REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe mapy nawigacyjne 3D od Boscha!

bmw nawigacja gps
bmw nawigacja gps
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Lepsze odwzorowanie trójwymiarowego terenu, usprawniony system omijania korków na drodze czy aktualizacja za pomocą pendrive'a lub przez telefon - oto jedne z nielicznych nowści jakie oferować będą nowe mapy GPS od Boscha.

Mapy GPS w 3D

Kluczowym elementem nowego oprogramowania nawigacyjnego firmy Bosch jest silnik map 3D. Nakłada on elementy trójwymiarowe, takie jak budynki, za pomocą dodatkowej warstwy na wyświetlany obraz. Dzięki temu elementy widoczne na ekranie są jeszcze bardziej przejrzyste, a kierowca może zobaczyć zarówno najdrobniejsze szczegóły jak i szeroki plan. Za pomocą informacji topograficznych zawartych w danych NDS (Navigation Data Standard) oprogramowanie wyświetla różnice wysokości występujące w terenie. Ponadto możliwe jest również sztuczne zaginanie mapy w poziomie, które maksymalizuje wykorzystanie powierzchni ekranu do wyświetlania trasy. Nowe oprogramowanie obsługuje dodatkowo funkcję 3D artMap, która umożliwia zaokrąglanie krawędzie budynków.

REKLAMA

Zobacz też: Mapy GPS tworzone w czasie rzeczywistym

Kierowca może wybierać między obsługą głosową, dotykową i rozpoznawaniem pisma ręcznego. Technologia 3D umożliwia również pokazywanie różnych fragmentów mapy w tym samym czasie na różnych ekranach, na przykład umieszczonych na konsoli centralnej i w zestawie wskaźników. Poziom szczegółowości wyświetlacza można dostosować do mocy obliczeniowej systemu multimedialnego i pamięci. Dzięki temu oprogramowanie nawigacyjne może być konfigurowane w zależności od wymagań producentów samochodów. Aktualizacje są łatwe do instalowania z nośnika USB lub za pośrednictwem podłączonego smartfona.

Dynamiczne dane z Connected Horizon – więcej niż tylko informacje o korkach

Już dziś na mapach nawigacyjnych możliwe jest przedstawianie natężenia ruchu drogowego niemalże w czasie rzeczywistym. W przyszłości, wykorzystując dostęp do sieci, widok mapy będzie wzbogacany o jeszcze więcej informacji. Dane dotyczące warunków na drogach są przechowywane w chmurze, a dostęp do nich jest możliwy dzięki Connected Horizon (horyzont podłączony do sieci). Kierowca widzi na mapach 3D zaznaczone w innym kolorze te obszary, w których występują utrudnienia na drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Systemy lokalizacji GPS odporne na zakłócanie

REKLAMA

Poprzez zakreślenie palcem okręgu na ekranie możliwe jest szybkie zdefiniować miejsca, w którym przebiega alternatywna trasa. Na mapach mogą być także wyświetlane informacje pogodowe dotyczące na przykład temperatury w regionie czy zagrożenia burzami. Ponadto w pojazdach elektrycznych system wykorzystuje kolorową, przezroczystą nakładkę, aby wskazać na mapie aktualny zasięg w odniesieniu do poziomu naładowania akumulatorów.

Standard nawigacyjny map NDS został opracowany wspólnie przez producentów samochodów, poddostawców przemysłu motoryzacyjnego oraz dostawców map. Standardowy format umożliwia łatwą wymianę danych dotyczących map między różnymi systemami nawigacji. Standaryzacja redukuje liczbę różnych wariantów i upraszcza aktualizację map. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.nds-association.org

Źródło: materiały prasowe Bosch

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA