REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Depresator pozwala zwiększyć szanse na odpalenie silnika Diesla przy ujemnych temperaturach  fot. Fotolia
Depresator pozwala zwiększyć szanse na odpalenie silnika Diesla przy ujemnych temperaturach fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Użytkownicy aut z silnikami Diesla mają często kłopoty z ich uruchomieniem w okresie zimowym. Czy depresator faktycznie może pomóc z tym problemem?

Latem silnik odpala, zimą już nie – dlaczego?

Problem z odpalaniem zimą silnika Diesla bierze się przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszym z nich są właściwości oleju napędowego ON. Wraz ze spadkiem temperatury ON następuje jego mętnienie spowodowane wydzielaniem się podczas jego przejścia ze stanu ciekłego w stan stały kryształów odrębnej fazy. Te kryształy to węglowodory parafinowe. Ich pojawienie się powoduje, że filtr paliwa ulega stopniowemu zapychaniu, na skutek czego następują przerwy w dostarczaniu przez pompę wtryskową paliwa do wtryskiwaczy. W rezultacie w skrajnych przypadkach silnik auta po prostu nie uruchomi się.

REKLAMA

Letnie, przejściowe czy zimowe paliwo - oto jest pytanie

Drugim powodem, dla którego silniki wysokoprężne nie chcą się uruchomić zimą jest jakość paliwa zatankowanego w pojeździe. W okresie zimowym tj. od 16 listopada do 15 marca wszystkie stacje paliw w Polsce mają obowiązek sprzedawania paliwa zimowego, które charakteryzuje się obniżoną temperaturą blokady zimnego filtra paliwa. Nie zawsze jednak klient otrzymuje takie paliwo, w skutek czego pojawiają się problemy z odpalaniem silnika.

Zobacz też: Zamarzanie paliwa – jak uniknąć tego problemu? Czy można sobie z nim szybko poradzić?

Paliwo arktyczne a depresator

Aby uniknąć problemu z odpalaniem silnika Diesla w okresie zimowym warto zaopatrzyć się w tzw. depresator. Jest to specjalny uszlachetniacz paliwa, którego zadaniem jest obniżenie o kilka stopni temperatury mętnienia paliwa (CP) i temperatury blokady zimnego filtra paliwa (CFPP). Ma on na celu bowiem ograniczyć ryzyko wytrącenia się wcześniej wspomnianych kryształów parafiny. Wśród najbardziej znanym depresatorów na rynku polskim wymienić należy Skydd Black Arrow (stosowany powszechnie w Szwecji) oraz Kleen Flo Conditioner. Swoje produkty w tym segmencie mają również producenci olejów silnikowych tacy jak Castrol czy LIQUI MOLY.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymień filtr paliwa przed zimą

Warto pamiętać o tym, że paliwo zimowe charakteryzujące się wyjątkowo niską temperaturą CFPP (-32 ⁰ C) takie jak Lotos Dynamic Diesel, Orlen olej napędowy Arktyczny 2 czy Statoil arktyczny DieselGold nie potrzebują stosowania depresatorów, bowiem są one uszlachetnione już na poziomie produkcji.

 Jeśli pojawią się jednak problemy z odpalaniem silnika nawet na tzw. arktycznym paliwie, to warto wymienić również filtr paliwa. W przypadku wielu aut taką czynność należy wykonywać przed każdą zimą.

tankowanie, paliwo
Fotolia
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA