REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działają nowe reflektory Forda z technologią WDL?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ford S-MAX
Ford S-MAX
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Ford zaprezentował nową, unowocześnioną wersję swoich adaptacyjnych reflektorów. Zostały one wyposażone w układ WDL ułatwiający kierowcy jazdę w trakcie opadów deszczu. Na czym polega nowe rozwiązanie Froda?

Ford wspólnie ze swoimi partnerami stale pracuje nad udoskonalaniem oświetlenia w swoich samochodach. Do tej pory jego czołowym produktem w tym zakresie był system adaptacyjnych reflektorów AFLS.  Teraz zostały one rozszerzone o nową technologię określoną skrótem WDL. Na czym ona polega?

REKLAMA

Adaptacyjne reflektory Forda z funkcją WDL

Układ adaptacyjnych reflektorów AFLS Forda dostosowuje długość, intensywność oraz kąt padania snopu światła do aktualnych warunków na drodze. W trakcie szybkiej jazdy autostradą ustawienia reflektorów różnią się od konfiguracji przewidzianej na krętą i wąską drogę. Na szerokiej trasie szybkiego ruchu snop przednich świateł jest znacznie dłuższy i prostszy od tego na leśnej drodze. W tym drugim przypadku lepiej są natomiast doświetlane pobocza i zakręty, aby kierowca mógł szybkiej zareagować np. na wyskakującą z nich sarnę bądź idących drogą pieszych.

Ford wprowadził do swej oferty światła przeznaczone do jazdy podczas opadów deszczu

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

Teraz Ford poszedł o krok dalej. Zwrócił uwagę na wyjątkowo trudną i niewdzięczną jazdę autem nocą przy towarzyszących jej opadach deszczu. Każdy, kto miał okazję prowadzić auto w takich warunkach pogodowych zdaje sobie sprawę jak wymagająca dla oczu jest to jazda. Jak wynika z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, relatywne ryzyko kolizji lub wypadku podczas deszczu wzrasta nawet do 82 % (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214367X13000069). Ponadto wyniki pokazują również, że w czasie wyjątkowo rzęsistego deszczu, gdy poziom wody opadowej na drodze wznosi się powyżej wypukłych znaków poziomych, nawet znaki odblaskowe przestają spełniać swoją funkcję i stają się niewidoczne, bowiem na mokrej nawierzchni odbijają się reflektory innych pojazdów (https://www.researchgate.net/publication/258316669_Review_of_the_Mechanisms_of_Visibility_Reduction_by_Rain_and_Wet_Road).

Zwykłe reflektory nie dają kierowcy takiego komfortu jazdy w trakcie silnych opadów deszczu, co te Forda z funkcją WDL.

Newspress

Właśnie dlatego inżynierowie pracujących dla Forda opracowali technologię WDL czyli Weather Dependent Lighting, która umożliwia automatyczną regulację ustawień reflektorów w celu poprawy widoczności podczas jazdy w ulewnym deszczu. W chwili gdy system wykryje intensywne opady deszczu, snop światła emitowany przez reflektory zostanie skrócony i poszerzony na boki. Ma to na celu zapobiec oślepianiu innych kierowców podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Tworzące się bowiem na drodze refleksy świetlne, wyraźne ograniczają widoczność osób jadących z naprzeciwka. Co ważne system WDL zapewnia też lepsze doświetlenie pobocza drogi, gdzie mogą poruszać się słabo widoczni piesi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ford Mondeo z reflektorami do jazdy w deszczu

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Światła uniwersalne - Audi A8 i reflektory Matrix LED

Funkcja WDL aktywowana jest podczas pracy wycieraczek i zależna od stopnia nasłonecznienia oraz prędkości jazdy. W zależności od warunków jazdy ustawienia reflektorów są odmienne. Nowe rozwiązanie dostępne będzie w autach Fordach wyposażonych w adaptacyjne reflektory AFLS czyli m.in. w Fordzie C-MAX, Grand C-Max, Focus i Kuga oraz  w samochodach wyposażonych w system oświetlenia diodowego Ford Dynamic LED, takich jak Edge, Galaxy, Mondeo i S‑MAX.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

REKLAMA

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

REKLAMA

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

REKLAMA