Opel Omega B/B FL: kontrola automatycznej skrzyni biegów
REKLAMA
REKLAMA
Opel Omega występował również z automatyczną skrzynią biegów. Każde auto z taką przekładnią wymaga szczególnej uwagi. Nienaganny stan skrzyni przekłada się na jej funkcjonowanie. Nie wiele osób zdaję sobie sprawę, że naprawa automatycznej skrzyni biegów może być bardzo kosztowna. Pamiętajmy, że samochód możemy holować tradycyjnie do 100 kilometrów. Powyżej tej odległości należy unieść przednie koła holowanego auta.
REKLAMA
Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana żarówek
REKLAMA
Zaczynamy od zewnętrznych oględzin skrzyni biegów. Na początku unosimy samochód. Najlepiej skorzystać z platformy warsztatowej lub kanału. W ostateczności możemy posłużyć się tradycyjnym lewarkiem razem z podstawkami. Kiedy podniesiemy samochód sprawdzamy dokładnie czy nie ma widocznych wycieków. Jeżeli obudowa skrzyni biegów jest zabrudzona to należy ja dokładnie umyć.
Robimy to za pomocą środka do czyszczenia na zimno. Jest on dostępny w sklepach motoryzacyjnych i hipermarketach. Myjemy dokładnie całą skrzynie i posypujemy kreda wszystkie miejsca podejrzane o wycieki. Opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie ponownie podnosimy samochód i sprawdzamy ewentualne wycieki. Jeśli nic nie widać to przechodzimy do kontroli oleju.
Standardowe kontrole nie są wymagane, jednak warto je wykonywać. Mamy wtedy możliwość oceny stanu technicznego naszej skrzyni. Na początku warto zaznaczyć, że skrzynia biegów nie jest wyposażona w specjalny bagnet do kontroli poziomu oleju. Omegi pracujące w ciężkich warunkach tym bardziej nie powinny zaniedbywać tego przeglądu. Jeśli chodzi o wymianę oleju należy wykonywać to co 7 lat lub 100 000 kilometrów.
Zanim przystąpimy do sprawdzenia lub wymiany oleju, zalecamy kupić olej przekładniowy ATF. Najlepiej wybrać taki sam jak był stosowany wcześniej. Przystępujemy do sprawdzenia oleju. Na początku rozgrzewamy skrzynię do około 60 stopni. W tym celu należy przejechać samochodem około 20 kilometrów. Po powrocie unosimy samochód tak, żeby nie był przechylony na jedną ze stron.
Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż półosi
REKLAMA
Zdejmujemy osłonę skrzyni i przesuwamy dźwignię zmiany biegów w każde możliwe położenie. Na końcu ustawiamy ją w pozycji „P” i wyłączamy radio i klimatyzację. Podczas kontroli silnik powinien pracować na luzie. W ten sposób zapewnia ciągłe napełnianie przekładni hydrokinetycznej.
Na misce olejowej przekładni znajduje się korek wlewowy, który należy odkręcić. Prawidłowy poziom oleju powinien sięgać dolnej krawędzi. Chcąc ocenić ile oleju brakuje należy wprowadzić do otworu zagięty drut. Do uzupełniania zalecamy olej ATF rekomendowany przez firmę Opel. Zazwyczaj jest on dokupienia w autoryzowanych serwisach tej marki. W ten sposób unikniemy pomyłek i będziemy mieli pewność, że na takim oleju przekładnia automatyczna będzie pracować prawidłowo.
Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana świec żarowych
Kiedy sprawdzimy poziom oleju i dokonamy ewentualnych dolewek możemy wkręcić korek wlewowy. Pamiętajmy, że podczas kontroli silnik musi być ciągle uruchomiony. To samo tyczy się momentu, w którym będziemy wkręcać korek wlewowy. Nie można wykonywać tej czynności przy wyłączonym silniku. Na koniec montujemy osłonę skrzyni biegów i opuszczamy samochód.
Przechodzimy do wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów. Jak wiadomo po opróżnieniu przekładni nie wolno jeździć ani holować auta. do wykonania tej czynności będzie nam potrzebna platforma warsztatowa. Unosimy samochód, zdejmujemy osłonę skrzyni biegów i odkręcamy korek wlewowy. Do opróżnienia skrzyni będzie nam potrzebna specjalna pompka lub odsysacz.
Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana przednich tarcz i klocków
Olej spuszczamy do pustego naczynia. Warto przyjrzeć się jaki ma kolor i jak pachnie. Jeśli jest czarny i czuć od niego spaleniznę, oznacza to, że czeka nas naprawa. Nie należy zbyt długo czekać.
Nowy olej wlewamy poprzez przewód elastyczny. Należy robić to bardzo powoli i ostrożnie. Należy zwrócić uwagę, żeby nie przekroczyć dolnej krawędzi otworu. Kiedy zalejemy przekładnię należy zakręcić korek wlewowy i zamontować osłonę skrzyni biegów.
Opuszczamy samochód i uruchamiamy silnik. Przed jazda próbną zalecamy przesunąć dźwignię we wszystkie możliwe położenia. Praca skrzyni biegów powinna być płynna oraz cicha. Jeśli jest inaczej to najprawdopodobniej czeka nas naprawa skrzyni. Zebrany wcześniej olej oddajemy do punktu utylizacji.
Zobacz też: Jak odzyskać zatrzaśnięte kluczyki?
Nie zaleca się miesza olejów różnych gatunków. Może to doprowadzić do zakłócenia pracy przekładni lub powstaniu wycieków.
REKLAMA
REKLAMA