REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas oczekiwania na nowy samochód? Auta dostępne w pół roku

Czas oczekiwania na nowy samochód? Auta dostępne w pół roku
Czas oczekiwania na nowy samochód? Auta dostępne w pół roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czas oczekiwania na nowy samochód? Czasami to nawet kilkanaście miesięcy. Dziś mamy jednak listę modeli, które powinni trafić do kierowcy w pół roku.
rozwiń >

6 miesięcy. Lista modeli z krótkim czasem oczekiwania

Specjaliści Carsmile postanowili uważnie przyjrzeć się rynkowi samochodów nowych. Skupili się przede wszystkim na dostępności modeli. Na podstawie analizy przygotowali listę około 50 modeli lub wybranych wersji samochodów, które powinny zostać wyprodukowane i dostarczone do Polski w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Wstępne wnioski? Zestawienie "perełek" zakłada sporą ilość samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jeżeli chodzi o marki, liderem jest Dacia, Renault, Volkswagen, Mercedes czy Kia.

REKLAMA

Produkcja nowych aut. Skąd się wzięły problemy?

Rynek motoryzacyjny działa obecnie w nietypowych warunkach. Na postpandemiczne problemy z produkcją podzespołów, nałożyły się kolejne związane z wojną w Ukrainie. W efekcie znów naruszone zostały łańcuchy dostaw, dodatkowo skoczyły ceny surowców, brakuje wielu elementów wykorzystywanych do produkcji samochodów. A to skutkuje problemami w dostawie aut do Polski i powoduje, że niektóre modele czy wersje wyposażenia są w tej chwili w ogóle niedostępne na krajowym rynku – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Zobacz również: Auto dla kobiety. Jak panie wybierają samochody?

Od czego zależy czas oczekiwania na nowy samochód?

Od czego tak właściwie dziś zależy termin dostawy zamówionego auta? Ciężko wskazać konkretne elementy wyposażenia czy wersje napędowe. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie dany producent i z jakimi brakami części się zmaga. Dla przykładu krótkie terminy produkcji aut z logo Kia i napędami spalinowymi ograniczają się w dużym stopniu do manualnych skrzyń biegów. Automat zdecydowanie wydłuża czas oczekiwania na samochód. Jednak nie tylko automatyczna skrzynia biegów sprawia, że czas dostępności pojazdu rośnie. Identycznie dzieje się np. w przypadku czujników parkowania, kamery cofania, dwustrefowej klimatyzacji, nawigacji, dotykowych ekranów czy wybranych typów świateł.

Czas oczekiwania na nowy samochód? Marki stawiają na elektryki

Poza tym w przypadku każdej marki funkcjonują priorytety. A ten zawsze jest jeden. Przejście w stronę elektromobilności. Przykładem marki, która ma zdecydowanie najlepsze czasy produkcji dla elektryków jest Volvo. Na liście modeli, które mogą być wytworzone w czasie wynoszącym aktualnie ok. 4-6 miesięcy znalazły się dwa auta elektryczne – C40 Recharge oraz XC 40 Recharge. W przypadku pozostałych modeli tej marki nie ma obecnie możliwości zmieszczenia się z produkcją w czasie 6 miesięcy. Identyczna zasada dotyczy np. Renault Zeo, elektrycznego MINI SE, Dacii Spring czy Volkswagenów ID.4 i ID.5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Czas oczekiwania na nowy samochód?

Czas oczekiwania na nowy samochód?

Czas oczekiwania na nowy samochód? Auta dostępne w pół roku

Carsmile

Wersja bazowa? Może wydłużyć lub skrócić czas oczekiwania na auto

Kolejny trend rynkowy? Niektóre marki ograniczają dostępność... podstawowych wersji wyposażenia. To jednak dotyczy przede wszystkim pojazdów pochodzących z segmentu premium lub aut drogich. Taka właśnie sytuacja dotyczy np. Porsche Cayenne i Panamery czy Tesli 3. Inne z kolei stawiają głównie na warianty bazowe. Kierowca, który zdecyduje się chociażby na Yarisa, w ciągu pół roku jest w stanie odebrać tylko model w najuboższej wersji. Bogatszy wariant dotrze do Polski średnio po 8 miesiącach.

Czas oczekiwania na nowy samochód? Czasami ciężko go wskazać...

Lista 50 modeli może się wydawać niczym na tle pełnej oferty rynkowej? Być może i tak. Warto jednak pamiętać o tym, że w obecnej sytuacji lista taka jest na wagę złota, a wizyta w salonie dealerskim może stanowić... zderzenie ze ścianą. Nie brakuje bowiem samochodów, w przypadku których dealer mówi o dostępności wynoszącej półtora roku czy wręcz chwilowym wykasowaniu modelu z oferty lub braku możliwości podania przybliżonego czasu produkcji. Problemy z dostępnością samochodów są i na razie będą. A to prowadzi do kolejnego wniosku.

Czy warto kupić nowy samochód w roku 2022? I to jak!

Wbrew pozorom nie warto jednak z tego powodu odkładać decyzji o zakupie, bo auta drożeją obecnie w niespotykanym tempie ok. 24 proc. rocznie, jeśli uwzględnimy wszystkie składowe ceny, a więc nie tylko podwyżki stawek katalogowych, ale też brak rabatów, wzrost stóp procentowych, spadek kursu złotego oraz zwiększenie kosztów ubezpieczenia. Kto rok temu wziął na przeczekanie, dziś musi płacić za auto aż o jedną czwartą więcej – podkreśla Michał Knitter.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA