REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe mapy nawigacyjne 3D od Boscha!

Subskrybuj nas na Youtube
bmw nawigacja gps
bmw nawigacja gps
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Lepsze odwzorowanie trójwymiarowego terenu, usprawniony system omijania korków na drodze czy aktualizacja za pomocą pendrive'a lub przez telefon - oto jedne z nielicznych nowści jakie oferować będą nowe mapy GPS od Boscha.

Mapy GPS w 3D

Kluczowym elementem nowego oprogramowania nawigacyjnego firmy Bosch jest silnik map 3D. Nakłada on elementy trójwymiarowe, takie jak budynki, za pomocą dodatkowej warstwy na wyświetlany obraz. Dzięki temu elementy widoczne na ekranie są jeszcze bardziej przejrzyste, a kierowca może zobaczyć zarówno najdrobniejsze szczegóły jak i szeroki plan. Za pomocą informacji topograficznych zawartych w danych NDS (Navigation Data Standard) oprogramowanie wyświetla różnice wysokości występujące w terenie. Ponadto możliwe jest również sztuczne zaginanie mapy w poziomie, które maksymalizuje wykorzystanie powierzchni ekranu do wyświetlania trasy. Nowe oprogramowanie obsługuje dodatkowo funkcję 3D artMap, która umożliwia zaokrąglanie krawędzie budynków.

REKLAMA

Zobacz też: Mapy GPS tworzone w czasie rzeczywistym

Kierowca może wybierać między obsługą głosową, dotykową i rozpoznawaniem pisma ręcznego. Technologia 3D umożliwia również pokazywanie różnych fragmentów mapy w tym samym czasie na różnych ekranach, na przykład umieszczonych na konsoli centralnej i w zestawie wskaźników. Poziom szczegółowości wyświetlacza można dostosować do mocy obliczeniowej systemu multimedialnego i pamięci. Dzięki temu oprogramowanie nawigacyjne może być konfigurowane w zależności od wymagań producentów samochodów. Aktualizacje są łatwe do instalowania z nośnika USB lub za pośrednictwem podłączonego smartfona.

Dynamiczne dane z Connected Horizon – więcej niż tylko informacje o korkach

Już dziś na mapach nawigacyjnych możliwe jest przedstawianie natężenia ruchu drogowego niemalże w czasie rzeczywistym. W przyszłości, wykorzystując dostęp do sieci, widok mapy będzie wzbogacany o jeszcze więcej informacji. Dane dotyczące warunków na drogach są przechowywane w chmurze, a dostęp do nich jest możliwy dzięki Connected Horizon (horyzont podłączony do sieci). Kierowca widzi na mapach 3D zaznaczone w innym kolorze te obszary, w których występują utrudnienia na drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Systemy lokalizacji GPS odporne na zakłócanie

REKLAMA

Poprzez zakreślenie palcem okręgu na ekranie możliwe jest szybkie zdefiniować miejsca, w którym przebiega alternatywna trasa. Na mapach mogą być także wyświetlane informacje pogodowe dotyczące na przykład temperatury w regionie czy zagrożenia burzami. Ponadto w pojazdach elektrycznych system wykorzystuje kolorową, przezroczystą nakładkę, aby wskazać na mapie aktualny zasięg w odniesieniu do poziomu naładowania akumulatorów.

Standard nawigacyjny map NDS został opracowany wspólnie przez producentów samochodów, poddostawców przemysłu motoryzacyjnego oraz dostawców map. Standardowy format umożliwia łatwą wymianę danych dotyczących map między różnymi systemami nawigacji. Standaryzacja redukuje liczbę różnych wariantów i upraszcza aktualizację map. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.nds-association.org

Źródło: materiały prasowe Bosch

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA