REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Polacy pokochali jazdę na rowerze

REKLAMA

Sport rowerowy uchodzi dziś w Polsce za najbardziej masowy. W każdym właściwie ośrodku miejskim dostosowuje się do niego infrastrukturę, od wydzielania osobnych tras, przez specjalne miejsca postojowe (także pod sklepami), aż po np. cały system transportowy, którego podstawę stanowią rowery miejskie. Wszystkie miejsca wakacyjne podporządkowane są jeździe na rowerze, a martwy, czyli zimowy, sezon ulega coraz większym ograniczeniom, bowiem pora ta jest ostatnio na tyle łagodna, że popularne „rowerowanie” ma miejsce nawet w grudniu czy w styczniu.

REKLAMA

- Widząc gigantyczną wręcz popularność tej aktywności fizycznej, jak również jej praktyczny walor związany z wygodnym i coraz bezpieczniejszym sposobem pokonywania sporych nawet dystansów w miastach lub między mniejszymi miejscowościami – w celach zawodowych czy dotyczących załatwiania spraw, działający w Polsce rowerowi producenci i dystrybutorzy systematycznie zwiększają swoją ofertę, dostosowując ją dziś do indywidualnych potrzeb każdego – przyznaje Arkadiusz Walus, promotor aktywności rowerowej i główny organizator targów BIKE EXPO – Narodowy Test Rowerowy 2025 w Warszawie.

REKLAMA

Jak wskazuje, rynek rowerowy notuje u nas stały wzrost. Według Poland's Booming Bicycle Industry: A Snapshot PL, w 2024 roku jego wartość szacowana była na 2,5 miliarda złotych, ze sprzedażą na poziomie 1,4 miliona sztuk takich pojazdów rocznie i aż 16 procentowym skokiem ich zakupów rok do roku. Z wyników przytaczanej tu ankiety wynika też, że najpopularniejszymi rodzajami „dwóch kółek”, jeśli chodzi o wartość sprzedaży, są rowery elektryczne z 22 procentowym udziałem w rynku, MTB/podróżnicze – z 12 procentowym, dziecięce – z 8 procentowym, natomiast szosowe to zaledwie 2 do 3 proc.

- Badanie to potwierdza, że i w tej ostatniej kategorii czyli tzw. szosowej do czynienia mamy od kilku już lat dwucyfrową dynamikę wzrostu, a Polacy, częściej niż inne narody, zainteresowani są wszelkiego typu nowościami rowerowymi (np. z napędem elektrycznym czy gravelowymi), w coraz większym też stopniu wysokiej klasy wyposażeniem i topowymi strojami do jazdy – zauważa Arkadiusz Walus.

Polskie rowery w Europie

Rodzima produkcja rowerowa zyskała już pozytywną renomę także za granicą. Obecnie Polska sytuuje się na 5 miejscu w Europie pod względem ilości wyprodukowanych popularnych dwukołowych pojazdów, wypuszczając ich na rynek rocznie około 2 milionów, z czego aż 20 procent to tzw. „elektryki”. Zarówno same dwukołowe pojazdy, jak i podzespoły dla nich, wytwarza ponad 2 tysiące różnej wielkości polskich firm. Każda z nich odnotowuje kilkunastoprocentowy wzrost zamówień z roku na rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Co nowego mają do zaprezentowania – przekonać się będzie można podczas organizowanych 5 i 6 kwietnia targów BIKE EXPO 2025 – Narodowy Test Rowerowy. Oprócz całej gamy pojazdów i ich wyposażenia, będzie można m.in. wziąć udział w wielu imprezach towarzyszących. To prawdziwe, organizowane tylko raz w roku, święto polskiego rynku rowerowego – informuje Arkadiusz Walus. Udział potwierdziło już ponad 100 wystawców, reprezentujących ponad 200 marek. Podczas tegorocznej edycji, porozmawiać będzie można m.in. z takimi gośćmi specjalnym jak Philippe Gilbert, Julien Absalon, Czesław Lang, Dariusz Baranowski, Tomasz Marczyński, Adrian Kostera, Urszula Łoś czy Marek Rupiński.

- Dziś dbamy o każdy, nawet drobny, szczegół tyczący się jazdy na rowerze. Przemysł dla cyklistów w Polsce obejmuje bowiem także obszary związane z elementami osprzętu i ochrony poszczególnych narażonych na uszkodzenie części ciała, modą sportową czy nawet napojami i odżywkami dla osób mających bardziej wyczynowe podejście do tego sportu. To wszystko dzieje się u nas, jesteśmy coraz większym rynkiem dla tego typu aktywności i piątym, największym producentem rowerów w Europie - zaznacza Arkadiusz Walus.

Pochodzące z naszego kraju „dwukółka” eksportowane są właściwie do wszystkich krajów Europy, a także poza nasz kontynent. Zdając sobie sprawę z potencjału wzrostu sektora, Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Amsterdamie od dwóch lat prowadzi kampanię promującą polski sektor rowerowy. Jak informuje strona Trade.gov.pl, w lutym 2024 r. ZBH Amsterdam było organizatorem polskiego pawilonu narodowego na targach B2B Business to Bikes Festival w ‘s-Hertogenbosch w Niderlandach. - Sektor rowerowy w Polsce wykazuje się elastycznością, innowacyjnością i posiada potencjał wzrostu zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych. Udział Polski w wydarzeniach takich jak B2B Festival podkreśla jej zaangażowanie w promowanie i rozwijanie branży rowerowej, jednocześnie umacniając swoją pozycję jako wiodącego gracza na dynamicznym europejskim rynku rowerowym – informowała strona Trade.gov.pl.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA