REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież auta - jak się zabezpieczyć?

Subskrybuj nas na Youtube
Wakacje sprzyjają kradzieżom aut. Najczęściej giną one z parkingów samochodowych bądź ulic miast. Pozostawienie auta w domowych garażu też nie gwarantuje jego bezpieczeństwa.
Wakacje sprzyjają kradzieżom aut. Najczęściej giną one z parkingów samochodowych bądź ulic miast. Pozostawienie auta w domowych garażu też nie gwarantuje jego bezpieczeństwa.

REKLAMA

REKLAMA

Liczba skradzionych aut w Polsce co roku sukcesywnie maleje. Nie oznacza to jednak, że nasz samochód jest w pełni zabezpieczony przed tym procederem. Jakie są sposoby na walkę ze złodziejami aut?

Bycie ofiarą kradzieży to bardzo stresującą i nieprzyjemna sytuacja. Jeżeli łupem złodziei pada samochód, którym kierowca przyjechał lub ma zamiar pojechać na wakacje to sprawa przybiera jeszcze gorszy obrót. Trzeba pamiętać, że niektóre marki samochodów są kradzione „chętniej” niż inne.

REKLAMA

Zobacz też: Kluczyki - co zrobić, gdy się je zgubi, złamie, zostaną skradzione?

Statystyki Policji mają dla kierowców dobrą wiadomość. W ostatnich 12 latach kilkakrotnie spadła liczba kradzionych aut. Jeszcze w roku 2000 liczba postępowań wszczynanych w tej sprawie przez Policję wynosiła 70 tysięcy, a już w 2011 spadła do 16 285. Mniejsza liczba kradzieży cieszy – wykrywalność już pewnie nieco mniej. W 2011 roku wskaźnik wykrycia wyniósł 22,5%.

Auta najczęściej kradzione w Polsce

Wartość skradzionych pojazdów właściciele oszacowali w sumie na 509,8 mln złotych. Właściciele, których marek mieli statystycznie największą szansę na zostanie ofiarą kradzieży? Według danych Policji w 2011 roku do najchętniej kradzionych pojazdów należały marki: Volkswagen Passat (1 179), Volkswagen Golf (1 116), Audi A4 (736), Seat Leon (346) oraz Honda Civic (314). Z jakich miejsc pojazdy porywane były najczęściej? Rocznik Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wskazuje, że samochody najczęściej były  z ulicy (7 069) oraz parkingów(6 995). Cześć aut ginęła też na parkingach przy centrach handlowych (234) lub kradziona była wprost z garaży (209).

Zobacz też: Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przechytrzyć złodzieja?

Stare powiedzenie głosi, że na złodzieja nie ma zamka. – To prawda w tym sensie, że żadne zabezpieczenia nie dają 100 procentowej ochrony przed kradzieżą – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Warto jednak przynajmniej maksymalnie utrudnić sprawcom zadanie, a tu z pomocą przyjść może technika – dodaje Florkowska. Kierowcy chętnie stosują w swoich pojazdach tzw. immobilizery – czyli elektroniczne zabezpieczenia chroniące przed niepowołanym uruchomieniem auta. Innym sposobem jest korzystanie z monitoringu pojazdu GPS. Narzędzie to jest chętnie stosowane przez osoby zarządzające flotami pojazdów, w celu obniżenia kosztów utrzymania floty. Ale nie tylko, bo w grę wchodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa. – Dzięki monitoringowi można błyskawicznie sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się samochód i w którym kierunku się przemieszcza – mówi Dawid Fabiś z Flotis Mobile.pl. Taka wiedza zwiększa szansę kierowcy na odzyskanie swojego pojazdu.

Zobacz też: Klasy alarmów samochodowych

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA