REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

samochód kobieta kierowca chłodnica awaria płyn chłodniczy układ chłodzenia silnika auto
Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Płyn chłodniczy w samochodzie nie może być przypadkowy

REKLAMA

Płyn chłodniczy to podstawowy element układu chłodzenia silnika samochodu. Jest stosowany w układach chłodzenia zamiast wody ze względu na charakteryzującą go znacznie niższą temperaturę krzepnięcia oraz wyższą temperaturę wrzenia. Płyn chłodniczy reguluje temperaturę pracy silnika i chroni go przed przegrzewaniem, a zimą zabezpiecza przed zamarzaniem. Tworzy powłokę na przewodach chłodniczych, zapobiegając ich korozji oraz chroniąc je przed osadzaniem się kamienia.

REKLAMA

Dobór optymalnego płynu chłodniczego jest niezwykle ważny i nie może być przypadkowy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że płyny chłodnicze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silnika w samochodzie, różnią się pod wieloma względami. Dlatego ważne jest, aby dokonać wyboru zgodnie z specyfikacją producenta samochodu i warunkami, w jakich pojazd jest eksploatowany.

Typy płynów chłodniczych

W sprzedaży znajduje się kilka podstawowych typów płynów chłodniczych. Do najpopularniejszych rodzajów należą:

  • płyn IAT (Inorganic Additive Technology). Jest to najstarszy typ płynu chłodniczego. Płyny produkowane w technologii IAT zwykle charakteryzują się zielonym kolorem. Składają się z fosforanów i krzemianów, które chronią silnik przed korozją. Płyn jest stosunkowo tani, ale ma krótki okres użytkowania, zwykle około 2 lat;
  • płyn OAT (Organic Acid Technology). Jest to nowocześniejszy typ płynu chłodniczego, który wykorzystuje organiczne kwasy do ochrony przed korozją. Przeważnie ma kolor czerwony, pomarańczowy lub fioletowy. Jego okres użytkowania może wynosić nawet 5 lat. Płyn tego rodzaju może nie być odpowiedni do starszych samochodów;
  • płyn HOAT (Hybrid Organic Acid Technology). Ten płyn chłodniczy jest hybrydą pomiędzy IAT i OAT. Zawiera zarówno organiczne kwasy, jak i niektóre z nieorganicznych dodatków stosowanych w IAT. Płyn łączy właściwości płynów IAT i OAT, występuje w różnych kolorach, np. żółtym czy pomarańczowym. Płyn może być używany przez okres 5 lat, a zarazem może być stosowany we wszystkich typach samochodów.

Czy można mieszać płyny chłodnicze

REKLAMA

Co do zasady nie należy mieszać ze sobą różnych typów płynów chłodniczych. Mieszanie może skutkować niezbyt przyjemnymi konsekwencjami. Mogą wytrącać się osady, które blokują przepływ płynów w układzie. Źle dobrane płyny chłodnicze mogą też przyspieszać korozję, co w dalszej perspektywie doprowadzi do niszczenia elementów układu chłodzenia, np. pompy wodnej czy chłodnicy. W niektórych przypadkach może to prowadzić do uszkodzenia silnika.

W razie gdy zachodzi konieczność uzupełnienia płynu chłodniczego, a nie wiadomo, jaki płyn znajduje się w układzie chłodzenia, najlepiej użyć płynu uniwersalnego. Etykieta znajdująca się na pojemniku z uniwersalnym płynem chłodniczym zawiera informację, że można go mieszać ze wszystkimi dostępnymi płynami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupując płyn chłodniczy trzeba też zwrócić uwagę, czy jest to płyn gotowy do użycia. Jeśli jest to koncentrat płynu, wówczas należy go rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA

Na egzaminie na prawo jazdy nie będzie placu manewrowego?

Obecny system szkolenia kierowców pochodzi z 60. i 70. lat. Najwyższy czas, żeby dokonać zmian. Czy Ministerstwo Infrastruktury rozważa usunięcie placu manewrowego z egzaminu na prawo jazdy? Ten element jest postrachem wielu kursantów. 

Siła wyższa w transporcie - co oznacza? [Przykłady]

Kiedy siła wyższa wyłącza odpowiedzialność przewoźnika? Czym jest siła wyższa w transporcie? Jak konwencja CMR odnosi się do wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika? Czy warto zawrzeć klauzulę siły wyższej w umowie? Artykuł zawiera kilka przykładów.

REKLAMA