REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co daje obniżenie auta?

Konrad Bagiński
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

.Nie tylko czerwone samochody wyglądają na szybsze, niż są w rzeczywistości. Również niższe mają bardziej agresywny wygląd. I w społecznej świadomości "trzymają się" podczas jazdy po zakrętach niczym przyklejone.

Z oczywistych powodów lepiej nie szukać używanych elementów zawieszenia, chyba, że mamy absolutne zaufanie do ich sprzedawcy. Inaczej łatwo kupić uszkodzoną sprężynę, czy cieknący amortyzator.

REKLAMA

Czy to prawda? Poniekąd tak. Obniżenie samochodu polega na obniżeniu jego zawieszenia. Zamiast seryjnych amortyzatorów i sprężyn, montuje się nieco krótsze, na ogół są też twardsze. Auto znajduje się bliżej nawierzchni, ma więc obniżony środek ciężkości. To zaś pozwala na szybsze i pewniejsze pokonywanie zakrętów. Przy okazji auto na ogół wygląda nieco bardziej drapieżnie.

Zobacz również: Geometria zawieszenia - teoria i praktyka.

Obniżenie auta ma też wady

REKLAMA

Polska jest krajem pokrytym dziurami, koleinami, wysokimi krawężnikami. Nawet zwykłe, nie obniżone zawieszenie nie gwarantuje tego, że nie zostawisz na drodze jakiegoś kawałka swojego bolidu. Przyznam, że niewiele jest śmieszniejszych rzeczy, niż superkierowca w poważnie obniżonym supersamochodzie, który zatrzymuje się przed progiem zwalniającym i biegnie do niego z miarką w ręku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poszukaj w ofertach renomowanych producentów sprężyn i amortyzatorów dedykowanych do Twojego samochodu. Tacy producenci jak Eibach, Bilstein czy Kayaba robią zawieszenia do większości popularnych aut a ich katalogi nie są pilnie strzeżoną tajemnicą. Nie spodziewaj się jednak, że będzie tanio.

Przeszukaj fora internetowe zrzeszające ludzi, którzy mają taki sam samochód, jak Ty. Wśród nich będzie niejeden, który kombinował z obniżaniem auta i chętnie podzieli się swoją wiedzą. Jeśli możesz uniknąć błędów, które kiedyś ktoś już popełnił – zrób to. Oszczędzisz czas i pieniądze, a musisz pamiętać, że zmiana zawieszenia to nie jest tanie rozwiązanie. Może zasugeruje Ci kupno zawieszenia jednocześnie dobrego, które nie zrujnuje domowego budżetu.

Zobacz również: Co osłabia koncentrację podczas prowadzenia auta?

Czego nie robić?

Pamiętaj o tym, że nie warto (a nawet nie wolno) kupować jakichś chałupniczych rozwiązań do obniżania zawieszenia. Na internetowych aukcjach pojawiają się cudowne bajery, których zadaniem jest ściśnięcie sprężyn tak, by były krótsze. To nic więcej jak tylko śruba, jakiej zwykle używa się do ściskania lin. Nie można ściskać nią sprężyn, grozi to ich uszkodzeniem, uszkodzeniem amortyzatorów a także utratą sprężystości jednych i drugich. Pamiętaj o tym, że sprężyna mimo niezbyt imponującego kształtu i budowy, jest precyzyjnie zaprojektowaną częścią samochodu, o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Jej ściskanie czy skracanie ją po prostu psuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA