Czym grozi jazda z nieszczelnym tłumikiem?
REKLAMA
REKLAMA
Tłumik oprócz wyciszenia hałasu powodowanego przez gazy spalinowe wydobywające się z komór spalania, odprowadza też gazy na zewnątrz samochodu z zachowaniem szczelności połączeń.
REKLAMA
Nieszczelny układ oraz słabej jakości uszczelki, mogą spowodować przedostanie się bezwonnego, trującego tlenku węgla do pomieszczenia pasażerów. Rezultatem może być zatrucie kierowcy i wypadek, który wystąpił nagle bez istotnych przyczyn zewnętrznych.
Zobacz również: Jak rozpoznać usterkę lub awarię zawieszenia?
Warto pamiętać, że układy wydechowe pracują w ekstremalnych warunkach. Temperatura gazów spalinowych opuszczających silnik przekracza 1000 stopni, podczas gdy od zewnątrz rury prowadzące spaliny i tłumiki stykają się z powietrzem, wodą czy śniegiem. Gazy spalinowe wyrzucane są z silnika z częstotliwością do 200 razy na sekundę.
Zobacz również: Jak wyeliminować trzeszczenie zawieszenia?
Powoduje to drgania układu, które nie mogą przenosić się na karoserię. Poszczególne składniki gazów spalinowych działają silnie korozyjnie od wewnątrz na materiały, z których wykonane są układy wydechowe. Od strony zewnętrznej powierzchnia blach kontaktuje się z wodą, narażona jest na niszczące oddziaływanie piasku i kamieni wyrzucanych spod opon.
REKLAMA
REKLAMA