Czas oczekiwania na nowy samochód? Auta dostępne w pół roku
REKLAMA
REKLAMA
- 6 miesięcy. Lista modeli z krótkim czasem oczekiwania
- Produkcja nowych aut. Skąd się wzięły problemy?
- Od czego zależy czas oczekiwania na nowy samochód?
- Czas oczekiwania na nowy samochód? Marki stawiają na elektryki
- Wersja bazowa? Może wydłużyć lub skrócić czas oczekiwania na auto
- Czas oczekiwania na nowy samochód? Czasami ciężko go wskazać...
- Czy warto kupić nowy samochód w roku 2022? I to jak!
6 miesięcy. Lista modeli z krótkim czasem oczekiwania
Specjaliści Carsmile postanowili uważnie przyjrzeć się rynkowi samochodów nowych. Skupili się przede wszystkim na dostępności modeli. Na podstawie analizy przygotowali listę około 50 modeli lub wybranych wersji samochodów, które powinny zostać wyprodukowane i dostarczone do Polski w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Wstępne wnioski? Zestawienie "perełek" zakłada sporą ilość samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jeżeli chodzi o marki, liderem jest Dacia, Renault, Volkswagen, Mercedes czy Kia.
REKLAMA
Produkcja nowych aut. Skąd się wzięły problemy?
Rynek motoryzacyjny działa obecnie w nietypowych warunkach. Na postpandemiczne problemy z produkcją podzespołów, nałożyły się kolejne związane z wojną w Ukrainie. W efekcie znów naruszone zostały łańcuchy dostaw, dodatkowo skoczyły ceny surowców, brakuje wielu elementów wykorzystywanych do produkcji samochodów. A to skutkuje problemami w dostawie aut do Polski i powoduje, że niektóre modele czy wersje wyposażenia są w tej chwili w ogóle niedostępne na krajowym rynku – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.
Zobacz również: Auto dla kobiety. Jak panie wybierają samochody?
Od czego zależy czas oczekiwania na nowy samochód?
Od czego tak właściwie dziś zależy termin dostawy zamówionego auta? Ciężko wskazać konkretne elementy wyposażenia czy wersje napędowe. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie dany producent i z jakimi brakami części się zmaga. Dla przykładu krótkie terminy produkcji aut z logo Kia i napędami spalinowymi ograniczają się w dużym stopniu do manualnych skrzyń biegów. Automat zdecydowanie wydłuża czas oczekiwania na samochód. Jednak nie tylko automatyczna skrzynia biegów sprawia, że czas dostępności pojazdu rośnie. Identycznie dzieje się np. w przypadku czujników parkowania, kamery cofania, dwustrefowej klimatyzacji, nawigacji, dotykowych ekranów czy wybranych typów świateł.
Czas oczekiwania na nowy samochód? Marki stawiają na elektryki
Poza tym w przypadku każdej marki funkcjonują priorytety. A ten zawsze jest jeden. Przejście w stronę elektromobilności. Przykładem marki, która ma zdecydowanie najlepsze czasy produkcji dla elektryków jest Volvo. Na liście modeli, które mogą być wytworzone w czasie wynoszącym aktualnie ok. 4-6 miesięcy znalazły się dwa auta elektryczne – C40 Recharge oraz XC 40 Recharge. W przypadku pozostałych modeli tej marki nie ma obecnie możliwości zmieszczenia się z produkcją w czasie 6 miesięcy. Identyczna zasada dotyczy np. Renault Zeo, elektrycznego MINI SE, Dacii Spring czy Volkswagenów ID.4 i ID.5.
Wersja bazowa? Może wydłużyć lub skrócić czas oczekiwania na auto
Kolejny trend rynkowy? Niektóre marki ograniczają dostępność... podstawowych wersji wyposażenia. To jednak dotyczy przede wszystkim pojazdów pochodzących z segmentu premium lub aut drogich. Taka właśnie sytuacja dotyczy np. Porsche Cayenne i Panamery czy Tesli 3. Inne z kolei stawiają głównie na warianty bazowe. Kierowca, który zdecyduje się chociażby na Yarisa, w ciągu pół roku jest w stanie odebrać tylko model w najuboższej wersji. Bogatszy wariant dotrze do Polski średnio po 8 miesiącach.
Czas oczekiwania na nowy samochód? Czasami ciężko go wskazać...
Lista 50 modeli może się wydawać niczym na tle pełnej oferty rynkowej? Być może i tak. Warto jednak pamiętać o tym, że w obecnej sytuacji lista taka jest na wagę złota, a wizyta w salonie dealerskim może stanowić... zderzenie ze ścianą. Nie brakuje bowiem samochodów, w przypadku których dealer mówi o dostępności wynoszącej półtora roku czy wręcz chwilowym wykasowaniu modelu z oferty lub braku możliwości podania przybliżonego czasu produkcji. Problemy z dostępnością samochodów są i na razie będą. A to prowadzi do kolejnego wniosku.
Czy warto kupić nowy samochód w roku 2022? I to jak!
Wbrew pozorom nie warto jednak z tego powodu odkładać decyzji o zakupie, bo auta drożeją obecnie w niespotykanym tempie ok. 24 proc. rocznie, jeśli uwzględnimy wszystkie składowe ceny, a więc nie tylko podwyżki stawek katalogowych, ale też brak rabatów, wzrost stóp procentowych, spadek kursu złotego oraz zwiększenie kosztów ubezpieczenia. Kto rok temu wziął na przeczekanie, dziś musi płacić za auto aż o jedną czwartą więcej – podkreśla Michał Knitter.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.