REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady działania i używania klimatyzacji samochodowej

Subskrybuj nas na Youtube
Zasady działania i używania klimatyzacji samochodowej. Fot. Fotolia
Zasady działania i używania klimatyzacji samochodowej. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Klimatyzacja samochodowa znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy w ciepłe, słoneczne dni. Jak działa i jak należy z niej korzystać, by nie odbiło się to negatywnie na zdrowiu.

Prawidłowo użytkowana klimatyzacja samochodowa poprawia nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Jak wykazały badania duńskich naukowców, kierowca w temperaturze wewnątrz samochodu wynoszącej 21 stopni Celsjusza, ma o 22 proc. szybszy czas reakcji na drodze, niż w przypadku, gdy temperatura wynosi 27 stopni Celsjusza*. Dzięki chłodniejszemu powietrzu kierowcy są także bardziej skoncentrowani i mniej zmęczeni. Przed wakacyjnymi wyjazdami należy zatem poświęcić klimatyzacji należytą uwagę.

REKLAMA

Zobacz też: Ile kosztuje kompleksowy przegląd klimatyzacji w aucie?

Zasady działania klimatyzacji samochodowej

Układ klimatyzacji działa na analogicznych zasadach jak…lodówka. Składa się on z takich elementów jak sprężarka, parownik oraz skraplacz. Po włączeniu klimatyzacji czynnik chłodzący, krążący w zamkniętym obiegu, jest pompowany do sprężarki. Zwiększa ona ciśnienie czynnika, co doprowadza także do wzrostu jego temperatury. Następnie czynnik jest transportowany do zasobnika. W tym procesie dochodzi zarówno to jego oczyszczenia, jak i odwilgocenia. Potem dociera on do skraplacza, w którym następuje zmiana stanu jego skupienia z gazowego w ciekły. Proces kończy się w parowniku, gdzie ma miejsce rozprężanie, skutkujące gwałtownym obniżeniem temperatury. Pozwala to chłodnemu powietrzu dotrzeć do wnętrza samochodu. Zimne powietrze przechodzi oczywiście przez specjalne filtry, których celem jest oczyszczenie go z drobnoustrojów.

Zobacz też: Używanie klimatyzacji w samochodzie - jak uniknąć problemów ze zdrowiem?

Jak zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu samochodu i co zrobić przed wejściem do niego?

Aby nie dopuścić do przegrzania się wnętrza samochodu warto przy parkowaniu wybierać miejsca w których, w godzinach południowych, znajduje się cień. Kierowca może także zaopatrzyć się w specjalną matę odbijającą ciepło. Umieszczenie jej na szybie nie pozwoli promieniom słonecznym na dostanie się do wnętrza pojazdu. Co ciekawe, na fakt absorpcji promieni słonecznych ma wpływ także…kolor samochodu. Im ciemniejsza barwa pojazdu, tym szybciej nagrzewa się jego wnętrze. Temperatura we wnętrzu samochodu, który jest wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych, może dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza. Kierowcom, którzy pozostawili swój samochód w upalny dzień na słońcu, zaleca się więc najpierw przewietrzenie pojazdu, a dopiero później włączenie klimatyzacji i stopniowe zmniejszanie temperatury. Dzięki temu nie narażają się oni na szok termiczny, który mogłyby mieć miejsce w razie zbyt nagłej zmiany temperatur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiednie użytkowanie klimatyzacji

Zbyt duże różnice pomiędzy temperaturą wewnątrz pojazdu, a tą panującą na zewnątrz mogą prowadzić do niepotrzebnych chorób czy infekcji. Najbardziej odpowiednia temperatura dla kierowcy mieści się
w zakresie 20-24 stopni Celsjusza. Kierujący powinni także zadbać o to, aby sukcesywnie zwiększać temperaturę przy dojeżdżaniu do celu podróży, by nie przysporzyć organizmowi niepotrzebnego szoku termicznego. Ważne jest również odpowiednie ustawienie zarówno kierunku, jak i siły nawiewów. By nie dopuścić do zapaleń mięśni i stawów, a nawet paraliżu, nie wolno kierować strumienia zimnego powietrza bezpośrednio na części ciała. Należy je ustawić tak, aby chłodniejsze powietrze miało ujście na szyby oraz podsufitkę pojazdu.

Zobacz też: Dlaczego warto używać klimatyzacji zimą?

Klimatyzację samochodową należy regularnie serwisować

Oznakami niesprawnie działającej klimatyzacji jest np. jej słaba wydajność, parowanie szyb, zwiększenie poziomu hałasu płynącego z nadmuchów, nadmierne zużycie paliwa czy nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z nawiewów po jej załączeniu. To bardzo wyraźne sygnały, które nie powinny być zlekceważone, bo mogą mieć znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa kierowcy. Jeśli się pojawią, należy odwiedzić serwis, w którym dokonany zostanie przegląd klimatyzacji. Podczas niego specjalista powinien skontrolować ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji, wyczyścić kanały dostarczające powietrze do wnętrza pojazdu, oczyścić wloty powietrza, a także wymienić filtr kabinowy oraz napełnić układ klimatyzacji nowym płynem chłodzącym. Dodatkowo warto, aby użył on produktów przeciwbakteryjnych oraz takich, które zwalczają nieprzyjemne zapachy.

Zobacz też: Po czym poznać, że klimatyzację trzeba wyczyścić?

Dlaczego trzeba dokonywać regularnych przeglądów klimatyzacji?

REKLAMA

Kierowcy powinni wiedzieć, że układ klimatyzacji traci nawet do 75 proc. wydajności chłodzenia w momencie, gdy krąży w nim połowa ilości czynnika chłodniczego, który jest zalecany przez producenta. Tymczasem statystycznie w ciągu roku z takiego układu ubywa od 10 do 15 proc. czynnika chłodzącego. W ciągu trzech lat ubytek ten może być już zatem na tyle duży, że klimatyzacja przestanie pracować efektywnie. Czynnik chłodzący jest także nośnikiem oleju, który smaruje sprężarkę, a bez tego kompresor nie jest odpowiednio smarowany. Może to doprowadzić nawet do zatarcia się sprężarki, co oznacza dodatkowe, bardzo wysokie koszty dla kierowcy.

– Poprawnie działająca klimatyzacja pozwala na utrzymanie zarówno odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu, jak i należytej jakości powietrza. Regularnie przeprowadzane przeglądy i serwisy tego systemu nie pozwalają bowiem na rozwój pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii oraz wirusów, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie każdego człowieka, szczególnie dzieci i alergików. Warto, aby kierowcy udali się do serwisu przed wakacyjnymi wypadami i nie narażali na niebezpieczeństwo i niekomfortową jazdę zarówno siebie, jak i współtowarzyszy podróży – komentuje Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

*Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Pracy w Danii

Źródło: Materiały prasowe ProfiAuto

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA