REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o wycieraczki zimą?

mycie szyby, wycieraczki Fot. Fotolia
mycie szyby, wycieraczki Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima to poważny sprawdzian dla wycieraczek samochodowych. Niewłaściwa ich eksploatacji może spowodować nie tylko ich szybsze zużycie, ale przyczynić się także do zniszczenia szyb w pojeździe.

Jak zadbać zimą o wycieraczki do szyb?

Jesienią i zimą, kiedy przednia szyba jest nieustannie zabrudzona, to właśnie dwa gumowe pióra mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwo na drodze. Zwłaszcza po zmroku, kiedy nawet niewielkie zabrudzenia na powierzchni szyby znacząco pogarszają widoczność.

REKLAMA

Zapewne każdy z nas doświadczył, jak męcząca i nieprzyjemna bywa jazda w deszczu i zimowej plusze, kiedy wycieraczki popiskują, nie pracują płynnie i niedokładnie zbierają wodę czy błoto z szyby. Tak, zaniedbany –  pozornie błahy – element, jakim są wycieraczki, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego zaleca się wymianę gumowych piór wycieraczek przynajmniej raz w roku –  najlepiej przed sezonem jesienno-zimowym. To jeden z tańszych elementów eksploatacyjnych samochodu, ale jego właściwa praca jest nie do przecenienia.

Zobacz też: Typowe problemy z autem w czasie zimy

Musimy jednak pamiętać, że zimą, w czasie mrozów gumowe pióra wycieraczek, a w szczególności tzw. żądło, czyli element przylegający do szyby, możemy bardzo łatwo uszkodzić. Sól i chemia, którymi są posypywane drogi, również nie służą gumie wycieraczek. Jak zatem o nie zadbać, by nowy komplet efektywnie oczyszczał przednią (i tylną) szybę przez całą zimę?

Uważaj na mróz

Po mroźnej nocy często zdarza się, że wycieraczki po prostu przymarzają do szyby. W naturalnym odruchu najszybszym i najprostszym rozwiązaniem problemu jest ich oderwanie. To jednak pierwszy krok do wyszczerbienia żądła. Pamiętajmy – przymarzniętych do szyby wycieraczek nigdy nie odrywamy siłą. Złym pomysłem będzie również próba ich uruchomienia. To nie skończy się dobrze ani dla mechanizmu wycieraczek, ani dla nich samych. - Najrozsądniejszym wyjściem z takiej sytuacji jest zaopatrzenie się w odmrażacz do szyb w sprayu. To niedrogi, a wydajny i efektywny preparat. Wystarczy spryskać nim zamarzniętą powierzchnię szyby oraz  wycieraczek i chwilę odczekać. Po 1–2  minutach wycieraczki powinny być zdatne do pracy - podpowiada ekspert z warszawskiego serwisu Feu Vert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrobanie szyby wycieraczką?

Należy również pamiętać, że wycieraczki nie mogą być zamiennikiem skrobaczki do lodu. Jeżeli na powierzchni szyby zgromadził się szron bądź lód, w żadnym wypadku nie powinniśmy uruchamiać wycieraczek, nawet jeżeli szybę spryskamy spryskiwaczem. Już kilka ruchów wycieraczek po takiej chropowatej powierzchni uszkodzi żądło i sprawi, że przestanie ono efektywnie zbierać wodę. W tym przypadku musimy poświęcić trochę czasu na manualne skrobanie albo ponownie możemy skorzystać z dobrodziejstw odmrażacza.

Brud na szybie niszczy jej powłokę

Zimą na przedniej szybie ląduje piach i sól z drogi. To wyjątkowo szkodliwe substancje nie tylko dla wycieraczek, lecz także dla samej szyby. - Zimą zalecamy klientom obfite i częste spryskiwanie szyby w celu usunięcia brudu z jej powierzchni. Piasek i sól zgromadzone na piórach mogą rysować szybę i uszkadzać wycieraczki. W tym okresie z pewnością warto również regularnie oczyszczać szybę i pióra wycieraczek – radzi ekspert Feu Vert.Jeżeli będziemy pamiętać o tych kilku prostych czynnościach, z pewnością wydłużymy okres efektywnej pracy wycieraczek oraz zapewnimy dłuższe życie szybom samochodu. W razie wątpliwości bądź problemów w doborze wycieraczek pomocy udzielą serwisy Feu Vert w całej Polsce.

Źródło: materiały prasowe Feu Vert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA