REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

samochód kobieta kierowca chłodnica awaria płyn chłodniczy układ chłodzenia silnika auto
Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Płyn chłodniczy w samochodzie nie może być przypadkowy

REKLAMA

Płyn chłodniczy to podstawowy element układu chłodzenia silnika samochodu. Jest stosowany w układach chłodzenia zamiast wody ze względu na charakteryzującą go znacznie niższą temperaturę krzepnięcia oraz wyższą temperaturę wrzenia. Płyn chłodniczy reguluje temperaturę pracy silnika i chroni go przed przegrzewaniem, a zimą zabezpiecza przed zamarzaniem. Tworzy powłokę na przewodach chłodniczych, zapobiegając ich korozji oraz chroniąc je przed osadzaniem się kamienia.

REKLAMA

Dobór optymalnego płynu chłodniczego jest niezwykle ważny i nie może być przypadkowy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że płyny chłodnicze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silnika w samochodzie, różnią się pod wieloma względami. Dlatego ważne jest, aby dokonać wyboru zgodnie z specyfikacją producenta samochodu i warunkami, w jakich pojazd jest eksploatowany.

Typy płynów chłodniczych

W sprzedaży znajduje się kilka podstawowych typów płynów chłodniczych. Do najpopularniejszych rodzajów należą:

  • płyn IAT (Inorganic Additive Technology). Jest to najstarszy typ płynu chłodniczego. Płyny produkowane w technologii IAT zwykle charakteryzują się zielonym kolorem. Składają się z fosforanów i krzemianów, które chronią silnik przed korozją. Płyn jest stosunkowo tani, ale ma krótki okres użytkowania, zwykle około 2 lat;
  • płyn OAT (Organic Acid Technology). Jest to nowocześniejszy typ płynu chłodniczego, który wykorzystuje organiczne kwasy do ochrony przed korozją. Przeważnie ma kolor czerwony, pomarańczowy lub fioletowy. Jego okres użytkowania może wynosić nawet 5 lat. Płyn tego rodzaju może nie być odpowiedni do starszych samochodów;
  • płyn HOAT (Hybrid Organic Acid Technology). Ten płyn chłodniczy jest hybrydą pomiędzy IAT i OAT. Zawiera zarówno organiczne kwasy, jak i niektóre z nieorganicznych dodatków stosowanych w IAT. Płyn łączy właściwości płynów IAT i OAT, występuje w różnych kolorach, np. żółtym czy pomarańczowym. Płyn może być używany przez okres 5 lat, a zarazem może być stosowany we wszystkich typach samochodów.

Czy można mieszać płyny chłodnicze

REKLAMA

Co do zasady nie należy mieszać ze sobą różnych typów płynów chłodniczych. Mieszanie może skutkować niezbyt przyjemnymi konsekwencjami. Mogą wytrącać się osady, które blokują przepływ płynów w układzie. Źle dobrane płyny chłodnicze mogą też przyspieszać korozję, co w dalszej perspektywie doprowadzi do niszczenia elementów układu chłodzenia, np. pompy wodnej czy chłodnicy. W niektórych przypadkach może to prowadzić do uszkodzenia silnika.

W razie gdy zachodzi konieczność uzupełnienia płynu chłodniczego, a nie wiadomo, jaki płyn znajduje się w układzie chłodzenia, najlepiej użyć płynu uniwersalnego. Etykieta znajdująca się na pojemniku z uniwersalnym płynem chłodniczym zawiera informację, że można go mieszać ze wszystkimi dostępnymi płynami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupując płyn chłodniczy trzeba też zwrócić uwagę, czy jest to płyn gotowy do użycia. Jeśli jest to koncentrat płynu, wówczas należy go rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA