubiona pora roku motocyklistów. Jeśli jesienią grzecznie odrobiliśmy opisaną wyżej pracę domową, powinniśmy uniknąć większych problemów z odpaleniem maszyny, jednak kilka czynności sprawdzających i tak należy wykonać. Jeśli czegoś zaniedbaliśmy, tych obowiązków będzie zdecydowanie więcej.

Zobacz też: Jakie są rodzaje motocykli?

Najpierw wykonujemy podstawowe czynności serwisowe. Jeśli nie spuściliśmy wcześniej paliwa z komór gaźnikowych, robimy to teraz. Konieczne może się okazać oczyszczenie komór z nagromadzonych tam osadów.

Podobnie z olejem – jeśli nie wymieniliśmy go przed zimą, wiosenne porządki to ostatni dzwonek na dokonanie tej wymiany. Pamiętajmy, że co około 12 000 km należy również nabyć nowe świece zapłonowe. Jeśli na wiosnę mamy problemy z odpaleniem sprzętu, możliwe że świece należy po prostu przeczyścić i sprawdzić przerwy między elektrodami.

Obejrzyjmy dokładnie cały silnik pod kątem ewentualnych wycieków. Zainteresujmy się też, kiedy ostatnio kontrolowane były luzy zaworowe i jakie są wymagania producenta. Trudno jest dokonać prawidłowej kontroli samodzielnie, dlatego możliwe, że czas odwiedzić mechanika.

Zobacz też: Motocykl dla kobiety

O ile wyjęliśmy akumulator przed zimą i regularnie go ładowaliśmy, prawdopodobnie wystarczy teraz włożyć go z powrotem. W przeciwnym razie będziemy musieli go wymienić. O takiej konieczności świadczy między innymi białawy nalot na klemach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    REKLAMA