REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak korzystać z GPS poza samochodem?

Tabasco Media Communications
Garmin Nüvi 3790T
Garmin Nüvi 3790T

REKLAMA

REKLAMA

Czy można korzystać z GPS-a wybierając się na wycieczkę rowerową, rejs po Mazurach lub morski czy też na pieszą wędrówkę? I czy można użyć tego samego urządzenia, a którego korzystamy w samochodach?

GPS-y dla pieszych i wodniaków

Z dobrodziejstw nawigacji GPS możemy korzystać nie tylko w samochodzie. Teoretycznie w podróż pieszą, rowerową czy na pokładzie żaglówki zabrać można samochodowy zestaw do nawigacji - ale nie jest to najlepszy pomysł. Choćby dlatego, że samochodowe GPS mają zwykle baterie o niewielkiej pojemności, a na dodatek zainstalowane w nich mapy są zoptymalizowane do podróży po drogach.

REKLAMA

REKLAMA

Dlatego podróżnicy, którzy często schodzą z asfaltowych jezdni, powinni zainteresować się GPS-ami zaprojektowanymi z myślą np. o rowerzystach, wodniakach, czy turystach pieszych. Urządzenia te mają zwykle wzmocnione obudowy, pojemne baterie oraz specjalne mapy - takimi produktami są np. Garmin Etrex H czy Holux GR-245 (ten ostatnio potrafi pracować bez dodatkowego zasilania do 28 godzin).

Dodajmy, że w moduł GPS oraz możliwość korzystania z map wyposażona jest również większość nowoczesnych telefonów komórkowych (tzw. smartfonów), w tym np. debiutujący właśnie na polskim rynku model WildFire firmy HTC. To urządzenie całkiem nieźle sprawdzi się w roli nawigacji - dysponuje czułym odbiornikiem GPS oraz wyświetlaczem o przekątnej 3,2".

Nie tylko mapy

Ale technologia GPS wykorzystywana może być nie tylko do wskazywania drogi - można jej użyć również np. do kontrolowania i planowania treningów sportowych. Na polskim rynku dostępne jest m.in. urządzenie o nazwie Garmin Forerunner 110 - czyli elektroniczny trener z modułem GPS, który potrafi m.in. analizować przebytą przez biegacza trasę, monitorować tętno i osiągnięcia, a także porównywać wyniki.

Oczywiście, to tylko kilka przykładów urządzeń wykorzystujących technologię GPS - oferta takich produktów jest znacznie szersza. Więcej modeli znaleźć można np. w ofercie salonów Vobis oraz sklepie internetowym Vobis.pl (warto dodać, że w Vobis dostępna jest usługa konfiguracji map GPS - szczególnie przydatna mniej doświadczonym użytkownikom).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GPS ma konkurentów

Warto dodać, że GPS nie jest jedynym rozwijanym obecnie globalnym systemem pozycjonowania - alternatywnymi rozwiązaniami są m.in. Galileo, GLONASS oraz Compass.

Galileo to system stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną - pełną sprawność operacyjną ma osiągnąć w 2013 r. Od GPS europejski system różni się przede wszystkim tym, że jest kontrolowany przez organizacje cywilne oraz znacznie wyższą precyzją - w Galileo dokładność pozycjonowania ma sięgać kilkudziesięciu centymetrów.

Przeczytaj: Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

GLONASS to z kolei projekt wojskowy - tyle, że rosyjski. System działa od lat i oferuje wysoką precyzję. Problem w tym, że GLONASS nie jest powszechnie dostępny - obecnie korzystać mogą z niego jedynie rosyjskie wojsko oraz firmy, które wykupią specjalną licencję.

Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę do Świnoujścia?

Ostatni konkurent GPS - chiński Compass - na razie jest jeszcze w powijakach (z zapowiedzi Pekinu wynika, że wystartuje najwcześniej w 2012 roku).

Garmin Etrex H
HTC wildfire
Garmin Forerunner 110
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA