REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana filtru paliwa i powietrza w silniku benzynowym i Diesla

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna, pozwala na utrzymanie silnika w bardzo dobrym stanie Fot. Moto.wieszjak.pl
Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna, pozwala na utrzymanie silnika w bardzo dobrym stanie Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna, pozwala na utrzymanie silnika w bardzo dobrym stanie. W poradniku tym przeprowadzimy wymianę filtra paliwa i powietrza w modelu C-MAX i Focus MK2.

Wymianę filtrów przeprowadzimy w modelach z silnikiem benzynowym oraz wysokoprężnym. Zaczniemy od filtra powietrza a na końcu wymienimy filtr w silniku benzynowym oraz Diesla.

REKLAMA

W przypadku filtra powietrza producent zaleca czyszczenie go co roku natomiast wymiana przewidziana jest co trzy lata. Koszt zakupu filtra powietrza to wydatek około 30 złotych. Nie jest to wysoka cena dlatego zamiast corocznego czyszczenia proponujemy wymieniać filtr na nowy. W ostateczności należy zastosować się do wytycznych producenta.

Zobacz też: Jak przeprowadzić własnoręcznie inspekcję stanu technicznego auta?

REKLAMA

W silniku benzynowym należy poluzować opaskę zaciskową znajdującą się na przewodzie dopływu powietrza. Następnie demontujemy koniec przewody z pokrywy filtra powietrza. Teraz odkręcamy 6 śrub typu Torx i zdejmujemy obudowę filtru powietrza. Wyjmujemy stary filtr i dokładnie czyścimy dolną część obudowy. Instalujmy nowy filtr i montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W silniku Diesla zasada postępowania jest podobna. Najpierw odkręcamy trzy śruby typu Torx, które mocują pokrywę filtru. Unosimy ją w kierunku przodu samochodu i wypinamy z trzech zaczepów mocujących. Wyjmujemy stary wkład i czyścimy dokładnie dolną część obudowy. Wkładamy nowy filtr i montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak działa dyfuzor?

Jeżeli nie decydujemy się na wymianę filtru to pozostaje nam wyczyszczenie starego wkładu. Na początku musimy go wyjąć z obudowy. Postępujemy w taki sam sposób jak przy wymianie. Po wyjęciu filtra uderzamy nim kilkakrotnie o twardą powierzchnię. Najważniejsze, żeby robić to z odpowiednim wyczuciem i zanieczyszczoną stroną. W ten sposób pozbędziemy się większych zanieczyszczeń.

REKLAMA

Mniejsze zabrudzenia usuwamy za pomocą sprężonego powietrza. Ciśnienie nie może być za duże, żeby nie uszkodzić powierzchni filtru. Pamiętajmy, że przedmuchujemy zawsze od czystej do zabrudzonej strony. Nie należy czyścić filtru żadnymi detergentami, zmniejszy to ilość powietrza, które dopływa do silnika. Tutaj również pamiętamy o wyczyszczeniu dolnej części filtra przed montażem wyczyszczonego wkładu.

Kolejnym krokiem jest wymiana filtru paliwa. Zaczniemy od silnika benzynowego. Okazuje się, że producent przewidział trwałość filtru do końca eksploatacji silnika. Jeżeli nie mamy pewności co do jakości paliwa jakie było tankowane przez poprzedniego właściciela to warto wymienić filtr paliwa. Niestety z zamiennikami jest duży problem. Pozostaje nam wizyta w autoryzowanym serwisie Forda i kupno oryginalnego filtru. Naszą propozycją jest wymiana filtru co 3 lata.

Zobacz też: Przegrzewanie się silnika samochodowego w czasie upałów: jak temu zapobiec?

Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować sobie stanowisko pracy. Przede wszystkim musimy wykonywać tą czynność z daleka od źródeł ognia. Przyda nam się duża ilość czystych szmatek do wytarcia wytryskującego paliwa.

Pierwszy krok jaki musimy wykonać to demontaż bezpiecznika pompy paliwa. W modelach produkowanych do 2006 roku ma numer 51 natomiast od 2007 roku numer 111. Bezpieczniki znajdują się w skrzynce pod tablicą rozdzielczą.

Jeżeli nie wiemy na której pozycji znajdują się wyżej wymienione bezpieczniki to należy posłużyć się schematem z rozkładem bezpieczników. Po wyjęciu go uruchamiamy silnik i pozwalamy mu pracować na biegu jałowym. Czekamy aż przestanie być podawane paliwo i silnik zgaśnie. Teraz dla pewności obracamy rozrusznikiem i sprawdzamy czy nadciśnienie w przewodzie dopływowym paliwa zostało całkowicie zredukowane.

Zobacz też: Dlaczego psuje się koło dwumasowe?

Jeśli stwierdzimy, że nie ma możliwości rozruchu to instalujemy ponownie bezpiecznik do skrzynki pod tablicą rozdzielczą. Teraz musimy unieść tył samochodu. Wystarczy nam do tego tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Pamiętajmy, żeby zachować szczególną ostrożność. Lokalizujemy filtr paliwa (jest widoczny) i podstawiamy pod niego puste naczynie. Odkręcamy przewody paliwowe od filtra i wykręcamy śrubę mocującą.

Zdejmujemy filtr i odkładamy go do naczynia, żeby nie zanieczyszczać miejsca pracy. Teraz przechodzimy do montażu. Przeprowadzamy go w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o prawidłowym montażu. Strzałka znajdująca się na obudowie filtru paliwa powinna wskazywać kierunek przepływu paliwa. Następnie uruchamiamy silnik i sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń nie powinny być widoczne żadne wycieki.

Na końcu zajmujemy się starem filtrem paliwa. Opróżniamy go całkowicie i oddajemy do punktu utylizacji razem ze zlanym paliwem. Tego typu odpadów nie należy wyrzucać w dowolne miejsce.

Zobacz też: Jak sprawdzić podstawowe światła w samochodzie bez wysiadania z niego?

Przechodzimy do silnika wysokoprężnego. Na początku przedstawimy proces odwadniania filtru paliwa a na końcu dokonamy wymianę. Wymiana przewidziana jest co 60 000 kilometrów lub 3 lata. Jeśli chodzi o odwadnianie zalecam wykonywać tą czynność raz do roku. Nie zabiera ona zbyt wiele czasu i nie wymaga żadnego wkładu finansowego. Podstawiamy puste naczynie pod obudowę filtru paliwa i odkręcamy śrubę spustową znajdującą się na dole filtru paliwa. Wystarczy obrócić ją o około 2 obroty.

Czekamy aż zacznie wypływać czysty olej i zakręcamy śrubę spustową. Uruchamiamy silnik i sprawdzamy czy nie ma wycieków.

Wymiana filtru wymaga od nas znacznie więcej pracy. Koszt zakupu filtru do silnika wysokoprężnego to wydatek około 120 złotych. Oczywiście są dostępne zarówno tańsze jak i droższe modele.

Zaczniemy od silnika 1.6 i 2.0. Cały proces w tych obu silnikach przebiega bardzo podobnie. Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego od akumulatora. Następnie demontujemy plastikową osłonę silnika.

Zobacz też: Jak wyjmować akumulator?

Teraz odpinamy złącze elektryczne od czujnika poziomu wody w filtrze. Następnie odłączamy przewód podciśnienia od pompy podciśnienia. Odkręcamy 5 śrub mocujących ze wspornika filtru. Jest on przykręcony do głowicy silnika. Kolejny krok to odpięcie złącza elektrycznego podgrzewania paliwa. Odkręcamy przewody paliwowe od filtra paliwa i wycieramy wypływające paliwo.

W silniku 2.0 odłączamy złącze elektryczne podgrzewania paliwa po czym odpinamy wiązkę przewodów, która jest zamocowana do wspornika filtra. Wykręcamy 6 śrub od osłony termicznej i ochronnej. Odpinamy przewód paliwa od uchwytu i zdejmujemy dwa przewody paliwowe.

Kolejne kroki są takie same dla obydwu silników.

Demontujemy filtr paliwa ze wspornika i wyciągamy go do góry. Wyjmujemy stary wkład i w jego miejsce instalujemy nowy. Zalewamy filtr czystym olejem napędowym i montujemy wszystkie elementy w odwrotnej kolejności. Na koniec uruchamiamy silnik, układ paliwa sam się odpowietrza.

Zobacz też: Jak zapalić auto „na popych”?

Teraz zajmiemy się silnikiem 1.8. Początek jest taki sam, odłączamy przewód masowy i demontujemy plastikową osłonę silnika. Zdejmujemy górną, ochronną obudowę filtra paliwa i odpinamy od filtra złącze podgrzewania. Odłączamy przewód dopływu paliwa do filtru razem z przewodem odpływowym. Wyjmujemy filtr paliwa z głowicy silnika i odkręcamy pierścień mocujący pokrywę do obudowy filtru.

Następnie wyjmujemy wkład filtru z obudowy i opróżniamy ją z paliwa. Instalujemy nowy wkład i zalewamy go świeżym olejem. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na koniec sprawdzamy czy nie ma żadnych wycieków.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA