REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bluetooth w samochodzie - czy wszystkie potrafią to samo?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bezprzewodowa łączność Bluetooth w samochodzie, posiada coraz to szersze zastosowanie i możliwości.
Bezprzewodowa łączność Bluetooth w samochodzie, posiada coraz to szersze zastosowanie i możliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Bluetooth w aucie to rozwiązanie, które coraz częściej stosują producenci, aby rozmowy telefoniczne wykonywane w trakcie jazdy były bardziej bezpieczne. Czy tego typu rozwiązania, poza bezprzewodową łącznością z telefonem, oferują coś więcej?

REKLAMA

W zależności od marki pojazdu i jego klasy, pokładowe systemy Bluetooth montowane w samochodach, potrafią znacząco się różnic, zarówno pod względem oferowanych przez nie funkcji, jak i interfejsu służącemu ich komunikacji z użytkownikiem. Najprostsze systemy, które spotkać można m.in. w Hyundaiu czy Renault, posiadają możliwość zarejestrowania do 5-ciu różnych telefonów. Poza wykonywaniem i odbieraniem połączeń głosowych nie oferują nic ponadto. Komunikaty wyświetlane są na monochromatycznych, kilku wierszowych wyświetlaczach.

REKLAMA

Bardzo zbliżone możliwości oferuje system Bluetooth w Peugeocie (w modelach 508, 3008, 5008) z tą jednak różnicą, że użytkownik auta może dodatkowo, za pośrednictwem bezprzewodowego połączenia, odsłuchiwać muzykę ze swojego telefonu przez głośniki zamontowane w samochodzie. Poza tym, w porównaniu do Renault a zwłaszcza Hyundaia, w Peugeocie system znacznie szybciej wykrywa i rejestruje do swej pamięci nowy aparat komórkowy.

Zobacz też: Jak bezpiecznie używać telefonu w aucie?

Znacznie więcej ciekawych rozwiązań w temacie bezprzewodowej łączności samochodu z telefonem komórkowych, oferuje koncern Fiata. System o nazwie Blue&Me dostępny m.in., w Fiacie, Lancii czy Alfie Romeo, poza głosowym wybieraniem numerów czy kontaktów znajdujących się w książce telefonicznej aparatu, umożliwia kierowcy odczytywanie smsów z jego skrzynki odbiorczej. Co więcej, aby w trakcie jazdy kierowca nie rozpraszał się przesadną ich lekturą, system za pomocą syntezatora mowy, potrafi odczytywać ich treść (także w języku polskim). Nie ma on także problemu z odczytywaniem popularnych emotikon. Dużą wygodę stanowi także możliwość odsłuchiwania utworów muzycznych (zapisanych w formacie mp3) z naszego telefonu, na pokładowym systemie audio, wraz z wyświetlaniem ich nazwy oraz wykonawcy. Warto w tym momencie także wspomnieć o dodatkowej funkcji systemu Blue&Me jaką jest eco:Driver. Jest to aplikacja, która zbiera informacje na temat stylu jazdy kierowcy, po czym zapisuje je, poprzez gniazdo USB na zewnętrznym nośniku pamięci (np. na pendrive’ie). Następnie kierowca odczytując zapis na komputerze osobistym i wprowadzając zmiany w swym stylu jazdy, może ograniczyć zużycie paliwa w swym pojeździe (wg Fiata nawet o 15%).

Zobacz też: Jak efektywnie korzystać z systemu Bluetooth podczas jazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie wykorzystania sytemu Bluetooth do łączności z telefonem komórkowym, dysponują auta marki BMW. Mnogość dostępnych funkcji imponuje. System Combox Media, w  zależności od rodzaju posiadanego przez kierowcę telefonu, posiada możliwość odczytywania na kolorowym wyświetlaczu auta treści notatek, zadań, smsów czy danych zapisanych w terminarzu telefonu komórkowego. Dane te są stale aktualizowane. Co więcej, mogą zostać głosowo odczytane podczas jazdy, przez głośniki systemu audio zainstalowane w samochodzie. Również sposób synchronizacji książki telefonicznej jest bardziej rozbudowany niż we wcześniej wymienionych systemach, gdyż na wyświetlaczu auta poza imieniem i nazwiskiem konkretnej osoby, prezentowane są także jej dane osobowe takie jak m.in. adres pocztowy oraz zdjęcie, przypisane do jej kontaktu. Za pomocą funkcji Bluetooth Audio Streaming, istnieje możliwość bezprzewodowego odtwarzania plików muzycznych zapisanych w aparacie komórkowym. Posiadacze Ipodów czy Iphone’nów mogą korzystać  z rozszerzonych funkcji odtwarzacza audio, takich jak na przykład odtwarzanie miksów Genius albo wyświetlanie okładek albumów. Istotną funkcją jest możliwość wykorzystania telefonu komórkowego jako routera (o ile sam telefon posiada taką funkcje), dzięki któremu auto uzyska dostęp do sieci internetowej. Za nawigowanie po stronach internetowych odpowiada pokrętło systemu iDrive. Tym samym pokrętłem wpisujemy treść e-maila czy nazwę strony internetowej.

Zobacz też: Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?

Łączność z telefonem za pośrednictwem technologii Bluetooth pozwala także na korzystanie z funkcji BMW TeleServices. Rozwiązanie to, wykorzystujące telefon jako punkt dostępowy do sieci GSM, ma za zadanie informować konkretny serwis BMW, w którym obsługiwane jest auto, o konieczności przeprowadzenie danej naprawy. Oprócz tego jeśli rodzaj usterki na to pozwala, możliwe jest jej zdalne usunięcie (np. aktualizacja software’u). Poza tym serwis może z określonym wyprzedzeniem zaplanować termin przeglądu i lepiej dostosować się do wymagań klienta. Szkoda, że system ten nie działa jeszcze na terenie Polski, ale trwają pracę nad jego wdrożeniem także i tu.

Zobacz też: Zwiększamy funkcjonalność wnętrza auta

Porównanie wybranych samochodowych systemów Bluetooth jasno pokazuje, że nie każdy producent w równym stopniu rozwija i udostępnia tę technologię swym klientom. O ile można by to tłumaczyć zbyt wysoką ceną takiego systemu, to nie byłoby to dziwne. Problem polega na tym, że koncern Fiata wyraźnie udowodnił, że nie tylko prestiżowe marki takie jak BMW mogą zaoferować ciekawy i funkcjonalny system Bluetooth. W czasach dynamicznego rozwoju zaawansowanych technologii mobilnych, trochę zaskakuje prostota rozwiązań stosowanych przez Hyundaia czy Renault. BMW udowadnia, że w przyszłości samochód stanie się drugim biurem, w którym użytkownik będzie mógł być łatwiej i szybciej zarządzać firmą. Co więcej, będzie mógł pełnić także rolę centrum multimedialnego, służącemu relaksacji i wypoczynku.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA