REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klimatyzacja, czy warto dezynfekować układ?

Klimatyzacja, czy warto dezynfekować układ?
Klimatyzacja, czy warto dezynfekować układ?
Motointegrator.com

REKLAMA

REKLAMA

Regularny serwis klimatyzacji ma kluczowe znaczenie dla poprawności działania systemu. jednak mając na uwadze własne zdrowie, nie można zapominać również o dezynfekcji układu.

Napełnianie układu klimatyzacji

Głównym argumentem przemawiającym za wizytą w serwisie jest popularnie zwane „napełnienie” lub wymiana czynnika. Nawet w sprawnie działającym układzie dochodzi do naturalnego ubytku, więc kontrola ilości i ewentualne uzupełnienie jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu klimatyzacji. Nie wolno uzupełniać czynnika na oko – jeśli czynnika jest zbyt mało, klimatyzacja nie chłodzi, lub chłodzi słabo. Z kolei zbyt duża jego ilość może doprowadzić do uszkodzenia układu. W każdym pojeździe pod maską silnika znajduje się etykieta informująca ile czynnika należy użyć. Dodatkowo, pracownicy serwisów stosują katalogi, a używane przez nich maszyny zawierają bazę danych i dzięki temu obsługują układ automatycznie.

REKLAMA

Zobacz też: Po czym poznać, że klimatyzację trzeba wyczyścić?

Dezynfekcja układu klimatyzacji

REKLAMA

Nie należy również zapominać o regularnej dezynfekcji klimatyzacji. Jest ona konieczna, gdyż zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do zagrzybienia układu, a przywrócenie pożądanego stanu będzie kosztowne. Jeśli jednak z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach niezwłocznie należy udać się do serwisu. Aby pozbyć się problemu potrzebna jest specjalna dezynfekcja – na przykład metodą chemiczną. Przyczyną mogą być roztocza, bakterie lub pleśń, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, szczególnie układu oddechowego.

By utrzymać klimatyzację w dobrym stanie, oprócz regularnych wizyt u mechanika, możemy samodzielnie dbać o nią na co dzień. Jeśli na dworze jest gorąco, przed włączeniem klimatyzacji należy otworzyć drzwi by przewietrzyć auto. W okresach między przeglądami warto używać specjalnych środków do klimatyzacji usuwających bakterie i nieprzyjemne zapachy, które możemy znaleźć w sklepach.

Mówiąc o klimatyzacji warto wspomnieć o filtrze kabinowym, który pełni bardzo ważną rolę – oczyszcza powietrze wlatujące do wewnątrz samochodu. Zwykle filtr zbudowany jest z 3-4 części, każda z warstw zatrzymuje coraz mniejsze cząstki brudu i kurzu, oraz bakterie i pyłki. Koszt wymiany filtra zaczyna się od kilkudziesięciu złotych do stu kilkudziesięciu i więcej w zależności od marki pojazdu i rodzaju filtra ­– może być zwykły lub wzbogacony o aktywny węgiel (węglowy). Na tym elemencie wyposażenia nie warto oszczędzać – wkłady papierowe, tańsze, bardzo szybko wchłaniają wilgoć i tym samym szybko się zużywają. Droższe filtry mają wkłady wykonane ze sztucznych włókien, które posłużą nam dłużej.

Zobacz też: Ile kosztuje kompleksowy przegląd klimatyzacji w aucie?

Jak często kontrolować stan techniczny układu klimatyzacji?

To, co najważniejsze w przypadku klimatyzacji to prewencja i regularna kontrola. „Ogólnie przyjęte jest, że kontrolę klimatyzacji przeprowadza się raz do roku. Jednak ze swojego doświadczenia doradzam przeprowadzanie jej dwa razy w roku. Przed sezonem letnim – kurz, wiosenne pylenie roślin mogą powodować zatkanie filtra. Przed zimą również należy sprawdzić, czy układ jest sprawny ponieważ niedrożny filtr powoduje m.in. parowanie szyb“ – radzi Adam Niebielecki, Kierownik ds. Warsztatów. 

Źródło: Materiały prasowe FeuVert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA