REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co daje obniżenie auta?

Konrad Bagiński
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

.Nie tylko czerwone samochody wyglądają na szybsze, niż są w rzeczywistości. Również niższe mają bardziej agresywny wygląd. I w społecznej świadomości "trzymają się" podczas jazdy po zakrętach niczym przyklejone.

Z oczywistych powodów lepiej nie szukać używanych elementów zawieszenia, chyba, że mamy absolutne zaufanie do ich sprzedawcy. Inaczej łatwo kupić uszkodzoną sprężynę, czy cieknący amortyzator.

REKLAMA

Czy to prawda? Poniekąd tak. Obniżenie samochodu polega na obniżeniu jego zawieszenia. Zamiast seryjnych amortyzatorów i sprężyn, montuje się nieco krótsze, na ogół są też twardsze. Auto znajduje się bliżej nawierzchni, ma więc obniżony środek ciężkości. To zaś pozwala na szybsze i pewniejsze pokonywanie zakrętów. Przy okazji auto na ogół wygląda nieco bardziej drapieżnie.

Zobacz również: Geometria zawieszenia - teoria i praktyka.

Obniżenie auta ma też wady

REKLAMA

Polska jest krajem pokrytym dziurami, koleinami, wysokimi krawężnikami. Nawet zwykłe, nie obniżone zawieszenie nie gwarantuje tego, że nie zostawisz na drodze jakiegoś kawałka swojego bolidu. Przyznam, że niewiele jest śmieszniejszych rzeczy, niż superkierowca w poważnie obniżonym supersamochodzie, który zatrzymuje się przed progiem zwalniającym i biegnie do niego z miarką w ręku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poszukaj w ofertach renomowanych producentów sprężyn i amortyzatorów dedykowanych do Twojego samochodu. Tacy producenci jak Eibach, Bilstein czy Kayaba robią zawieszenia do większości popularnych aut a ich katalogi nie są pilnie strzeżoną tajemnicą. Nie spodziewaj się jednak, że będzie tanio.

Przeszukaj fora internetowe zrzeszające ludzi, którzy mają taki sam samochód, jak Ty. Wśród nich będzie niejeden, który kombinował z obniżaniem auta i chętnie podzieli się swoją wiedzą. Jeśli możesz uniknąć błędów, które kiedyś ktoś już popełnił – zrób to. Oszczędzisz czas i pieniądze, a musisz pamiętać, że zmiana zawieszenia to nie jest tanie rozwiązanie. Może zasugeruje Ci kupno zawieszenia jednocześnie dobrego, które nie zrujnuje domowego budżetu.

Zobacz również: Co osłabia koncentrację podczas prowadzenia auta?

Czego nie robić?

Pamiętaj o tym, że nie warto (a nawet nie wolno) kupować jakichś chałupniczych rozwiązań do obniżania zawieszenia. Na internetowych aukcjach pojawiają się cudowne bajery, których zadaniem jest ściśnięcie sprężyn tak, by były krótsze. To nic więcej jak tylko śruba, jakiej zwykle używa się do ściskania lin. Nie można ściskać nią sprężyn, grozi to ich uszkodzeniem, uszkodzeniem amortyzatorów a także utratą sprężystości jednych i drugich. Pamiętaj o tym, że sprężyna mimo niezbyt imponującego kształtu i budowy, jest precyzyjnie zaprojektowaną częścią samochodu, o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Jej ściskanie czy skracanie ją po prostu psuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA