REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bluetooth w samochodzie - czy wszystkie potrafią to samo?

Bezprzewodowa łączność Bluetooth w samochodzie, posiada coraz to szersze zastosowanie i możliwości.
Bezprzewodowa łączność Bluetooth w samochodzie, posiada coraz to szersze zastosowanie i możliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Bluetooth w aucie to rozwiązanie, które coraz częściej stosują producenci, aby rozmowy telefoniczne wykonywane w trakcie jazdy były bardziej bezpieczne. Czy tego typu rozwiązania, poza bezprzewodową łącznością z telefonem, oferują coś więcej?

REKLAMA

W zależności od marki pojazdu i jego klasy, pokładowe systemy Bluetooth montowane w samochodach, potrafią znacząco się różnic, zarówno pod względem oferowanych przez nie funkcji, jak i interfejsu służącemu ich komunikacji z użytkownikiem. Najprostsze systemy, które spotkać można m.in. w Hyundaiu czy Renault, posiadają możliwość zarejestrowania do 5-ciu różnych telefonów. Poza wykonywaniem i odbieraniem połączeń głosowych nie oferują nic ponadto. Komunikaty wyświetlane są na monochromatycznych, kilku wierszowych wyświetlaczach.

REKLAMA

Bardzo zbliżone możliwości oferuje system Bluetooth w Peugeocie (w modelach 508, 3008, 5008) z tą jednak różnicą, że użytkownik auta może dodatkowo, za pośrednictwem bezprzewodowego połączenia, odsłuchiwać muzykę ze swojego telefonu przez głośniki zamontowane w samochodzie. Poza tym, w porównaniu do Renault a zwłaszcza Hyundaia, w Peugeocie system znacznie szybciej wykrywa i rejestruje do swej pamięci nowy aparat komórkowy.

Zobacz też: Jak bezpiecznie używać telefonu w aucie?

Znacznie więcej ciekawych rozwiązań w temacie bezprzewodowej łączności samochodu z telefonem komórkowych, oferuje koncern Fiata. System o nazwie Blue&Me dostępny m.in., w Fiacie, Lancii czy Alfie Romeo, poza głosowym wybieraniem numerów czy kontaktów znajdujących się w książce telefonicznej aparatu, umożliwia kierowcy odczytywanie smsów z jego skrzynki odbiorczej. Co więcej, aby w trakcie jazdy kierowca nie rozpraszał się przesadną ich lekturą, system za pomocą syntezatora mowy, potrafi odczytywać ich treść (także w języku polskim). Nie ma on także problemu z odczytywaniem popularnych emotikon. Dużą wygodę stanowi także możliwość odsłuchiwania utworów muzycznych (zapisanych w formacie mp3) z naszego telefonu, na pokładowym systemie audio, wraz z wyświetlaniem ich nazwy oraz wykonawcy. Warto w tym momencie także wspomnieć o dodatkowej funkcji systemu Blue&Me jaką jest eco:Driver. Jest to aplikacja, która zbiera informacje na temat stylu jazdy kierowcy, po czym zapisuje je, poprzez gniazdo USB na zewnętrznym nośniku pamięci (np. na pendrive’ie). Następnie kierowca odczytując zapis na komputerze osobistym i wprowadzając zmiany w swym stylu jazdy, może ograniczyć zużycie paliwa w swym pojeździe (wg Fiata nawet o 15%).

Zobacz też: Jak efektywnie korzystać z systemu Bluetooth podczas jazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie wykorzystania sytemu Bluetooth do łączności z telefonem komórkowym, dysponują auta marki BMW. Mnogość dostępnych funkcji imponuje. System Combox Media, w  zależności od rodzaju posiadanego przez kierowcę telefonu, posiada możliwość odczytywania na kolorowym wyświetlaczu auta treści notatek, zadań, smsów czy danych zapisanych w terminarzu telefonu komórkowego. Dane te są stale aktualizowane. Co więcej, mogą zostać głosowo odczytane podczas jazdy, przez głośniki systemu audio zainstalowane w samochodzie. Również sposób synchronizacji książki telefonicznej jest bardziej rozbudowany niż we wcześniej wymienionych systemach, gdyż na wyświetlaczu auta poza imieniem i nazwiskiem konkretnej osoby, prezentowane są także jej dane osobowe takie jak m.in. adres pocztowy oraz zdjęcie, przypisane do jej kontaktu. Za pomocą funkcji Bluetooth Audio Streaming, istnieje możliwość bezprzewodowego odtwarzania plików muzycznych zapisanych w aparacie komórkowym. Posiadacze Ipodów czy Iphone’nów mogą korzystać  z rozszerzonych funkcji odtwarzacza audio, takich jak na przykład odtwarzanie miksów Genius albo wyświetlanie okładek albumów. Istotną funkcją jest możliwość wykorzystania telefonu komórkowego jako routera (o ile sam telefon posiada taką funkcje), dzięki któremu auto uzyska dostęp do sieci internetowej. Za nawigowanie po stronach internetowych odpowiada pokrętło systemu iDrive. Tym samym pokrętłem wpisujemy treść e-maila czy nazwę strony internetowej.

Zobacz też: Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?

Łączność z telefonem za pośrednictwem technologii Bluetooth pozwala także na korzystanie z funkcji BMW TeleServices. Rozwiązanie to, wykorzystujące telefon jako punkt dostępowy do sieci GSM, ma za zadanie informować konkretny serwis BMW, w którym obsługiwane jest auto, o konieczności przeprowadzenie danej naprawy. Oprócz tego jeśli rodzaj usterki na to pozwala, możliwe jest jej zdalne usunięcie (np. aktualizacja software’u). Poza tym serwis może z określonym wyprzedzeniem zaplanować termin przeglądu i lepiej dostosować się do wymagań klienta. Szkoda, że system ten nie działa jeszcze na terenie Polski, ale trwają pracę nad jego wdrożeniem także i tu.

Zobacz też: Zwiększamy funkcjonalność wnętrza auta

Porównanie wybranych samochodowych systemów Bluetooth jasno pokazuje, że nie każdy producent w równym stopniu rozwija i udostępnia tę technologię swym klientom. O ile można by to tłumaczyć zbyt wysoką ceną takiego systemu, to nie byłoby to dziwne. Problem polega na tym, że koncern Fiata wyraźnie udowodnił, że nie tylko prestiżowe marki takie jak BMW mogą zaoferować ciekawy i funkcjonalny system Bluetooth. W czasach dynamicznego rozwoju zaawansowanych technologii mobilnych, trochę zaskakuje prostota rozwiązań stosowanych przez Hyundaia czy Renault. BMW udowadnia, że w przyszłości samochód stanie się drugim biurem, w którym użytkownik będzie mógł być łatwiej i szybciej zarządzać firmą. Co więcej, będzie mógł pełnić także rolę centrum multimedialnego, służącemu relaksacji i wypoczynku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA