REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czego unikać w tuningu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Konrad Bagiński
fot. ABT
fot. ABT

REKLAMA

REKLAMA

Do ulepszania samochodu należy podejść kompleksowo, a nie na wyrywki. Przede wszystkim pamiętaj, że auto, które zamierzasz poddać modyfikacjom, musi być sprawne.

Oczywiście części, które trzeba wymienić, możesz zastąpić lepszymi, ale nie spodziewaj się, że same z siebie wyrwą z silnika dodatkowe 100 KM. Części nieznanych producentów, modyfikacji, których nie można sensownie uzasadnić. Magnetyzery, strumienice, śruby obniżające zawieszenie – wydasz na to stosunkowo niewielkie pieniądze, ale efekt przypuszczalnie będzie znikomy. Możesz nawet popsuć auto albo narazić się na niebezpieczeństwo wypadku, jeśli dana część nie wytrzyma obciążenia. A pamiętaj, że bezpieczeństwo to podstawa! Jeśli zamontujesz porządne części, zrobisz większe wrażenie, niż przyklejając do auta jakąś tandetę.

REKLAMA

Zobacz również: Jak tanio zacząć przygodę z tuningiem?

Większe nie znaczy lepsze

Szersze opony o najniższym możliwym profilu, większe koła, czy "wiadro" na rurze wydechowej, sprawią że Twoje auto będzie wyglądało śmiesznie i jeździło gorzej. Szerokie opony utrudnią przyspieszanie i skręcanie, niski profil zmniejszy komfort jazdy, zwiększy stres związany z uszkodzeniami felg. A wydech o dużej średnicy zaburzy przepływ spalin. Będzie głośno, ale auto może stracić na mocy, momencie i elastyczności.

Przerabiaj kompleksowo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj, że zwiększenie mocy silnika wymaga poprawienia układu hamulcowego i stosowania dobrych opon. Rozpędzone auto przecież trzeba jakoś zatrzymać. Ulepszając jeden element pamiętaj o jego wpływie na inne. Mocny silnik może wymagać wymiany skrzyni biegów na mocniejszą, zamontowania lepszej uszczelki pod głowicą, wytrzymalszego zawieszenia, lepszych hamulców.

Nie oszczędzaj

Decydując się na tuning, dowiedz się ile konkretne działanie będzie kosztowało i zbierz tę sumę. Nie próbuj oszczędzić zlecając specjalistyczne prace niedoświadczonym warsztatom. Dobra jakość niestety kosztuje, płacisz nie tylko za usługę, ale i za doświadczenie mechaników zdobyte podczas wielu godzin ciężkiej pracy. A dzięki tym czynnikom usługa może być wykonana lepiej i szybciej.

Nie naginaj i nie łam przepisów

Cokolwiek w aucie zamontujesz, pamiętaj, by nie łamać tym samym przepisów. Poczynając od pseudoksenonowych reflektorów, które nie maja odpowiedniej homologacji, przez czarne folie na szybach, które nadmiernie ograniczają widoczność, po zbyt szerokie opony, wystające poza obrys auta – ich montaż nie tylko jest nielegalny, ale zagraża bezpieczeństwu.

Zobacz również: Czy przyciemnienie szyb jest bezpieczne?

Unikaj wiejskiego tuningu!

Chyba, że podchodzisz do niego z dystansem. Ale nie montuj skrzydeł wielkości drzwi od stodoły do golfa dwójki. Nic nie dadzą, oprócz pogardliwych uśmieszków przechodniów i innych kierowców.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany zasad rejestracji pojazdów w 2026 roku. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA