REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu?

 Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu? Fot. Fotolia
Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skąd pochodzą brzydkie zapachy we wnętrzu samochodu? Czy ich obecność oznacza awarię? W jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem?

Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu?

Powodów nieprzyjemnego zapachu w samochodzie może być wiele, w naszym poradniku zebraliśmy te, które występują najczęściej. W każdym z opisanych przypadków, podpowiadamy, jak można poradzić sobie z tym problemem.

REKLAMA

Zapach dymu papierosowego

REKLAMA

Przyczyna jego powstania jest oczywista ale pozbycie się zapachu dymu papierosowego z wnętrza samochodu nie zawsze jest proste.Podstawowy zabieg w takiej sytuacji to próba samodzielnego wyprania tapicerki i wyczyszczenia szyb (od środka) – niestety może okazać się to niewystarczające. W takiej sytuacji warto oddać wnętrze kabiny auta w ręce profesjonalnej firmy czyszczącej.

- Specjaliści stosują bardzo skuteczne metody ozonowania lub ultradźwięków. Dzięki temu, istnieje duże prawdopodobieństwo bezpowrotnego usunięcia zapachu nikotyny, nie tylko z tapicerki, ale także z wszelkich zakamarków auta. - dodaje Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Zobacz też: Jak usunąć zapach papierosów z samochodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wilgoć i pozostałości po produktach spożywczych

Także mogą być przyczyną powstawania brzydkiego zapachu. Uciążliwą sytuacją jest zabrudzanie tapicerki lub dywaników materiałowych produktami mlecznymi. Przesiąknięta mlekiem tkanina, szczególnie ta wyściełająca podłogę auta, po kilku dniach stanie się źródłem wyjątkowo niemiłej woni. W tym przypadku konieczne może być zdjęcie materiału i dokładne usunięcie zabrudzeń.

REKLAMA

Kolejną, prawdopodobną przyczyną niemiłego zapachu może być pleśń. Powoduje ją m.in. wilgoć, która szczególnie w okresie jesienno-zimowym może dostać się do auta nie tylko wnoszona na butach pasażerów, czy przez uszkodzone uszczelki (niekonserwowana guma starzeje się i pęka) ale krąży w powietrzu.

- Spowodowane korozją uszkodzenia w nadwoziu lub podwoziu są również powodem gromadzenia wilgoci. Ciecz może zbierać się pod przednimi wycieraczkami (uszkodzona uszczelka podszybia) czy też w miejscu przechowywania koła zapasowego. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wymiana uszczelek na nowe i dokładne wypranie, a potem wysuszenie wnętrza samochodu. - wyjaśnia Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Dokładne wysuszenie samochodu nie jest łatwą sprawą. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:

Zobacz też: Wilgoć w samochodzie. Którędy dostaje się woda do mojego samochodu?

Stary filtr kabinowy

Filtr kabinowy warto wymieniać minimum raz w roku. Przede wszystkim dlatego, że zbierają się w nim różnego rodzaju mikroorganizmy oraz liście i igliwie, których rozkład wydziela nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, zapchany filtr sprzyja osadzaniu się pary na szybach. Regularna wymiana tego elementu jest niezbędna dla zachowania odpowiedniego poziomu komfortu użytkowania pojazdu – w większości aut jest to dość prosta czynność - nie powinna nikomu sprawić trudności.

Zobacz też: Jak i kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Nieprzyjemny zapach z nieczyszczonych nawiewów

Brudne nawiewy to również miejsce, gdzie mogą zbierać się bakterie. Samodzielna, podstawowa dezynfekcja układu wentylacji nie należy do trudnych i kosztownych zabiegów. Wystarczy zakupić specjalny środek w sprayu, rozłożyć przednie siedzenia i zgodnie z instrukcją nanieść tam preparat. Następnie, przy uruchomionym silniku, włączonych na pełną moc nawiewach w obiegu wewnętrznym oraz zamkniętych szczelnie szybach, pozostawić auto na ok 15 min. Po tym czasie należy pojazd dokładnie przewietrzyć.

Zobacz też: Jak czyścić wnętrze pojazdu?

Brzydki zapach z układu klimatyzacji

Najczęściej spowodowany jest tym, że na parowniku – części układu klimatyzacji zamontowanej pod deską rozdzielczą – zebrały się drobnoustroje, wirusy i grzyby. Wilgotny i ciemny parownik jest dla nich idealnym miejscem do rozmnożenia. Są one przyczyną dyskomfortu oraz zagrożeniem dla zdrowia. Jak je usunąć? Klimatyzację trzeba jak najszybciej wyczyścić. Można ją zdezynfekować samodzielnie (dokładnie tak samo, jak w przypadku wentylacji i tym samym środkiem) lub oddać w ręce specjalistów.

Więcej na temat eksploatacji i czyszczenia klimatyzacji przeczytasz tutaj

- W firmach serwisujących klimatyzację do oczyszczania parownika i nawiewów stosowany jest ozon lub ultradźwięki. Kierowca musi pamiętać, że klimatyzację trzeba dezynfekować przynajmniej raz w roku. -  tłumaczy Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Co zrobić, gdy wewnątrz samochodu czuć spaliny?

Zapach spalin powinien zaalarmować każdego użytkownika samochodu. Niebezpieczne dla zdrowia toksyny są wciągane do wnętrza kabiny przez układ wentylacji. Przyczyna pojawienia się zapachu tkwi w nieszczelnym układzie wydechowym. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wymiana uszkodzonych elementów lub całego układu. Należy wtedy niezwłocznie udać się do mechanika.

Zapach gazu w samochodach zasilanych LPG

Woń gazu wewnątrz samochodu sygnalizuje, że doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. W tym przypadku kierowca musi jak najszybciej odwiedzić specjalistyczny zakład, zajmujący się naprawą układów LPG.

Więcej na temat instalacji LPG znajdziesz tutaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA