REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bluetooth w samochodzie - czy wszystkie potrafią to samo?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bezprzewodowa łączność Bluetooth w samochodzie, posiada coraz to szersze zastosowanie i możliwości.
Bezprzewodowa łączność Bluetooth w samochodzie, posiada coraz to szersze zastosowanie i możliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Bluetooth w aucie to rozwiązanie, które coraz częściej stosują producenci, aby rozmowy telefoniczne wykonywane w trakcie jazdy były bardziej bezpieczne. Czy tego typu rozwiązania, poza bezprzewodową łącznością z telefonem, oferują coś więcej?

REKLAMA

W zależności od marki pojazdu i jego klasy, pokładowe systemy Bluetooth montowane w samochodach, potrafią znacząco się różnic, zarówno pod względem oferowanych przez nie funkcji, jak i interfejsu służącemu ich komunikacji z użytkownikiem. Najprostsze systemy, które spotkać można m.in. w Hyundaiu czy Renault, posiadają możliwość zarejestrowania do 5-ciu różnych telefonów. Poza wykonywaniem i odbieraniem połączeń głosowych nie oferują nic ponadto. Komunikaty wyświetlane są na monochromatycznych, kilku wierszowych wyświetlaczach.

REKLAMA

Bardzo zbliżone możliwości oferuje system Bluetooth w Peugeocie (w modelach 508, 3008, 5008) z tą jednak różnicą, że użytkownik auta może dodatkowo, za pośrednictwem bezprzewodowego połączenia, odsłuchiwać muzykę ze swojego telefonu przez głośniki zamontowane w samochodzie. Poza tym, w porównaniu do Renault a zwłaszcza Hyundaia, w Peugeocie system znacznie szybciej wykrywa i rejestruje do swej pamięci nowy aparat komórkowy.

Zobacz też: Jak bezpiecznie używać telefonu w aucie?

Znacznie więcej ciekawych rozwiązań w temacie bezprzewodowej łączności samochodu z telefonem komórkowych, oferuje koncern Fiata. System o nazwie Blue&Me dostępny m.in., w Fiacie, Lancii czy Alfie Romeo, poza głosowym wybieraniem numerów czy kontaktów znajdujących się w książce telefonicznej aparatu, umożliwia kierowcy odczytywanie smsów z jego skrzynki odbiorczej. Co więcej, aby w trakcie jazdy kierowca nie rozpraszał się przesadną ich lekturą, system za pomocą syntezatora mowy, potrafi odczytywać ich treść (także w języku polskim). Nie ma on także problemu z odczytywaniem popularnych emotikon. Dużą wygodę stanowi także możliwość odsłuchiwania utworów muzycznych (zapisanych w formacie mp3) z naszego telefonu, na pokładowym systemie audio, wraz z wyświetlaniem ich nazwy oraz wykonawcy. Warto w tym momencie także wspomnieć o dodatkowej funkcji systemu Blue&Me jaką jest eco:Driver. Jest to aplikacja, która zbiera informacje na temat stylu jazdy kierowcy, po czym zapisuje je, poprzez gniazdo USB na zewnętrznym nośniku pamięci (np. na pendrive’ie). Następnie kierowca odczytując zapis na komputerze osobistym i wprowadzając zmiany w swym stylu jazdy, może ograniczyć zużycie paliwa w swym pojeździe (wg Fiata nawet o 15%).

Zobacz też: Jak efektywnie korzystać z systemu Bluetooth podczas jazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie wykorzystania sytemu Bluetooth do łączności z telefonem komórkowym, dysponują auta marki BMW. Mnogość dostępnych funkcji imponuje. System Combox Media, w  zależności od rodzaju posiadanego przez kierowcę telefonu, posiada możliwość odczytywania na kolorowym wyświetlaczu auta treści notatek, zadań, smsów czy danych zapisanych w terminarzu telefonu komórkowego. Dane te są stale aktualizowane. Co więcej, mogą zostać głosowo odczytane podczas jazdy, przez głośniki systemu audio zainstalowane w samochodzie. Również sposób synchronizacji książki telefonicznej jest bardziej rozbudowany niż we wcześniej wymienionych systemach, gdyż na wyświetlaczu auta poza imieniem i nazwiskiem konkretnej osoby, prezentowane są także jej dane osobowe takie jak m.in. adres pocztowy oraz zdjęcie, przypisane do jej kontaktu. Za pomocą funkcji Bluetooth Audio Streaming, istnieje możliwość bezprzewodowego odtwarzania plików muzycznych zapisanych w aparacie komórkowym. Posiadacze Ipodów czy Iphone’nów mogą korzystać  z rozszerzonych funkcji odtwarzacza audio, takich jak na przykład odtwarzanie miksów Genius albo wyświetlanie okładek albumów. Istotną funkcją jest możliwość wykorzystania telefonu komórkowego jako routera (o ile sam telefon posiada taką funkcje), dzięki któremu auto uzyska dostęp do sieci internetowej. Za nawigowanie po stronach internetowych odpowiada pokrętło systemu iDrive. Tym samym pokrętłem wpisujemy treść e-maila czy nazwę strony internetowej.

Zobacz też: Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?

Łączność z telefonem za pośrednictwem technologii Bluetooth pozwala także na korzystanie z funkcji BMW TeleServices. Rozwiązanie to, wykorzystujące telefon jako punkt dostępowy do sieci GSM, ma za zadanie informować konkretny serwis BMW, w którym obsługiwane jest auto, o konieczności przeprowadzenie danej naprawy. Oprócz tego jeśli rodzaj usterki na to pozwala, możliwe jest jej zdalne usunięcie (np. aktualizacja software’u). Poza tym serwis może z określonym wyprzedzeniem zaplanować termin przeglądu i lepiej dostosować się do wymagań klienta. Szkoda, że system ten nie działa jeszcze na terenie Polski, ale trwają pracę nad jego wdrożeniem także i tu.

Zobacz też: Zwiększamy funkcjonalność wnętrza auta

Porównanie wybranych samochodowych systemów Bluetooth jasno pokazuje, że nie każdy producent w równym stopniu rozwija i udostępnia tę technologię swym klientom. O ile można by to tłumaczyć zbyt wysoką ceną takiego systemu, to nie byłoby to dziwne. Problem polega na tym, że koncern Fiata wyraźnie udowodnił, że nie tylko prestiżowe marki takie jak BMW mogą zaoferować ciekawy i funkcjonalny system Bluetooth. W czasach dynamicznego rozwoju zaawansowanych technologii mobilnych, trochę zaskakuje prostota rozwiązań stosowanych przez Hyundaia czy Renault. BMW udowadnia, że w przyszłości samochód stanie się drugim biurem, w którym użytkownik będzie mógł być łatwiej i szybciej zarządzać firmą. Co więcej, będzie mógł pełnić także rolę centrum multimedialnego, służącemu relaksacji i wypoczynku.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA