Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

REKLAMA
REKLAMA
Polacy pokochali jazdę na rowerze
REKLAMA
Sport rowerowy uchodzi dziś w Polsce za najbardziej masowy. W każdym właściwie ośrodku miejskim dostosowuje się do niego infrastrukturę, od wydzielania osobnych tras, przez specjalne miejsca postojowe (także pod sklepami), aż po np. cały system transportowy, którego podstawę stanowią rowery miejskie. Wszystkie miejsca wakacyjne podporządkowane są jeździe na rowerze, a martwy, czyli zimowy, sezon ulega coraz większym ograniczeniom, bowiem pora ta jest ostatnio na tyle łagodna, że popularne „rowerowanie” ma miejsce nawet w grudniu czy w styczniu.
REKLAMA
- Widząc gigantyczną wręcz popularność tej aktywności fizycznej, jak również jej praktyczny walor związany z wygodnym i coraz bezpieczniejszym sposobem pokonywania sporych nawet dystansów w miastach lub między mniejszymi miejscowościami – w celach zawodowych czy dotyczących załatwiania spraw, działający w Polsce rowerowi producenci i dystrybutorzy systematycznie zwiększają swoją ofertę, dostosowując ją dziś do indywidualnych potrzeb każdego – przyznaje Arkadiusz Walus, promotor aktywności rowerowej i główny organizator targów BIKE EXPO – Narodowy Test Rowerowy 2025 w Warszawie.
REKLAMA
Jak wskazuje, rynek rowerowy notuje u nas stały wzrost. Według Poland's Booming Bicycle Industry: A Snapshot PL, w 2024 roku jego wartość szacowana była na 2,5 miliarda złotych, ze sprzedażą na poziomie 1,4 miliona sztuk takich pojazdów rocznie i aż 16 procentowym skokiem ich zakupów rok do roku. Z wyników przytaczanej tu ankiety wynika też, że najpopularniejszymi rodzajami „dwóch kółek”, jeśli chodzi o wartość sprzedaży, są rowery elektryczne z 22 procentowym udziałem w rynku, MTB/podróżnicze – z 12 procentowym, dziecięce – z 8 procentowym, natomiast szosowe to zaledwie 2 do 3 proc.
- Badanie to potwierdza, że i w tej ostatniej kategorii czyli tzw. szosowej do czynienia mamy od kilku już lat dwucyfrową dynamikę wzrostu, a Polacy, częściej niż inne narody, zainteresowani są wszelkiego typu nowościami rowerowymi (np. z napędem elektrycznym czy gravelowymi), w coraz większym też stopniu wysokiej klasy wyposażeniem i topowymi strojami do jazdy – zauważa Arkadiusz Walus.
Polskie rowery w Europie
Rodzima produkcja rowerowa zyskała już pozytywną renomę także za granicą. Obecnie Polska sytuuje się na 5 miejscu w Europie pod względem ilości wyprodukowanych popularnych dwukołowych pojazdów, wypuszczając ich na rynek rocznie około 2 milionów, z czego aż 20 procent to tzw. „elektryki”. Zarówno same dwukołowe pojazdy, jak i podzespoły dla nich, wytwarza ponad 2 tysiące różnej wielkości polskich firm. Każda z nich odnotowuje kilkunastoprocentowy wzrost zamówień z roku na rok.
- Co nowego mają do zaprezentowania – przekonać się będzie można podczas organizowanych 5 i 6 kwietnia targów BIKE EXPO 2025 – Narodowy Test Rowerowy. Oprócz całej gamy pojazdów i ich wyposażenia, będzie można m.in. wziąć udział w wielu imprezach towarzyszących. To prawdziwe, organizowane tylko raz w roku, święto polskiego rynku rowerowego – informuje Arkadiusz Walus. Udział potwierdziło już ponad 100 wystawców, reprezentujących ponad 200 marek. Podczas tegorocznej edycji, porozmawiać będzie można m.in. z takimi gośćmi specjalnym jak Philippe Gilbert, Julien Absalon, Czesław Lang, Dariusz Baranowski, Tomasz Marczyński, Adrian Kostera, Urszula Łoś czy Marek Rupiński.
- Dziś dbamy o każdy, nawet drobny, szczegół tyczący się jazdy na rowerze. Przemysł dla cyklistów w Polsce obejmuje bowiem także obszary związane z elementami osprzętu i ochrony poszczególnych narażonych na uszkodzenie części ciała, modą sportową czy nawet napojami i odżywkami dla osób mających bardziej wyczynowe podejście do tego sportu. To wszystko dzieje się u nas, jesteśmy coraz większym rynkiem dla tego typu aktywności i piątym, największym producentem rowerów w Europie - zaznacza Arkadiusz Walus.
Pochodzące z naszego kraju „dwukółka” eksportowane są właściwie do wszystkich krajów Europy, a także poza nasz kontynent. Zdając sobie sprawę z potencjału wzrostu sektora, Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Amsterdamie od dwóch lat prowadzi kampanię promującą polski sektor rowerowy. Jak informuje strona Trade.gov.pl, w lutym 2024 r. ZBH Amsterdam było organizatorem polskiego pawilonu narodowego na targach B2B Business to Bikes Festival w ‘s-Hertogenbosch w Niderlandach. - Sektor rowerowy w Polsce wykazuje się elastycznością, innowacyjnością i posiada potencjał wzrostu zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych. Udział Polski w wydarzeniach takich jak B2B Festival podkreśla jej zaangażowanie w promowanie i rozwijanie branży rowerowej, jednocześnie umacniając swoją pozycję jako wiodącego gracza na dynamicznym europejskim rynku rowerowym – informowała strona Trade.gov.pl.
REKLAMA
REKLAMA