REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu? Fot. Fotolia
Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skąd pochodzą brzydkie zapachy we wnętrzu samochodu? Czy ich obecność oznacza awarię? W jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem?

Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu?

Powodów nieprzyjemnego zapachu w samochodzie może być wiele, w naszym poradniku zebraliśmy te, które występują najczęściej. W każdym z opisanych przypadków, podpowiadamy, jak można poradzić sobie z tym problemem.

REKLAMA

Zapach dymu papierosowego

REKLAMA

Przyczyna jego powstania jest oczywista ale pozbycie się zapachu dymu papierosowego z wnętrza samochodu nie zawsze jest proste.Podstawowy zabieg w takiej sytuacji to próba samodzielnego wyprania tapicerki i wyczyszczenia szyb (od środka) – niestety może okazać się to niewystarczające. W takiej sytuacji warto oddać wnętrze kabiny auta w ręce profesjonalnej firmy czyszczącej.

- Specjaliści stosują bardzo skuteczne metody ozonowania lub ultradźwięków. Dzięki temu, istnieje duże prawdopodobieństwo bezpowrotnego usunięcia zapachu nikotyny, nie tylko z tapicerki, ale także z wszelkich zakamarków auta. - dodaje Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Zobacz też: Jak usunąć zapach papierosów z samochodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wilgoć i pozostałości po produktach spożywczych

Także mogą być przyczyną powstawania brzydkiego zapachu. Uciążliwą sytuacją jest zabrudzanie tapicerki lub dywaników materiałowych produktami mlecznymi. Przesiąknięta mlekiem tkanina, szczególnie ta wyściełająca podłogę auta, po kilku dniach stanie się źródłem wyjątkowo niemiłej woni. W tym przypadku konieczne może być zdjęcie materiału i dokładne usunięcie zabrudzeń.

REKLAMA

Kolejną, prawdopodobną przyczyną niemiłego zapachu może być pleśń. Powoduje ją m.in. wilgoć, która szczególnie w okresie jesienno-zimowym może dostać się do auta nie tylko wnoszona na butach pasażerów, czy przez uszkodzone uszczelki (niekonserwowana guma starzeje się i pęka) ale krąży w powietrzu.

- Spowodowane korozją uszkodzenia w nadwoziu lub podwoziu są również powodem gromadzenia wilgoci. Ciecz może zbierać się pod przednimi wycieraczkami (uszkodzona uszczelka podszybia) czy też w miejscu przechowywania koła zapasowego. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wymiana uszczelek na nowe i dokładne wypranie, a potem wysuszenie wnętrza samochodu. - wyjaśnia Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Dokładne wysuszenie samochodu nie jest łatwą sprawą. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:

Zobacz też: Wilgoć w samochodzie. Którędy dostaje się woda do mojego samochodu?

Stary filtr kabinowy

Filtr kabinowy warto wymieniać minimum raz w roku. Przede wszystkim dlatego, że zbierają się w nim różnego rodzaju mikroorganizmy oraz liście i igliwie, których rozkład wydziela nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, zapchany filtr sprzyja osadzaniu się pary na szybach. Regularna wymiana tego elementu jest niezbędna dla zachowania odpowiedniego poziomu komfortu użytkowania pojazdu – w większości aut jest to dość prosta czynność - nie powinna nikomu sprawić trudności.

Zobacz też: Jak i kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Nieprzyjemny zapach z nieczyszczonych nawiewów

Brudne nawiewy to również miejsce, gdzie mogą zbierać się bakterie. Samodzielna, podstawowa dezynfekcja układu wentylacji nie należy do trudnych i kosztownych zabiegów. Wystarczy zakupić specjalny środek w sprayu, rozłożyć przednie siedzenia i zgodnie z instrukcją nanieść tam preparat. Następnie, przy uruchomionym silniku, włączonych na pełną moc nawiewach w obiegu wewnętrznym oraz zamkniętych szczelnie szybach, pozostawić auto na ok 15 min. Po tym czasie należy pojazd dokładnie przewietrzyć.

Zobacz też: Jak czyścić wnętrze pojazdu?

Brzydki zapach z układu klimatyzacji

Najczęściej spowodowany jest tym, że na parowniku – części układu klimatyzacji zamontowanej pod deską rozdzielczą – zebrały się drobnoustroje, wirusy i grzyby. Wilgotny i ciemny parownik jest dla nich idealnym miejscem do rozmnożenia. Są one przyczyną dyskomfortu oraz zagrożeniem dla zdrowia. Jak je usunąć? Klimatyzację trzeba jak najszybciej wyczyścić. Można ją zdezynfekować samodzielnie (dokładnie tak samo, jak w przypadku wentylacji i tym samym środkiem) lub oddać w ręce specjalistów.

Więcej na temat eksploatacji i czyszczenia klimatyzacji przeczytasz tutaj

- W firmach serwisujących klimatyzację do oczyszczania parownika i nawiewów stosowany jest ozon lub ultradźwięki. Kierowca musi pamiętać, że klimatyzację trzeba dezynfekować przynajmniej raz w roku. -  tłumaczy Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Co zrobić, gdy wewnątrz samochodu czuć spaliny?

Zapach spalin powinien zaalarmować każdego użytkownika samochodu. Niebezpieczne dla zdrowia toksyny są wciągane do wnętrza kabiny przez układ wentylacji. Przyczyna pojawienia się zapachu tkwi w nieszczelnym układzie wydechowym. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wymiana uszkodzonych elementów lub całego układu. Należy wtedy niezwłocznie udać się do mechanika.

Zapach gazu w samochodach zasilanych LPG

Woń gazu wewnątrz samochodu sygnalizuje, że doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. W tym przypadku kierowca musi jak najszybciej odwiedzić specjalistyczny zakład, zajmujący się naprawą układów LPG.

Więcej na temat instalacji LPG znajdziesz tutaj

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

REKLAMA

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

REKLAMA