REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Obsługa CB radia nie jest skomplikowana, ale żeby poznać jego wszystkie możliwości, trzeba zwrócić uwagę na jego panel kontrolny i poznać działanie poszczególnych przycisków.
Obsługa CB radia nie jest skomplikowana, ale żeby poznać jego wszystkie możliwości, trzeba zwrócić uwagę na jego panel kontrolny i poznać działanie poszczególnych przycisków.

REKLAMA

REKLAMA

Aby CB radio służyło kierowcy jak najlepiej warto zapoznać się z jego funkcjami. Większość jego nowych użytkowników nie zaprząta sobie głowy czytaniem jego instrukcji, co w skrajnych sytuacjach może się obrócić przeciw nim. Warto zatem przyjrzeć się podstawowym możliwością CB radia.

Umiejętne korzystanie z CB radia zapewnia szybszą wymianę informacji pomiędzy jego użytkownikami. Ograniczeniu ulega także zamęt powodowany na danym kanale przez nowych użytkowników tego systemu. Ogromną zaletą posiadania odpowiedniej wiedzy z zakresu obsługi CB radia będzie także spokój w chwili zaistnienia niebezpieczeństwa na drodze. Doświadczony użytkownik bez problemu, jednym ruchem ręki, uruchomi kanał ratunkowy, by wezwać pomoc i powiadomi innych kierowców o niebezpieczeństwie. Zalety CB radia są ogromne, jednak bardzo istotna w jego użytkowaniu jest kultura wypowiedzi i zwracania się do innych jego użytkowników czyli po prostu savoir-vivre.

REKLAMA

Zobacz też: Czy przez CB radio mogę wezwać pomoc w razie wypadku?

CB RADIO KROK PO KROKU

Skoro posiadamy takie urządzenie, warto by było wykorzystać wszystkie jego funkcję i umieć poprawić zasięg i jakość rozmowy. Do tego celu służą pokrętła znajdujące się na panelu. Warto byłoby znać ich przeznaczenie:

  • CHANNEL- przełącznik kanałów
  • MIC- gniazdo mikrofonu ( zdarza się, że nie wszystkie mikrofony pasują do konkretnych urządzeń ,nawet gdy są tej samej firmy)
  • ON/OFF VOL- regulator głośności
  • SQUELCH- blokada szumów (w niektórych radiach funkcja ta jest automatyczna np. TTI 550)
  • RF GAIN- czułość odbiornika (najbardziej przydatne pokrętło w miastach o zmiennej częstotliwości)
  • MIC GAIN- czułość mikrofonu
  • LCRAM/FM- ustalenie rodzaju emisji (AM- modulacja amplitudowa, FM- modulacja częstotliwości)
  • SCAN- przeglądanie kanałów ( odnajduje kanały na których obecnie odbywa się nadawanie)
  • Q.UP- szybka zmiana kanałów o 10 w górę w stosunku do aktualnego
  • Q.DOWN- szybka zmiana kanałów o 10 w dół w stosunku  do aktualnego
  • LOCAL/DX- ustawienie mocy odbiornika ( Local- gdy auta jadą blisko siebie i sygnał jest silny, Dx- dla sygnałów słabych)
  • ANL/OFF- redukcja zakłóceń
  • CB/PA- przełącznik megafon/CB
  • EMG-  szybki dostęp do kanału 9 (kanał ratunkowy)
  • DW- przycisk ten umożliwia na podsłuch innego kanału bez przełączania
  • M1/M2/M3/M4- pamięć czterech kanałów ( jeżeli długo przyciśniemy przycisk, to kanał zostanie zapamiętany i umożliwi to szybkie przejścia między wybranymi przez nas kanałami)

Zobacz też: CB radio w telefonie komórkowym. Czy to działa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na panelu CB radia znajduję się także wielofunkcyjny wyświetlacz, na którym pojawiają się informację dotyczące np. kanału na którym, obecnie się znajdujemy, moc sygnału czy częstotliwość.Jeśli chcemy porozmawiać dłuższą chwilę z jednym z kierowców, możemy przełączyć się na osobny, wolny kanał tak, aby nie przeszkadzać innym kierowcom poszukującym istotnych wskazówek na temat trasy, zatorów drogowych czy innych problemów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA