REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czołowi zawodnicy WRC sezonu 2011 i ich auta

Samochód jakim jeżdżą kierowcy tego zespołu to Citroen DS3 WRC z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 litra z bezpośrednim wtryskiem. Auto francuskiego zespołu dysponuje mocą 300 KM osiąganą przy 6000 obr/min oraz moment obrotowy 350 Nm. Waga DS3 określona jest jako nie mniejsza niż 1200 kg.
Samochód jakim jeżdżą kierowcy tego zespołu to Citroen DS3 WRC z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 litra z bezpośrednim wtryskiem. Auto francuskiego zespołu dysponuje mocą 300 KM osiąganą przy 6000 obr/min oraz moment obrotowy 350 Nm. Waga DS3 określona jest jako nie mniejsza niż 1200 kg.
wrc.com

REKLAMA

REKLAMA

Samochody WRC są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów jeżdżących po drogach. To na nich testowane są nowe rozwiązania które później trafiają do aut cywilnych. Na sezon 2011 przewidziano wiele zmian konstrukcyjnych w samochodach. Wszystkie zespoły zostały zmuszone do zastosowania turbodoładowanych silników o pojemności nie przekraczającej 1600 centymetrów sześciennych. Miało to na celu obniżenie kosztów i skłonienie większej ilości marek do udziału w tej klasie rajdów.
1 Sebastien Loeb urodził się 26 lutego 1974 w Haguenau. Jest najbardziej utytułowanym kierowcą rajdowym. Trzykrotnie zwyciężył, a sześciokrotnie był finalistą w prestiżowych zawodach Race of Champions w których ścigają się najlepsi zawodnicy z całego świata.
ausmotive.com
2 Ford Fiesta WRC wyposażona jest w silnik 1.6 turbo. Zgodnie z wymogami regulaminu auto wyposażone jest w bezpośredni wtrysk benzyny. Taka jednostka generuje 300 KM mocy i 350 Nm momentu obrotowego.
wrc.com
3 Młodszy z braci Solbergów jeździ Citroenem DS3 WRC. Samochód tak jak pojazd Loeba jest wyposażony w silnik 1.6 o mocy 300 KM.
wrc.com
4 W 1998 roku Solberg podjął decyzję aby zacząć jeździć w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W swoim debiutanckim wyścigu w Rajdzie Szwecji zajął dopiero 16. miejsce. Siedział wtedy za kierownicą Toyoty Celica GT-Four. Kilkukrotnie zmieniał przynależność do zespołu aby ostatecznie założyć własny team w którego barwach ściga się w sezonie 2011.
wrc.com
5 Petter Solberg swoją karierę w sportach motorowych zaczął od rally cross'u. Zdobywszy mistrzostwo w swoim kraju zmienił dyscyplinę na wyścigi górskie. Tam też okazał się najlepszy.
pettersolberg.com
6 Nazwa zespołu zmieniała się na przestrzeni lat za sprawą zmiany sponsorów. Przed rokiem 2005 team nosił nazwę Ford Motor Co. W latach 2005-2007 znany był jako BP Ford World Rally Team. W 2007 roku nazwa została zmieniona na BP Ford Abu Dhabi World Rally Team. Obecnie zespół Hirvonena i Latvali nosi nazwę Ford Abu Dhabi World Rally Team.
wrc.com
7 Ford Abu Dhabi Rally Team zdobył tytuł Mistrza Świata Konstruktorów w roku 2006 i 2007.
wrc.com
8 Samochody WRC wyposażone są w system podtrzymujący ciśnienie doładowania.
wrc.com
9 Od sezonu 2011 zespół Ford Abu Dhabi World Rally Team startuje w rajdach Fordem Fiesta WRC. Poprzednimi autami był Ford Escort i Ford Focus.
wrc.com
10 Sébastien Ogier urodził się 17 grudnia 1983 roku w Gap. Jest młodym i dobrze rokującym kierowcą Citroen Total World Rally Team. Zadebiutował w WRC w roku 2008 startując Citroenem C2 S1600.
sebastien-ogier.com
11 Jari-Matii Latvala przyszedł na świat kwietnia 1985 roku. W wieku 17 lat zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Sześć lat później Latvala wygrał Rajd Szwecji. Został najmłodszym kierowcą triumfującym w tym rajdzie.
jmlatvala.com
12 Mikko Hirvonen (ur. 31 lipca 1980 w Kannonkoski) rozpoczął swoją karierę w 1998 roku za kierownicą Opla Kadetta GSi. W 2002 roku pojawił się w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata. Startował wtedy w Renault Clio S1600. Rok później został kierowcą zespołu fabrycznego Forda, aby następnie przejść do Subaru i ostatecznie wrócić do Forda.
mikkohirvonen.com
13 Prawdopodobnie jeszcze długo nie znajdzie się kierowca który dorówna temu francuskiemu kierowcy.
wrc.com
14 Niesamowity francuz który siedem razy z rzędu zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Świata w czasie swej kariery bił wiele różnego rodzaju rekordów. Między innymi w 2005 roku wyrównał wynik ilości mistrzowskich tytułów Carlosa Sainza i Marcusa Grönholma.
wrc.com
15 Loeb swój pierwszy tytuł mistrzowski zdobył w 2004 roku za kierownicą Citroena Xsary.
wrc.com
16 Citroen Total World Rally Team jest sześciokrotnym mistrzem świata w klasyfikacji konstruktorów. Tytuły te dla Citroena wywalczył francuz Sebastien Loeb.
wrc.com
17 Petter Solberg aktualnie zajmuje niezagrożone 5 miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata.
wrc.com
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA